به گزارش هنرآنلاین، امیر امیرنیا درباره این اثر گفت: این اثر فاخر فرهنگی و هنری با تلاش نبی احمدی که در چند دهه گذشته با انجام کارهای پژوهشی و دانشگاهی در زمینه موسیقی و موسیقی محلی در سطح شهرستان آمل و مازندران فعالیت داشته، انجام و آماده رونمایی شد.

وی افزود: متأسفانه از سوی هنرمندان عرصه موسیقی استان تاکنون کار پژوهشی در بخش ماندگار کردن و انتقال علمی و عملی موسیقی محلی مازندران به عنوان یک منبع با ارزش به نسل آینده و نیز استفاده علاقمندان کارهای پژوهشی و علمی انجام نشده بود و این اقدام نبی احمدی هنرمند با دانش آملی واقعاً ارزشمند و قابل تقدیر است.

امیرنیا اضافه کرد که اثر این هنرمند آملی در سال گذشته به عنوان کتاب موسیقی سال هم انتخاب شده بود.

حامد ضرغامی عضو هیات امنای آموزشگاه موسیقی چاوش آمل نیز در خصوص برنامه رونمایی موسیقی آئینی و حماسی مازندران در شهرستان آمل گفت: این اثر فاخر فرهنگی و هنری روز چهارشنبه ۴ دی ماه و از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سالن همایش‌های دانشگاه شمال آمل رونمایی خواهد شد.

ضرغامی افزود: در این مراسم هنرمندان موسیقی مازندران و برخی شخصیت‌های فرهنگی و هنری حضور خواهند داشت و از این اثر فاخر هنری استان رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد، این کتاب به ۳ زبان فارسی، مازندرانی و انگلیسی در ۱۲۰ صفحه تهیه و نگارش شده و حدود ۷۰ میلیون تومان هم برای مراحل تهیه و تولید آن هزینه شده است.

نبی احمدی مؤلف کتاب موسیقی آئینی و حماسی مازندران هم در این نشست با بیان اینکه این کتاب برگرفته از موسیقی ایرانی و بازمانده از دوران قاجار است، گفت: این اثر در قالب یک کتاب و نیز لوح فشرده گردآوری شده و در قالب آلبومی با آواز ابوالحسن خوشرو از هنرمندان مازندرانی گردآوری شده است.

نبی احمدی افزود: متأسفانه تا پیش از این از آثار هنرمندان و موسیقی مازندرانی به عنوان یک منبع قابل اتکا و استفاده وجود نداشت و هدف اصلی مکتوب کردن آثار موسیقی مازندران برای استفاده همگان بوده است.

وی با بیان همه مراحل تهیه و انتشار کتاب و سی دی موسیقی آئینی و حماسی مازندران توسط هنرمندان و پژوهشگران دلسوز به حوزه موسیقی شهرستان آمل بوده است، از مراحل پایانی برای انتشار ۴ مجموعه کتاب موسیقی دیگر تا پایان امسال در آمل خبر داد.

احمدی یادآورشد: با هماهنگی انجام شده کتاب موسیقی آئینی و حماسی مازندران به صورت نمادین در ماه آینده در ساری نیز رونمایی خواهد شد.