سرویس استان‌های هنرآنلاین: مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر یک روزه خود به شیراز، در نشستی صمیمی مسایل و مشکلات پیش روی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس را مورد بررسی قرار داد. این نشست با حضور صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، معاونین و رؤسای مناطق چهارگانه فارس، گروه‌های فرهنگی، هنری، سینمایی، مطبوعات و کانون‌های تبلیغاتی، امور اداری، امور مالی، برنامه و بودجه، امور شهرستان‌ها این اداره برگزار شد.

علی غیاثی در این نشست پس از شنیدن مشکلات و مسایل مربوط به استان فارس گفت: تنوع قومیتی در استان فارس، ظرفیت بزرگی را فراهم کرده است که با برنامه‌ریزی بر اساس شرایط حاضر می‌توان فارس را از دیدگاه فرهنگی و هنری در جایگاه نخست کشوری قرار داد.

غیاثی ادامه داد: انتظارات از استان فارس در کشور و حتی در عرصه‌های بین‌المللی خیلی بیش از این چیزی است که امروز شاهد هستیم تا آن‌جا که اگر رویداد بزرگ فرهنگی ویژه‌ای برگزار می‌شود، انتظار می‌رود که آن رویداد در فارس باشد.

مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جشنواره زمانی برگزار می‌شود که تولید آثار فرهنگی و هنری از نظر کیفی و کمی رشد مناسبی داشته باشند؛ این امر نیز به آموزش وابسته است که رکن اصلی و بنیادی فعالیت‌های فرهنگی و هنری است و باید آموزش را در جزو فعالیت‌های اصلی خود قرار دهید تا سطح کیفی و کمی تولید آثار افزایش یابد. در بحث آموزش نیز باید استعدادهای جدید را کشف و با پرورش آن‌ها فضای جدیدی را باز کنیم.

این مسئول فرهنگی بیان کرد: گذر فرهنگ و هنر، فرصت و ظرفیتی را ایجاد خواهد کرد تا صنوف فرهنگی و هنری کنار یکدیگر به عرض تولیدات خود بپردازند.

وی با اشاره به همکاری با شهرداری‌ها اضافه کرد: تلاش کنید تا فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به سمت اجتماعی شدن پیش ببرید. این اجتماعی شدن هم در زمینه محتوایی و هم از نظر به نمایش گذاشتن، همچون نمایش‌های خیابانی؛ تا بتوانیم هم بین مردم و هنرمندان پیوندی برقرار شود و از سوی دیگر بتوانیم برای رفع آسیب‌های اجتماعی مؤثر واقع شویم.

صابر سهرابی نیز در این نشست گفت: استان فارس تاکنون ٢٩ شهرستان داشته است که با تقسیمات جدید کشوری افزایش خواهد یافت.

 این نشان از گستره جغرافیایی گسترده استان فارس و به تبع آن تنوع قومیتی آن دارد؛ مسئله‌‌ای که هم فعالیت‌های فرهنگی فارس را با پیچیدگی ویژه‌ای روبرو می‌کند و از سوی دیگر ظرفیت‌های فرهنگی بسیاری را ایجاد کرده است.

سهرابی ادامه داد: در یک سال گذشته توانسته‌ایم تا با پشتیبانی استانداری و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ساماندهی آگهی‌های دولتی دست بزنیم تا نشریات و به ویژه روزنامه‌های استان را که در حال ورشکستگی بودند، سرپا نگه داریم؛ این یکی از کارهایی بود که در آن پیشتاز شدیم و موفق هم عمل کردیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: هم اکنون ٣٣ انجمن شعر فعال در سطح استان داریم که ۱۵ انجمن شعر در شیراز مستقر هستند و ۱۶  انجمن فرهنگی و  هنری نیز با توجه به دستورالعمل وزارتی یا در حال فعالیت هستند.

 

الهه بهرامی