سرویس استان‌های هنرآنلاین: صابر سهرابی در برنامه تلویزیونی فارسی شو شبکه فارس با تبریک و نکوداشت بازنشستگان گفت: فارس گهوار تمدن ایران زمین است که رنگین‌کمانی از اقوام ایرانی در آن کنار هم زندگی می‌کنند؛ این گستردگی اقوام، گستردگی فرهنگ‌ها را نیز سبب شده است که برآورده کردن خواسته‌های فرهنگی و هنری همه این اقوام و فرهنگ‌ها که بر دوش فرهنگ و ارشاد اسلامی است، بسیار پیچیده و سخت است.

سهرابی با اشاره به برنامه‌های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به ویژه طرح پایتختی کتاب ادامه داد: با برنامه‌هایی که اداره‌های شهرستانی با همکاری شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی داشتند، فارس بیشترین نامزدهای پایتختی کتاب و روستای دوستدار کتاب را داشت که دو شهر و دو روستای فارس در جمع ٥ شهر پایتخت کتاب و ٥ روستای دوستدار کتاب قرار گرفتند؛ امسال نیز تمام شهرستان‌های فارس با تمام توان تلاش دارند تا این عناوین را از آن خود کنند. برای شیراز نیز برنامه ویژه‌ای داریم که امید است امسال بتوانیم عنوان پایتختی کتاب را برای شیراز به ارمغان آوریم.

وی با اشاره به راه‌اندازی کتابخانه بیرم لارستان و تجهیز سه کتابخانه خیرساز توسط فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خاطرنشان کرد: برای نخستین بار، بنا داریم تا کتاب سال فارس را با جایزه ویژه‌ای در سال جاری برگزار کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: از جمله برنامه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی چه در وزارتخانه و چه در اداره کل، بحث شفاف‌سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات بوده است؛ این در حالی است که تقریباً تمام مجوزهای فرهنگی و هنری این اداره به صورت الکترونیک در آمده که از خدمات دولت یازدهم و دوازدهم است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس به اقتصاد و کسب و کار هنر هم پرداخت و خاطرنشان کرد: گذر فرهنگ و هنر از جمله طرح‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای ایجاد اشتغال و کسب و کار است که در ٩ کلان شهر کشور صورت خواهد گرفت و در سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که نیمه دوم سال جاری انجام خواهد شد، این طرح در گذر زندیه شیراز راه‌اندازی خواهد شد. در این طرح هنرمندان می‌توانند با وام ٣٥٠ میلیون تومانی با سود ٤ درصد را برای ایجاد کسب و کار دریافت کنند.

وی با ارائه کتاب فرنامک بیان کرد: فرنامک، سند فرهنگی و هنری استان فارس برای ٤ سال پیش روست که برای نخستین بار با همکاری و همفکری اندیشمندان حوزه فرهنگ و هنر برای ٤ سال پیش رو با بیش از ١٠٠ طرح تدوین شده است و امید داریم که با همکاری استانداری و دستگاه‌های اجرایی و مردم با اجرای این طرح‌ها توسعه، پیشرفت و رشد فرهنگی و هنری فارس را با اجرای این طرح‌ها ببینیم.

 

الهه بهرامی