سرویس استان‌‌های هنرآنلاین: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این مراسم از منطقه‌ای شدن جشنواره فجر مد و لباس اسلامی ایرانی در سال آینده خبر داد.

صابر سهرابی گفت: تصاویر و نقوش در آثار باستانی تخت جمشید، پاسارگاد و سایر نقاط کشور نشان از این دارد که لباس ایرانی همواره کاملا پوشیده بوده و طبق موازینی بوده که در اسلام معیار پوشش اسلامی است.

سهرابی با اشاره به برگزاری سه دوره موفق جشنواره فجر مد و لباس ایرانی اسلامی در استان فارس اظهار کرد: با مسئولین در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رایزنی صورت گرفته که این جشنواره سال آینده به صورت منطقه‌ای در استان فارس برگزار شود.

در حوزه طراحی لباس در جهان حرف برای گفتن داریم

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: آثار ارائه شده در این جشنواره نشان می‌دهد ما در این زمینه در سطح بین‌المللی و جهانی حرف برای گفتن داریم.

مهدی رنجبر بیان کرد: لباس ایرانی و اسلامی در حقیقت تلفیقی است از هنر معماری اسلامی ایرانی که در طراحی لباس به کار برده می‌شود.

رنجبر افزود: شاید به نظر بیاید مد و لباس رویداد تازه‌ای در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد اما قدمتی به وسعت تاریخ و تمدن اسلامی و ایرانی دارد و طراحی لباس در ایران پیشینه‌ای بسیار طولانی دارد.

وی اظهار کرد: تبیین معیارهای مد و لباس با در نظر گرفتن تمدن و اعتقادات ایرانی اسلامی ما کار دشواری است اما طراحان لباس در استان فارس نشان دادند در این زمینه موفق عمل کردند.

رنجبر ابراز امیداوری کرد در جشنواره چهارم شاهد نوآوری و اتفاقات ارزنده‌ای در این جشنواره باشیم.

شرکت ٦١ طراح فارسی در جشنواره

در این آیین مهسا حاجی میرصادقی، دبیر اجرایی این جشنواره نیز در سخنانی گفت: در سومین جشنواره فجر مد و لباس ایرانی اسلامی استان فارس ٦١ طراح از سراسر استان، ١٢٥ اثر ارائه کردند که از این تعداد ٨٥ طرح به مرحله دوم و برای نمایش آثار در نمایشگاه انتخاب شدند و آثار آنان در ٣٠ غرفه با حضور طراحان لباس و زیورآلات و پارچه در حاشیه جشنواره به نمایش درآمد.

مهسا حاجی میرصادقی ادامه داد: در بخش مسابقه طراحی زنده نیز ٥٠ طراح با موضوع طراحی لباس پرچمدار بانوی المپیک ٢٠٢٠ با استفاده از نماد ایرانی به رقابت پرداختند.

حاجی میرصادقی افزود: ٧ کارگاه تخصصی نیز در حاشیه این نمایشگاه با حضور اساتید مطرح مد و لباس برگزار شد.

در پایان این آیین مریم بخشی از اساتید طراحی لباس و داور این جشنواره بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد.

بر اساس این بیانیه در بخش طراحی زنده لباس بانوان با موضوع بانوی پرچمدار ایران در المپیک توکیو ٢٠٢٠ آثار حمیده کشاورز، سحابه حیدری‌نژاد حقیقی و سیما نیکزاد به ترتیب اول تا سوم شدند.

در بخش تن‌پوش مردانه اثر انسیه مهدی‌نژاد با الگوسازی معصومه عالیشوندی و دوخت مرضیه طهماسبی به عنوان برگزیده معرفی شد.

مهسا فلسفی با ارایه اثر کالکشن لباس مشاغل (موسیقی) مردانه و زنانه برگزیده بخش مشاغل شد.

در بخش مانتو اجتماع اثر مریم رکن‌منظر به مقام دوم رسید و فاطمه قائد شرفی و مهسا پیرمرادیان مشترکا سوم شدند.

در این بخش از اثر گلشن مانگری به عنوان شایسته، تقدیر شد.

هیئت داوران در این بخش اثری را به عنوان اثر برتر انتخاب نکرد.

در بخش برگزیدگان مانتو مجلسی اثر آفرین حمیدی و سمانه حمیدی به عنوان اثر برتر شناخته شد و اثر سیما نیکزاد دوم شد.

در این بخش آثار آیدا عرب‌لو و مونا بازایی مشترکا سوم شدند و اثر آسیه حقیقی به عنوان شایسته تقدیر معرفی شد.

الهه بهرامی