سرویس استان‌های هنرآنلاین: دکتر غلامرضا کافی، دبیر علمی نخستین جشنواره ملی شعر رضوی شیراز گفت: معمولاً میانگین آثار در جشنواره‌هایی که با اقبال خوبی مواجه می‌شوند، همین میزان است و پیش‌بینی ما هم همین بود که حدود هزار اثر به دبیرخانه برسد. استقبال شاعران از جشنواره امام رضا (ع) بیان‌‌گر این بود که جشنواره شعر رضوی توانسته است حوزه نفوذ خود را در نقاط مختلف کشور گسترش داده است.

دبیر علمی نخستین جشنواره شعر کلاسیک امام رضا (ع) در استان فارس گفت: در میان اسامی افرادی که آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده‌اند، تقریباً نام همه شاعران توانمند به چشم می‌خورد و پراکندگی ارسال آثار به لحاظ جغرافیایی نیز بسیار متنوع است به صورتی که امسال از روستاهای دور در آذربایجان غربی تا هرمزگان، شرکت کننده داریم.

کافی در ادامه افزود: وقتی جشنواره‌ای را در سطح کشوری برگزار می‌کنیم در وهله نخست باید به جمع گزینی و ممتاز گزینی توجه کنیم. به این معنی که رتبه‌ای برای ارسال کنندگان آثار مشخص نکنیم تا تعداد افراد شرکت کننده افزایش پیدا کند. ضمن این که در برگزاری جشنواره، آثار به جای آن که صرفاً به صورت کشوری دیده شود، به صورت منطقه‌ای نیز مورد پذیرش قرار گیرد تا با این کار، علاوه بر این که تعداد آثار قابل توجهی از افراد دیده می‌شود و سطح جشنواره به لحاظ کمی افزایش پیدا می‌کند، افراد نیز جرأت و جسارت بیشتری برای حضور پیدا می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: بهتر است پهنه‌های کوچک‌تری برای رقابت در نظر گرفته شود تا تعداد شرکت‌کنندگان افرایش پیدا کند و از سویی دیگر، جسارتی که برای نیاز به عرصه‌های بزرگتر لازم است، در افراد ایجاد شود. پراکندگی ارسال آثار به لحاظ جغرافیایی بسیار متنوع است به صورتی که امسال از روستاهای دور در آذربایجان غربی تا هرمزگان، شرکت کننده داریم. تا وقتی که اثر خود را در عرصه کشوری ارائه می‌کنند، هم شعر آن‌ها تقویت شود و هم رقابت بین افراد بیشتری انجام بگیرد.

او گفت: این کار در استان فارس با تقسیم استان به ٤ منطقه انجام شد و افزایش میزان مشارکت در این استان را به دنبال داشت.

دبیر تخصصی این دوره از جشنواره امام رضا (ع) به حضور استاد مجاهدی، دکتر مرادی و حجت‌الاسلام انصاری نژاد در بخش داوری آثار اشاره کرد و گفت: گزینش دقیق آثار به ما کمک می‌کند تا در پایان بتوانیم ١٠٠ اثر منتخب جشنواره را بدون نیاز به دوباره خوانی، در قالب آثار منتخب جشنواره چاپ کنیم.

بر اساس این گزارش، اختتامیه جشنواره شعر رضوی (با محوریت اشعار کلاسیک) از سری برنامه‌های هفدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) هم‌زمان با دهه کرامت در  فارس  به میزبانی شیراز برگزار می‌شود.

 

الهه بهرامی