سرویس استان‌های هنرآنلاین: سید جواد رفاهی، سرپرست معاونت فرهنگی و پژوهشی بنیاد ملی امام رضا (ع)  در آیین گفت: برای نخستین بار به صورت رسمی جشنواره شعر رضوی کلاسیک در شیراز برگزار خواهد شد.

رفاهی ادامه داد: پیش از این جشنواره‌های مختلف شعر رضوی همچون ترانه در بیرجند، کلاسیک در کرمان، رباعی در همدان، مشاعره در بوشهر، شعر ترکی در آذربایجان غربی و شعر عربی در خوزستان در کشور برگزار می‌شد، اما با توجه به بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدیم که جشنواره‌های شعر رضوی، به ویژه شعر کلاسیک را به صورت متمرکز برگزار کنیم.

سرپرست نمایندگی فرهنگی بنیاد ملی امام رضا (ع)  افزود: با پیگیری‌هایی صورت گرفته از امسال جشنواره شعر کلاسیک ملی رضوی در فارس، که پایتخت فرهنگی و مهد شعر و ادب ایران است، و جشنواره شعر نو و ترانه نیز در کرمان برگزار می‌شود و امید است که فارس بتواند در این جایگاه پای خود را محکم کند و  در سال‌های آتی به یکی از جشنواره‌های اصلی رضوی شود.

او اضافه کرد: بنیاد ملی امام رضا  (ع) منبع علمی و فرهنگی و هنری امام رضاست و باید آنچه در زمینه شعر برای امام رضا (ع) سروده می‌شود را حفظ و نگهداری کند؛ پس در همین راستا از امسال کتاب شعر رضوی با موضوع اشعار و سرودهای تمام شاعران در مورد امام رضا(ع) و خاندان وی تا پیش از آغاز جشنواره منتشر خواهد شد.

لازم به ذکر است که دکتر غلامرضا کافی به عنوان دبیر علمی این جشنواره، آرین رزمجویی به عنوان دبیر اجرایی جشنواره، فاطمه فاضلی به عنوان مسئول دبیرخانه جشنواره فعالیت خود را هم‌زمان با گشایش دبیرخانه جشنواره شعر رضوی آغاز کردند.

همچنین برنامه‌های امسال در استان فارس در چهار قسمت غربی به مرکز کازرون، جنوب به مرکز گراش، شرق به مرکز فسا و شمال به مرکز آباده برگزار خواهد شد؛ که ١٥ تیرماه در گراش، ١٦ تیرماه در کازرون، ١٧ تیرماه در آباده و ١٨ تیرماه در فسا برگزار می‌شود.

کنگره ملی شعر رضوی نیز ٢٠ تیرماه جاری در شیراز برگزار خواهد شد که از ٣٠ برگزیده این جشنواره تقدیر می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در سامانه رسمی جشنواره به آدرس portal.shamstoos.ir ثبت کنند.

 

الهه بهرامی