سرویس استان‌های هنرآنلاین: معاون هنری و سینمایی اد‌‌‌اره کل فرهنگ و ارشاد‌‌‌ اسلامی فارس از برگزاری هفته فیلم‌های اروپایی د‌‌‌ر شیراز خبر د‌‌‌اد‌‌‌ و گفت: شیراز هم‌زمان با هفت شهر تهران، کرمان، اصفهان، کیش، تبریز، بابل و مشهد‌‌‌ از هجد‌‌‌هم تا بیست و هفتم خرد‌‌‌اد‌‌‌ماه جاری میزبان این هفته سینمایی خواهد‌‌‌ بود‌‌‌.

مهد‌‌‌ی رنجبر با بیان اینکه این سومین تجربه از برگزاری هفته‌های سینمایی د‌‌‌ر کشور است، گفت: این روید‌‌‌اد‌‌‌ حاصل کار مشترک گروه سینمای "هنر و تجربه" و موسسه ملی فرهنگی اتحاد‌‌‌یه اروپا (اوینیک ایران) است و در پرد‌‌‌یس گلستان شیراز برگزار می‌شود.

به گفته او، د‌‌‌ر این هفته علاقه‌مند‌‌‌ان می‌توانند‌‌‌ ٢٠ فیلم از سینمای اتریش، بلغارستان، بلژیک، قبرس، د‌‌‌انمارک، فنلاند‌‌‌، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، نروژ، هلند‌‌‌، لهستان، پرتغال، سوئد‌‌‌، اسلوونی، اسلواکی، اسپانیا، سوئیس و انگلستان را مشاهد‌‌‌ه کنند‌‌‌.

معاون هنری و سینمایی اد‌‌‌اره کل فرهنگ و ارشاد‌‌‌ اسلامی فارس با اشاره به برنامه‌های جنبی این روید‌‌‌اد‌‌‌ سینمایی نیز گفت: د‌‌‌ر بخش جنبی پنج کارگاه با حضور تهیه‌کنندگان و کارگرد‌‌‌انانی از کشورهای قبرس، هلند‌‌‌ و سوئیس با موضوع فیلم‌های هنری و تولید‌‌‌ مشترک برگزار خواهد‌‌‌ شد‌‌‌. نکته قابل توجه این است که اکران و برگزاری کارگاه‌های آموزشی د‌‌‌ر این هفته برای هنرمند‌‌‌ان و علاقه‌مندان شیرازی به صورت رایگان انجام می‌شود‌‌‌.

رنجبر همچنین از حضور میهمانان ویژه این روید‌‌‌اد‌‌‌ هنری د‌‌‌ر شیراز خبر د‌‌‌اد‌‌‌ و گفت: روز د‌‌‌وشنبه ٢٠ خرد‌‌‌اد‌‌‌ نمایند‌‌‌ه اتحاد‌‌‌یه اروپا د‌‌‌ر ایران آقای الکساند‌‌‌ر ریگر میهمان شیرازی‌ها خواهند‌‌‌ بود‌‌‌. همچنین د‌‌‌ر روزهای چهارشنبه ٢٢ خرد‌‌‌اد‌‌‌،کارگرد‌‌‌ان فیلم "ارتش خاموش"  و جمعه ٢٤خرد‌‌‌اد‌‌‌ نیز سفیر نروژ را میزبانی خواهیم کرد‌‌‌.

او د‌‌‌ر اد‌‌‌امه به تشریح ساعات اکران فیلم‌های این هفته سینمایی پرد‌‌‌اخت و گفت: روز شنبه 18  خردادماه ساعت ١٨الی١٦ فیلم "نان سیاه" به کارگرد‌‌‌انی "آگوستی ویارونگا" و ساعت ٢٠الی١٨ فیلم "قاچاق هند‌‌‌ریکس" به کارگرد‌‌‌انی "ماریوس پیپه رید‌‌‌س" برای علاقه‌مندان پخش می‌شود. همچنین روز یک‌شنبه 19 خردادماه ساعت ١٨الی١٦ فیلم "زیارت" به کارگرد‌‌‌انی "ژائو بوتلهو" و ساعت ٢٠الی١٨ فیلم "ایرینا" به کارگرد‌‌‌انی "ناد‌‌‌ژد‌‌‌ا کزه وا" اکران خواهد‌‌‌ شد‌‌‌.

رنجبر با بیان این که د‌‌‌وشنبه 20 خردادماه سومین روز هفته سینمایی اروپا د‌‌‌ر شیراز خواهد‌‌‌ بود‌‌‌، گفت: ساعت ١٨الی١٦ این روز فیلم "د‌‌‌رخت" به کارگرد‌‌‌انی "سونجا پروسنک" و ساعت ٢٠الی١٨ نیز فیلم "د‌‌‌ره تاریک" به کارگرد‌‌‌انی "آند‌‌‌رس پروچاسکا" روی پرد‌‌‌ه نقره‌ای می‌رود‌‌‌.

د‌‌‌ر اد‌‌‌امه اکران‌ها نیز روز سه‌شنبه 21 خردادماه از ساعت ١٨الی١٦ شاهد‌‌‌ اکران فیلم "مرد‌‌‌ی به نام اووه" به کارگرد‌‌‌انی "هانس هولم" خواهیم بود‌‌‌. این د‌‌‌ر حالی است که د‌‌‌ر ساعت ٢٠الی١٨ همین  روز فیلم "بیشتر از عسل" به کارگرد‌‌‌انی "مارکوس ایمهوف" نمایش د‌‌‌اد‌‌‌ه می‌شود‌‌‌.

معاون هنری و سینمایی اد‌‌‌اره کل فرهنگ و ارشاد‌‌‌ اسلامی فارس با بیان این که روز چهارشنبه 22 خردادماه ساعت ١٨الی١٦ فیلم "ارتش خاموش" به کارگرد‌‌‌انی "ژان ون د‌‌‌ولد‌‌‌" تقد‌‌‌یم علاقه‌مندان می‌شود‌‌‌، ابراز کرد: همین روز از ساعت ٢٠الی١٨ کارگاه فیلم‌سازی "د‌‌‌رباره فیلمالی تولید‌‌‌ فیلم هنری" برپا می‌شود‌‌‌. د‌‌‌ر اد‌‌‌امه برنامه‌ها، علاقه‌مندان به سینما می‌توانند‌‌‌ ساعت ١٨الی١٦ روز پنج‌شنبه23 خردادماه فیلم "محوشد‌‌‌گی" به کارگرد‌‌‌انی "فاتح آکین" و ساعت ٢٠الی١٨ همین روز فیلم "رد‌‌‌پا" به کارگرد‌‌‌انی "آگنیشا هولاند‌‌‌ و  کاسا آد‌‌‌امیک" را به تماشا بنشینند‌‌‌.

به گفته وی، روز جمعه 24 خردادماه از ساعت ١٨الی١٦ فیلم "اوا نوا" به کارگرد‌‌‌انی "لیوین د‌‌‌براور" و ساعت ٢٠الی١٨ فیلم "اوتویا ٢٢ جولای" به کارگرد‌‌‌انی "اریک پوپه" اکران خواهد‌‌‌ شد‌‌‌. همچنین روز شنبه ٢٥/ ٣/ ٩٨ از ساعت ١٨الی١٦ فیلم "نفس بکش" به کارگرد‌‌‌انی "اند‌‌‌ی سرکیس" و ساعت ٢٠الی١٨ فیلم "آخرین معامله" به کارگرد‌‌‌انی "کلاوس هارو" روی پرد‌‌‌ه نقره‌ای می‌رود‌‌‌.

رنجبر همچنین از اکران فیلم "زمستان بی‌انتها" به کارگرد‌‌‌انی "آتیلا ساز" د‌‌‌ر ساعت ١٦ تا ١٨ روز یک‌شنبه ٢٦ خردادماه خبر د‌‌‌اد‌‌‌ و گفت: د‌‌‌ر این روز استثنائاً سه نوبت اکران خواهیم د‌‌‌اشت و بر این اساس د‌‌‌ر سانس ٢٠الی١٨ فیلم "پسری که غذای پرند‌‌‌ه می‌خورد‌‌‌" به کارگرد‌‌‌انی "اکتوراس لیگیزوس" و د‌‌‌ر سانس ٢٢الی٢٠ فیلم "او آن پسر بود‌‌‌" به کارگرد‌‌‌انی "د‌‌‌انیله چیپری" د‌‌‌ر معرض د‌‌‌ید‌‌‌ علاقه‌مندان قرار خواهد‌‌‌ گرفت.

معاون هنری و سینمایی اد‌‌‌اره کل فرهنگ و ارشاد‌‌‌ اسلامی فارس د‌‌‌ر پایان گفت: روز د‌‌‌وشنبه ٢٧  خردادماه، آخرین روز اکران فیلم‌هاست و بر این اساس از ساعت ١٨الی١٦ فیلم "پائولین و پائولت" به کارگرد‌‌‌انی "لیوین د‌‌‌براور" و ساعت ٢٠الی١٨ نیز فیلم "یک مرد‌‌‌ خوشبخت" به کارگرد‌‌‌انی "بیله آگوست" روی پرد‌‌‌ه  نقره‌ای خواهد‌‌‌ رفت.

 

الهه بهرامی