به گزارش هنرآنلاین، سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری با توجه به آمار گروه‌های نمایشی، موسیقی، موسسه‌های فرهنگی، هنری، آموزشگاه‌های آزاد هنری و انجمن‌های هنری استان خراسان جنوبی گفت: این استان علیرغم نداشتن هنرستان هنرهای زیبا شوق و انگیزه فراوانی در زمینه هنر دارد و فضای هنر در بیرجند گرم و پررونق است. 

حسینی افزود: با توجه به نقش تأثیرگذار هنرستان‌های هنرهای زیبا و این نکته که درصد عمده فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها، حضور مداوم و فعال در فضای هنر دارند، راه‌اندازی هنرستان ضرورت دارد. هنرستان‌ها در استان‌ها می‌توانند به بازآفرینی مواریث و داشته‌ها و ارزش‌های هنری بومی کمک کنند و این مواریث بومی هنری با بیان امروزی ارائه شوند. بسیاری از هنرها و ارزش‌های هنری ما به خاطر نو نشدن، به حاشیه می‌روند اما هنرستان‌ها می‌توانند فضایی برای آموزش حرفه‌ای و بازآفرینی ارزش‌های هنری بومی با بیان معاصر باشند. به قول دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی هنر چراغ آیینه است، هم آیینه‌ای است که می‌توانیم تصویر جامعه و خود را در آن ببینیم و هم چراغی برای آینده است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: امیدواریم با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل آموزش و پرورش و نهادهای استان خراسان جنوبی زمینه راه‌اندازی هنرستان هنرهای زیبا در بیرجند فراهم شود. 

IMG_20190421_092707_834

محمد اله‌یاری فومنی، مدیر کل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری نیز در این نشست گفت: 40 هنرستان هنرهای زیبا در حال حاضر در 24 استان وجود دارد و معاونت امور هنری با توجه به نقش هنرستان‌ها بر ایجاد و تقویت هنرستان‌ها تاکید دارد. خوشبختانه جلساتی برای ایجاد هنرستان هنرهای زیبا در خراسان جنوبی تشکیل شد و مقرر شد هنرستان در بیرجند راه‌اندازی شود.

ناصر نبی‌زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی نیز گفت: جلساتی برای راه‌اندازی هنرستان در بیرجند برگزار شد و امیدواریم تا سال آینده زمینه راه‌اندازی هنرستان فراهم شود.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در سفر به خراسان جنوبی از مراکز و مجموعه‌های هنری بیرجند دیدن کرد.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی و محمد اله‌یاری فومنی، مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در سفر به استان خراسان جنوبی از مجموعه‌های هنری بیرجند دیدن کردند.

IMG_20190421_092716_655

معاون امور هنری از خانه فرهنگ در حال ساخت بیرجند و پلاتو و نگارخانه این مجموعه بازدید کرد. سید مجتبی حسینی همچنین از باغ اکبریه بیرجند که قرار است بخشی از مجموعه اندرونی باغ به فعالیت‌های موسیقی اختصاص داده شود، دیدن کرد. معاون هنری در این سفر از موسسه فرهنگی، هنری عرفان و موسسه رباب بیرجند که در زمینه آموزش هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی و موسیقی و برگزاری و اجرای برنامه‌های هنری فعالیت می‌کنند نیز دیدن کرد.