به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب، عصر روز گذشته یکشنبه 5 اسفند در آیین افتتاح بیستمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان که در محل دائمی نمایشگاه‌های زاهدان برگزار شد، اظهارداشت: کتاب در حقیقت ارزشمندترین محصول اندیشه، منطق و گفت‌وگوی بشری بوده و توانسته اندیشه‌ها را به نسل‌های مختلف منتقل کند.

او با اشاره به این که در فرهنگ اسلامی ایران و میراث غنی ایران میراث مکتوب و کتابت ارزش بسیار زیادی دارد، تصریح کرد: در کنار آن بحث تذهیب ناشی از کتابت و کتاب بوده که در فرهنگ غنی ایرانی اسلامی رشد کرده است.

حسینی‌پور کتاب را حلقه اتصال نسل‌ها دانست و افزود: کتاب حلقه نسل فعلی را با نسل پیشین و نسل پسین مرتبط می‌کند که دراین ‌بین نقش آموزش‌ و پرورش و مدارس بسیار وسیع است، چراکه بخشی از هویت ملی ما را به نسل‌های آینده و فعلی منتقل می‌کنند.

او با اشاره به این که در فرآیند زمانی مختلف برخی از افراد مدعی این‌ هستند که دوستدار کتابند، گفت: دوست داشتن کتاب لوازمی ازجمله عدم تعصب لازم دارد چون برخی افکار در حوزه کتاب جایگاهی ندارند و اگر بخواهیم در حوزه کتاب تفکر کنیم باید راه‌ها و مسیرها باز باشد تا این تفکر به‌جاهای مختلف منتقل شود.

حسینی‌پور توضیح داد: با استفاده از تفکر می‌توانیم نقد کتاب داشته باشیم و باهم مدارا کنیم. درواقع هر زمان توانستیم باهم مدارا کنیم می‌توانیم به بحث کتاب هم بپردازیم.

او افزود: خوشبختانه سیستان و بلوچستان با توجه به ظرفیت فرهنگی غنی و سابقه فرهنگی خوبی که دارد، یکی از جایگاه‌های بسیار خوب برای فرهنگ مکتوب به شمار می‌رود. براساس آمار بانک اطلاعات خانه کتاب از سال ۱۳۵۷ تاکنون بیش از ۹۷۵ کتاب توسط ناشران استانی و نویسندگان استان به رشته تحریر درآمده است که بر اساس این طبقه‌بندی بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در حوزه دینی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا بوده است.

مدیرعامل خانه کتاب ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان در حوزه علوم کاربردی استان چهارم بوده و با توجه به این که حوزه علوم کاربردی حوزه علم و فناوری است نشان می‌دهد که ظرفیت فرهنگی استان بسیار قوی است.

حسینی‌پور گفت: درسی و ششمین کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که در ١٦ بهمن برگزار شد، از میان ١٤اثر برگزیده ایران یک نفر از استان سیستان و بلوچستان انتخاب شد. برای کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ٥٢ هزار جلد کتاب توسط ٥٨٠ داور در دبیرخانه مورد ارزیابی قرار گرفت که عبدالغفور جهاندیده از سیستان و بلوچستان توانست عنوان برگزیده این جشنواره را در بین ١٤ برگزیده دیگر به خود اختصاص دهد.

او اضافه کرد: بعضی از اندیشه‌ورزان، فضای مجازی را یک تهدید برای حوزه کتاب و کتاب‌خوانی تلقی می‌کنند اما استفاده از فضای مجازی با رعایت قوانین کپی‌رایت یک فرصت به شمار می‌رود. چیزی که به ناشران و کتاب‌فروشان ضربه می‌زند جابجایی آسان فایل‌های pdf از طریق فضای مجازی است. این فایل‌ها ازنظر شرعی و قانونی پیگرد قانونی دارد و حقوق مادی و معنوی مؤلف، ناشر و کتاب‌فروش باید در آن‌ها رعایت شود.

مدیرعامل خانه کتاب با اشاره به این که ایرانیان بیشتر تمایل به گفتار دارند، تصریح کرد: اگر فرهنگ شفاهی را نتوانیم به فرهنگ مکتوب تبدیل کنیم این میراث مکتوب را نمی‌توانیم به نسل‌های آینده منتقل سازیم.

هم‌زمان با آیین افتتاح بیستمین نمایشگاه کتاب در زاهدان از برگزیدگان پنجمین دوره کتاب سال سیستان و بلوچستان تجلیل شد.

اسامی منتخبین برگزیده پنجمین جایزه کتاب سال سیستان و بلوچستان به شرح زیر است: 

١. "گویش سیستانی ایرانی" تالیف فریده اکاتی

٢. "نخستین درس در جبر مجرد حلقه‌ها، گروه‌ها و میدان‌ها" ترجمه اکبر گلچین

٣. "مبدل‌های توان بالای الکترونیک قدرت و درایوهای AC " ترجمه سعید برکاتی

٤. "بلدرچین بی‌قرار" تالیف عباس باقری

٥. "منظومه مکران" تصحیح عبدالغفور جهاندیده

٦. "حکایت بلوچ" تالیف محمود زند مقدم

بر اساس همین گزارش، دبیرخانه پنجمین دوره جایزه کتاب سال سیستان و بلوچستان، آثار شایسته تقدیر این دوره را به شرح زیر اعلام کرد:

١. "تحلیل جمله‌های زبان انگلیسی و رویکردی" ترجمه عباسعلی آهنگر

٢. "پارچه ابریشمین ساسانی مدالیون‌ها و نفوذ آن‌ها در شرق و غرب" تالیف علیرضا طاهری

٣. "هیرمند در کمند سیاست" تالیف  ناصر زورقی

٤. "از نیمروز تا امروز" تالیف امیر میر

٥. "آب و هواشناسی فیزیکی" تالیف تقی کاوسی