سرویس استان‌های هنرآنلاین: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ضمن تبریک ایام میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: خوشوقتم که امروز به مردم فارس به ویژه شهروندان شهرهای صدرا و شیراز، همچنین اهالی روستاهای جایدشت فیروزآباد و کریشکی لارستان به واسطه برگزیده شدن در پنجمین جشنواره پایتختی کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب تبریک بگویم.

صابر سهرابی ادامه داد: دو شهر شیراز و صدرا که توانسته بودند در بین پنج برگزیده پایتختی کتاب ایران جای گیرند، هرچند نتوانستند عنوان پایتختی کتاب را از آن خود کنند اما مفتخریم که بگوییم فارس امسال توانسته است با این دو شهر، دو عنوان "شهر خلاق در زمینه کتاب و کتابخوانی" را به دست آورد.

سهرابی افزود: فارس با دو رتبه شهر خلاق و دو روستای برگزیده کتابخوانی، در سال ٩٧، با کسب بیشترین عناوین از این دو جشنواره، رکورددار برگزیده‌های کتابخوانی در کشور شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خاطرنشان کرد: استان فارس در سال جاری تمام ظرفیت خود را استفاده نکرد و امیدواریم در سال‌های آتی، با حضور تمام شهرها و روستاهای فارس و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی این رکورد برای همیشه فارس ماندگار شود و عنوان پایتختی کتاب نیز برای شهرهای فارس به دست آید.

در همین راستا لوح تقدیری با امضای سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شهرهای شیراز و صدرا اهدا شد. در این لوح تقدیر آمده است: فرهنگ زمینه ساز و رمز ماندگاری شهرهای جهان است که با این اعتبار، با نام بزرگان، شاعران، نویسندگان و فرهیختگانشان شناخته می‌شوند. کتاب در فرهنگ ایرانی اسلامی برجسته‌ترین و مهم‌ترین حافظ اندیشه‌ها و خرد بشری است.

در ادامه آمده است: با عنایت به تلاش‌ها و تدوین برنامه‌های نوآورانه، مشارکت جویانه، مؤثر و منسجم برای سال ٩٨ و کوشش مستمر همه نهادها دولتی و غیردولتی در اجرای آن، این لوح به مردم فرهیخته و کتابخوان شیراز، استان فارس به عنوان "شهر خلاق در ترویج کتاب خوانی" پنجمین برنامه "انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران" اهدا می‌شود.

همچنین در لوح تقدیری که توسط حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، ایران به این دو شهر داده شد، آمده است: دوام و استمرار هر ملتی در عرصه فرهنگ و تمدن جهانی پیوندی ناگسستنی با قلمرو دانش و رایش علم و فرزانگی دارد. هر ملتی که کتاب و جوهره تعالی بخش آموختن را بر صدر بنشاند، خورشید اقبالش زوال نیابد.

در ادامه این تقدیرنامه به وظیفه یونسکو اشاره شده و آمده است: سازمان جهانی یونسکو، همواره یکی از راهبردهای بنیادین و محوری خود را اشاعه و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی با هدف توسعه پایدار، ریشه کن کردن جهل، تعصب و جهان عاری از خشونت معرفی کرده است و هم این بنیاد از سال ٢٠٠١ طرح پایتخت جهانی کتاب را به تصویب رساند تا بستری علمی برای ترویج و توسعه شوق مطالعه در میان ملت‌های جهان باشد.

در تقدیرنامه یونسکو آمده است: از تلاش‌های نوآورانه شهرهای مهاباد، صدرا، دزفول و شیراز که به عنوان شهرهای خلاق کتاب در سال ١٣٩٧ انتخاب شده‌اند صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم.

لازم به ذکر است شهرهای برگزیده از حمایت‌های مادی و معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کانون‌های فرهنگی مساجد در زمینه کتابخوانی در سال ١٣٩٨ بهره خواهند برد.

 

الهه بهرامی