به گزارش هنرآنلاین، مرمت آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان در کارگاهی که برای مرمت آثار ایجاد شده است، آغاز شد.

سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاح کارگاه مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان گفت: موزه صنعتی کرمان گنجینه ارزشمندی دارد که لازم است به شایستگی معرفی شود. موزه نیازمند توجه و رسیدگی مستمر است و استمرار حیات یک پدیده به رسیدگی های مستمر نیاز دارد و امیدوارم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان به طور مستمر به موزه رسیدگی کنند. یک کارگاه که مستمر آثار را بررسی و مرمت کند، امر قطعی و ضروری است. در فاز نخست لازم است که آثار موزه مرمت شود و در ماموریت کلان موزه باید درهای خود را به روی مردم و مخاطبان باز کند و برای جذب مخاطب و کشف خلاقیت تلاش کند.

حسینی در ادامه گفت: موزه نهادی برای با هم بودن انسان‌ها و گفتگو است و از سوی دیگر در شناخت گذشته و روشن کردن چراغ راه آینده موثر است. موزه هنرهای معاصر زنده یاد صنعتی کرمان می‌تواند محل گفتگوی اهل هنر و مردم کرمان باشد. پرداختن به خانه موزه های کرمان در کنار موزه صنعتی می‌تواند یک شبکه در هم تنیده کارا ایجاد کند که موجب رشد و توسعه هنر قرار بگیرد و به کام مردم کرمان گواراتر باشد.

معاون امور هنری افزود: این استطاعت در هنر هست که یکی از محورهای توسعه کشور باشدف هنر امری در حاشیه نیست بلکه از ضرورت‌های جدی است که در اشتغال و توسعه کشور نقش دارد.

محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز گفت: اتفاق مهم و ضروری مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان از سفر معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کرمان در اردیبهشت امسال آغاز شد که با بازدید از موزه و وضعیت بعضی از آثار، موضوع مرمت را به طور جدی پیگیری کرد و خوشبختانه استانداری کرمان هم حمایت کرد و امروز مرمت آثار در حال انجام است. مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی از جمله موارد تفاهمی است که بین استاندار کرمان و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده است. آثار هنری این موزه که تاکنون توجه جدی به مرمت آنها نشده است، با حضور و نظارت کارشناسان و اساتید فن و طی مدت یک سال مرمت خواهد شد. موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان یه سرمایه ارزشمند فرهنگی ملی است و نیاز است که با نگاه و توجه ملی دیده شود.

نشست معاون هنری با هنرمندان کرمان

نشست جمعی از هنرمندان و اعضای خانه هنرمندان کرمان با معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان از برنامه های سفر سید مجتبی حسینی به کرمان بود. در این نشست هنرمندان رشته های مختلف تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی و اعضای خانه هنرمندان کرمان مسایل هنر استان را بیان کردند.

محمدرضا علیزاده؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در این نشست گفت: در سال 1393 هنرمندان استان بر اساس ضرورت تصمیم گرفتند تشکلی به نام خانه هنرمندان را ایجاد کنند که هنرمندان رشته های مختلف در آن حضور داشته باشند که امسال خانه هنرمندان کرمان به عنوان موسسه فرهنگی، هنری ثبت شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری در این نشست گفت: خانواده هنرمندان ایران به شدت بزرگ شده است و در سال های گذشته هنرمندان جوان بسیاری به عرصه هنر وارد شده اند. امروز جغرافیای انسانی بسیار بزرگی در هنر داریم اما میزان رشد هنرمندان جوان بسیار بیشتر از رشد امکانات و تجهیزات لازم برای فعالیت هنری است و رشد اعتبار و امکانات با رشند توانمندی هنری تناسب ندارد. در تمام سال هایی که دغدغه تربیت هنرمند داشته ایم، دغدغه تربیت مخاطب هنری نداشته ایم و توسعه هنر متوازن نبوده است. هنرمندان نقش اصلی را در هنر ایفا می کنند و راه اندازی خانه هنرمندان کرمان نمونه ای از دغدغه و تلاش هنرمندان است که فرصت هایی را برای هنر کرمان فراهم کنند.

خانه موزه‌های هنر کرمان راه اندازی می‌شود

نشست هماهنگی خانه موزه‌های هنر کرمان و همکاری و تعامل معاونت امور هنری و استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در استانداری کرمان نیز در سفر معاون هنری به این استان برگزار شد.

در این نشست سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، محمد جواد فدایی، استاندار کرمان، محمدرضا علیزاده؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، سید مهران عالم زاده، شهردار کرمان، محمد حسین حسین زاده، مدیرعامل بانک رسالت، علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان، علی اکبر صفی پور، مدیرعامل بنیاد رودکی، مجید فروغی، مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و هنرمندان استان کرمان حضور داشتند.

در این نشست مقرر شد خانه‌های قدیمی کرمان شناسایی شود و متناسب با نوع فعالیت هنرمندان و نویسندگان شاخص کرمان برای اختصاص و بازسازی خانه‌های قدیمی به نام هنرمندان استان کرمان اقدام شود و نخستین خانه موزه کرمان با حمایت بانک رسالت راه اندازی شود. همچنین در این نشست مقرر شد با همکاری بنیاد رودکی، استانداری کرمان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان ارکستر سمفونیک تهران در اسفندماه امسال در شهر کرمان اجرا کند و شب کرمان در بهار سال آینده در برج آزادی یا تالار وحدت برگزار شود. طرح ساخت و اجرای اپرای عروسکی خواجوی کرمانی با همکاری بنیاد رودکی، استانداری کرمان، خانه هنرمندان کرمان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست مورد توافق قرار گرفت. قرار شد کارگروهی متشکل از معاونت سیاسی و عمرانی استانداری کرمان،اداره کل فرهنگ و ارشاد  اسلامی استان و خانه هنرمندان کرمان تشکیل شود و خانه ها و بناهای قدیمی را شناسایی و بررسی کنند و هنرمندان شاخص استان را با توجه به نوع و شیوه فعالیت هنری آنها تعیین کنند تا طرح خانه موزه های هنر کرمان اجرایی شود.

با توجه به توافق قبلی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، مرمت آثار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان آغاز شد و قرار شد، موارد امنیتی و حفاظتی موزه صنعتی کرمان از سوی اداه کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان پیگیری و انجام شود.

سید مجتبی حسینی در این نشست گفت: شبکه خانه موزه‌های هنر کرمان یکی از طرح‌هایی است که در راستای توسعه هنر پیشنهاد کردیم و خوشبختانه با استقبال استانداری کرمان مواجه شد. زمانی می توانیم دیروز را درست حفاظت کنیم و به فردا پیوند دهیم که استمرار فرهنگی داشته باشیم. در کرمان بناها و خانه هایی قدیمی وجود دارد که به حد کمال مورد استفاده قرار نگرفته است. این خانه  موزه‌های هنر می‌توانند بستر معرفی بضاعت امروز هنرمندان کرمان و حضور و مشارکت هنرمندان کرمان در استان باشند و فضای هنری شهر از این طرح بهره‌مند شود. در این خانه موزه‌ها در کنار مستوره‌ای از توان هنری شهر، بخشی به هنرمندان شاخص استان اختصاص می‌یابد. راه‌اندازی خانه موزه‌های هنر کرمان می‌تواند به گردشگری هنری کرمان کمک کند و این خانه موزه‌ها در کنار موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان و دیگر فضاهای هنری و فرهنگی شبکه‌ای را برای توسعه گردشگری هنری و توسعه فرهنگ و هنر فراهم کند. در این زمینه نهادهای اقتصادی و صنعتی کرمان می‌توانند مشارکت و حمایت کنند تا خانه موزه‌ها راه‌اندازی شوند. در گام نخست نیاز است هنرمندان شاخص و تراز اول استان و بناها و خانههای قدیمی شناسایی شوند و متناسب با فعالیت هنرمندان هر یک از خانه‌ها به نام یکی از هنرمندان اختصاص یابد. بی‌تردید تاثیر فرهنگی این خانه موزه‌ها مستمر و دائمی است.

در ادامه مسئولان و جمعی از هنرمندان از تعدادی از بناها و خانه ها قدیمی کرمان برای طرح خانه موزه‌های هنر کرمان بازدید کردند.

بازدید از هنرستان هنرهای زیبای دختران و آغاز جشنواره تجسمی فجر در کرمان

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در سفر به کرمان از هنرستان هنرهای زیبای دختران کرمان که امسال راه‌اندازی شده است بازدید کرد و نمایشگاه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور معاون هنری در موزه هنرهای صنعتی کرمان گشایش یافت.

 معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر به کرمان از هنرستان هنرهای زیبای دختران کرمان که در سال جاری راه‌اندازی شده است، بازدید کرد.

هنرستان هنرهای زیبای دختران کرمان به عنوان چهلمین هنرستان هنرهای زیبای کشور به تازگی آغاز به کار کرده است و در رشته‌های سینما، موسیقی، نمایش و فتوگرافیک هنرجو دارد.

نمایشگاه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در موزه هنرهای صنعتی کرمان افتتاح شد.

چهل نمایشگاه، چهل شهر از برنامه‌های یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که آثاری از موزه هنرهای معاصر تهران در 40 شهر کشور به نمایش گذاشته می‌شود.

نمایشگاه آثار در موزه هنرهای صنعتی کرمان از برنامه‌های یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور سید مجتبی حسینی و مدیران و هنرمندان استان کرمان عصر پنجشنبه 11 بهمن گشایش یافت.