سرویس استان‌های هنرآنلاین: مهدی امیدبخش در این باره گفت: این نمایشگاه تا ١٩ آذر ماه ادامه دارد و روزهای تعطیل امکان تمدید ساعت هم هست که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس واقع در شهرک گلستان شیراز برگزار خواهد شد.

معاون فرهنگی و امور رسانه فرهنگ و ارشاد فارس با تأکید بر اینکه کتاب‌های قاچاق در نمایشگاه جایی ندارند؛ افزود: تخفیف ٢٠ درصدی بن در زمان خرید و تا سقف ٢٠ درصد هم ناشر تخفیف خواهد داد و پنجمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال استان فارس نیز همزمان در نمایشگاه کتاب دایر خواهد بود.

امیدبخش گفت: ساعت برگزاری هفدهمین نمایشگاه کتاب سال جاری همچون سال‌های گذشته به‌ صورت یکسره از صبح تا غروب میزبان کتاب دوستان است و برنامه‌های فرهنگی ترویجی در حوزه کتاب و کتابخوانی بسیاری در حاشیه نمایشگاه تهیه شده است که تا به امروز ٧٠٠ ناشر ثبت نام کرده‌اند و هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه کتاب فارس امکان خرید کتاب از کتاب‌فروشی‌های استان با همان درصد تخفیف نمایشگاه فراهم خواهد بود که از طریق جراید و رسانه نشانی کتاب‌فروشی‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیر اجرایی هفدهمین نمایشگاه کتاب فارس داد: جلوگیری از کتاب‌های قاچاق برای همه ناشران و کتاب دوستان و نیز اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس اهمیتی ویژه دارد از همین رو سازو‌کاری تدارک دیده‌ایم که بتوانیم از میان ناشران افرادی انتخاب و در بحث کیفی نمایشگاه نظارت کنیم و برای جلوگیری از ارائه کتاب‌های قاچاق نیز راهکارهایی تعریف شده است؛ عمده نظارت‌ توسط موسسه تیم نظارتی موسسه نمایشگاه‌ها از تهران صورت خواهد گرفت و بخش دیگری نیز توسط تیم‌های نظارتی این اداره کل که در نمایشگاه مستقر هستند، انجام می‌شود و با متخلفان به صورت جدی برخورد خواهد شد.

معاون فرهنگی ارشاد فارس بیان داشت: برگزاری برنامه‌های فرهنگی از جمله رونمایی‌ها و گرامیداشت‌ها با عنوان کمیته برنامه‌های فرهنگی ‌ترویجی فعالیت می‌کند و نام برنامه‌های جانبی از آن حذف شده است؛ چراکه فعالیت‌های فرهنگی به هیچ وجه جنبی نیست بلکه در متن نمایشگاه است و تخفیف ٢٠ درصدی بن در زمان خرید و تا سقف ٢٠ درصد هم ناشر تخفیف خواهد داد.

امیدبخش بیان کرد: برنامه‌های امسال برای اولین بار هم در نوبت صبح و هم در نوبت بعد از ظهر با قوت برگزار می‌شود و برای رونمایی از کتاب‌ها سالن برنامه‌های ویژه تدارک دیده شده است و بسیاری از مسائل و مشکلات مردم در سال گذشته آسیب‌ شناسی شده و امسال رفع خواهد شد ازجمله ایجاد فضای استراحت برای مردم، ترتیب مناسب غرفه‌ها برای یافتن هرچه سریع‌تر آن‌ها، حضور گروه‌هایی برای هدایت مردم به غرفه‌های مدنظر،‌ جذب اسپانسر بیشتر در حوزه تبلیغات و گسترش فعالیت‌های تبلیغی از جنوب تا شمال شهر.

او ادامه داد: هر روز برگزاری نمایشگاه با نام شهر‌هایی نام‌گذاری می‌شود که از پیش اعلام آمادگی می‌کنند و بخشی از برنامه‌های فرهنگی حول محور آن شهر‌ها، فرهنگ، آداب و رسوم و نیز معرفی آثار و نویسندگان آن‌ها برگزار خواهد شد؛‌ همچنین هر شب نیز با نام یکی از فعالان فرهنگی نام‌گذاری خواهد شد و برنامه‌های اختصاصی در این خصوص اجرا می‌شود و در مراسم آغازین از یکی از فعالان فرهنگی در حوزه فارسی‌نویس و شیراز شناسی تقدیر خواهد شد،‌گزینه‌هایی مطرح شده است و یکی از این مفاخر در آیین گشایش معرفی خواهد شد.

سران نشر کشور مهمان نمایشگاه کتاب فارس

قائم ‌مقام رئیس نمایشگاه کتاب نیز با اشاره به موضوع محوری حذف آثار قاچاق از نمایشگاه عنوان کرد: سال گذشته در حاشیه نمایشگاه کتاب شیراز ٤٥ نفر از سران نشر کشور و ناشران برگزیده‌ای را گرد هم آوردیم که آثار ارزشمندی را به چاپ می‌رسانند و کتاب‌هایشان بیش از دیگر نشر‌ها قاچاق می‌شود.

داریوش نویدگویی افزود: طی جلساتی که با حضور رئیس اتحادیه کتاب‌فروشان و ناشران کشور، دکتر محمود آموزگار برگزار شد، برنامه‌ریزی مدونی برای مبارزه با کتاب قاچاق صورت گرفت و دستکم تا سه ماه گذشته ١٠ انبار کتاب قاچاق کشف شده است.

وی با تأکید بر اینکه در سال جاری نیز ناشران برتر کشور همچون سال گذشته برای آسیب‌شناسی مسائل حوزه نشر در شیراز گرد هم جمع خواهند شد، عنوان کرد: با پخش‌کنندگان آثار قاچاق در نمایشگاه به شدت برخورد خواهد شد و امسال شاهد تفاوت‌های بسیاری در سازوکار اجرایی نمایشگاه کتاب خواهیم بود.

نویدگویی افزود: ناشران بین‌المللی امسال از نمایشگاه کتاب فارس حذف شده‌اند و امیدواریم اگر در سال‌های آینده حضور می‌یابند کتاب‌های به ‌روز خود را عرضه کنند. این ناشر برگزیده شیرازی همچنین به حضور ناشران دیجیتال در نمایشگاه هفدهم اشاره کرد و گفت: منظور از ناشران دیجیتالی، تولیدکنندگان کتاب‌های غیرکاغذی است که آثار خود را به صورت لوح فشرده، ‌کتاب‌های صوتی یا تصویری ارائه می‌کنند.

عکاس شیرازی تجلیل می‌شود

نویدگویی بیان کرد: برای برگزاری نشست‌ها، سالن حافظ نمایشگاه برگزیده شده است؛ ‌همچنین در مراسم آغاز به کار نمایشگاه از هنرمند عکاس پژمان ضیائیان که در بعد جهانی برای معرفی ایران و به‌ ویژه شیراز و فارس آثاری درخور ارائه کرده است تجلیل خواهد شد.

پژمان ضیائیان درسال ١٣٤٥ در شیراز به دنیا آمده است و پس از فراگیری عکاسی، تحصیلات آکادمیک خود را در کانادا پشت سر گذاشت و اکنون باعنوان عکاسی حرفه‌ای در سطح بین‌المللی شناخته می‌شود.

قائم ‌مقام رئیس نمایشگاه کتاب همچنین با اشاره به وضعیت نامطلوب چاپ و نشر کتاب گفت: این وضعیت به طور حتم به صورت چشمگیر بر قیمت کتاب‌ها تأثیر گذاشته است اما کتاب همچنان در مقایسه با بسیاری دیگر از کالای مصرفی قیمتی کمتر دارد.

الهه بهرامی