سرویس استان‌های هنرآنلاین: دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان با بیان اینکه تئاتر پیشگان فعال و با استعداد استان شیراز شاهد برپایی بزرگترین رویداد هنرهای نمایشی خواهند شد تا جشن با ارزش تئاتر را برگزار کنند؛ گفت: امیدواریم با جذب امکانات بیشتر و با اختصاص زمان کافی در دوره‌های آینده؛ بتوانیم از گروه‌ها و هنرمندان بیشتری برای حضور و هنرنمایی بهره ببریم.

احمد سپاس‌دار افزود: این جشنواره در شرایطی آغاز به کار می‌کند که ٥٣ گروه اعلام آمادگی کرده و کارها توسط استاد نادر شهسواری؛ دکتر عباسی و علی ثابت به‌صورت فیلم بازبینی شد و ٢٣ کار را گزینه کردند که پس از آن به‌صورت زنده برای اجرا آماده و از این میان؛ ٩ گروه برای رقابت اصلی به جشنواره دعوت شدند.

این پیشکسوت تئاتر فارس گفت: ستاد جشنواره امسال نهایت تلاش خود را دارد تا با قدری تفاوت و همکاری تمام هنرمندان تئاتر و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ مراسم درخوری را به دوستداران هنر نمایش تقدیم کند؛ البته نباید فراموش کرد که ما از سال ١٣٦٠ جشنواره تئاتر داشته‌ایم که در تهران داوران کارها را گزینش کرده و مستقیم به جشنواره فجر می‌فرستادند. این حاکی از آن است که قدمت این‌گونه فعالیت از دیرباز وجود داشته و در واقع این سی و هفتمین جشنواره‌ای است که در ایران برگزار شده و خوشبختانه استان فارس همیشه از قدیم سهم زیادی داشته؛ به عنوان مثال در سال اول؛ نمایش "دقیانوس امپراتور شهر افسوس" از شیراز انتخاب شد و به عنوان سه کار برگزیده در جشنواره آن زمان حضور یافت.

دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس اظهار داشت: آرزوی توفیق برای تمام شرکت‌کنندگان دارم؛ نه تنها در کسب جوایز و کسب مقام؛ بلکه رسیدن به اجرایی که بتواند با مخاطب ارتباط مناسبی برقرار کند و خود هنرمندان از نحوه نمایش آن لذت ببرند و رضایت داشته باشند و همچنین از اعضای ستاد جشنواره که دیرگاهی است در حال تدارک و فعالیت برای بهترین شیوه اجرایی هستند، تقدیر می‌کنم و از تمام مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس که در حد مقدورات؛ پشتیبانی کرده‌اند و همگام با ستاد اجرایی جشنواره هستند؛ نهایت سپاس را دارم.

وی با اشاره به اینکه آیین افتتاحیه این جشنواره ساعت ١٢ روز یکشنبه بیستم آبان ماه در محوطه بیرونی تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس، برگزار خواهد شد؛ گفت: در همین روز تئاتر "روز عزیز مرده " به کارگردانی امیرعلی محمودی از شیراز در تماشاخانه استاد هودی اجرا می‌شود و تماشاخانه استاد سپاس‌دار نیز میزبان تئاتر "تم، مارپله" به کارگردانی هادی امامی مقدم از شهرستان‌های مرودشت و اقلید است.

سپاس‌دار ادامه داد: تئاتر "کابوس کاووس" به کارگردانی مجتبی حسینی قیری از شهرستان قیروکارزین نیز در روز اول جشنواره در تماشاخانه استاد لایق به روی صحنه خواهد رفت و در روز دوشنبه بیست و یکم آبان و روز دوم جشنواره تئاتر "خون سیاه" به کارگردانی صادق علی پور از شهر شیراز در تماشاخانه استاد هودی، تئاتر "دوران استراحت" به کارگردانی مهرداد حیدری از شیراز در تماشاخانه استاد سپاس‌دار و  تئاتر "صوراسرافیل" از شهرستان کازرون در تماشاخانه استاد لایق اجرا خواهند شد.

او گفت: روز سه‌شنبه و در روز آخر اجراهای این جشنواره نیز تئاتر "یک هفته راه رفتن در بهشت" به کارگردانی سید محمد هاشم زاده در تماشاخانه استاد هودی، تئاتر "داستان عجیب شیناگاوا" به کارگردانی محمد جواد صفایی از شهرستان لامرد در تماشاخانه استاد سپاس‌دار و تئاتر "گذشتن از گذشته‌ای که نمی‌گذرد" به کارگردانی ابوالفضل فرهادی از شهر شیراز در تماشاخانه استاد لایق به روی صحنه خواهند رفت.

دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس ابراز داشت: آیین اختتامیه این رویداد هنری روز چهارشنبه بیست و سوم آبان ماه در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار خواهد شد که تئاترهای ذکر شده در سه سانس و ساعت‌های ١١، ١٦ و ١٩ اجرا می‌شوند و نشست‌های نقد و بررسی هم هر شب ساعت ٢١ در تماشاخانه بامداد برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش؛ جشنواره تئاتر استانی فارس از ٢٠ تا ٢٣ آبان ماه با حضور هنرمندان تئاتر استان در شیراز برگزار خواهد شد و اختتامیه آن همراه با آیین گشایش جشنواره تئاتر آیات برپا می‌شود.

الهه بهرامی