سرویس استان‌های هنرآنلاین: در ادامه برگزاری برنامه هفتگی نشست‌های تخصصی تئاتر، این هفته انجمن کارگردانان ضمن بررسی مشکلات گوناگون در راه تولید تئاتر و مسائلی از قبیل عدم پرداخت بودجه اجراهای عمومی طی چند سال اخیر پرداخت.

در این جلسه کارگردانان تئاتر ضمن اعلام پیگیری‌های مختلف صورت در این زمینه که از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و همچنین از طریق مرکز هنرهای نمایشی، انجمن نمایش کشور و... به بحث پیرامون این مسائل و مقایسه شرایط اجرای تئاتر در شیراز با سایر نقاط کشور پرداختند.

در همین رابطه خاطرنشان می‌شود با توجه به اینکه انجمن هنرهای نمایشی فعال طی چند سال اخیر در شیراز به‌صورت استانی و بدون در نظر گرفتن شرایط و آیین‌نامه مصوب انجمن هنرهای نمایشی کشور که همانا برگزاری انتخابات به‌صورت تخصصی با حضور هیئت‌مدیره‌های گروه‌های مصوب نمایشی بود اداره می‌شد، همین امر باعث شد تا بخشی از کمک‌ها و حمایت‌های صورت گرفته از سایر استان‌ها در خصوص فارس به دست فراموشی سپرده شود و متأسفانه پس از برگزاری انتخابات مجدد با حضور نمایندگان انجمن هنرهای نمایشی کشور هم همچنان از کمک و حمایت در این خصوص خبری نیست.

در ادامه جلسه کارگردانان حسین قهرمانی از هنرمندان تئاتر و مدیرعامل خانه تئاتر شیراز مبحث آموزشی تهیه‌کنندگی تئاتر را به عنوان بحث تخصصی مطرح و مطالبی در این خصوص به‌صورت آموزشی گفته شد و در پایان مقرر شد انجمن کارگردانان تئاتر موارد و مشکلات را به‌صورت درخواست مکتوب به اداره کل و انجمن هنرهای نمایشی فارس جهت پیگیری جدی ارسال کنند.

انجمن بازیگران تئاتر این هفته میزبان رحیم هودی پیشکسوت ارزنده تئاتر فارس در تماشاخانه استاد لایق بود. در این نشست پس از معرفی کتاب بازیگری و صحبت در این خصوص توسط هادی مقدم ، الهام کشاورز مواردی را در مورد بیان بازیگر و چگونگی پرورش صدا مطرح کرد و سیاوش صفری نژاد نیز تمریناتی در مورد پرورش بدن را اجرا کرد. در خاتمه چند اتود نمایشی توسط انجمن بازیگران با حضور اعضا پایان بخش این جلسه بود.

همچنین جهت استفاده هرچه بهتر گروه‌های نمایشی از فعالیت این انجمن‌ها مقرر شد از آبان ماه جاری جلسات انجمن بازیگران از ساعت ١٥ تا ١٧ و انجمن کارگردانان از ساعت ١٧ تا ١٩ در تماشاخانه استاد هودی برگزار شود.

انجمن نمایشنامه نویسان جلسه خود را در تماشاخانه استاد سپاس‌دار همانند دیگر جلسات برگزار کردند و مبحث آموزشی پرورش ایده و شناخت عناصر نمایشنامه‌نویسی، نقش راوی در نمایشنامه ، اعتماد به نفس نوشتن و... از جمله موارد آموزشی این هفته بود. اعضا حاضر ایده‌ها و مطالب نوشته شده خود را در این جلسه قرائت و به نقد و بررسی گذاشتند.

 

الهه بهرامی