سرویس استان‌های هنرآنلاین: صابر سهرابی در دیدار با عباس برزگر مدیر مجموعه گردشگری جهانی با تمجید فعالیت‌های فرهنگی این کارآفرین شناخته شده گردشگری ایران گفت: قرار گرفتن این دهکده گردشگری در جمع ٦ شگفتی گردشگری ایران در مرجع رسمی یونسکو مایه مباهات استان فارس است.

وی افزود: یک خانواده روستایی با تکیه بر تفکر تولید و کارآفرینی توانسته است به یکی از مهم‌ترین برندهای گردشگری ایران تبدیل شود و عباس برزگر و خانواده‌اش با ایجاد موزه‌های  کوچک و مبتکرانه در زمینه زندگی و فرهنگ روستایی و عشایر، به خوبی خرده فرهنگ‌های ایران را نمایندگی می‌کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با اشاره به راه‌اندازی کتابخانه چند زبانه در دهکده گردشگری جهانی عباس بزرگر گفت: این خانواده روستایی در روستایی کم برخوردار در استان فارس، با اهدا کتاب به گردشگران، توانسته است نقش مهمی در ترویج فرهنگ و میراث‌های ماندگار تاریخی و فرهنگی ایران داشته باشد.

سهرابی همچنین در دیدار با محمدعلی زارعی دهیار، قاسم زراعتی رئیس شورای اسلامی و همچنین اعضای کمپین "روستاییان فرزانه" روستای دوستدار کتاب امامزاده بزم در جریان برنامه‌های ترویج کتاب‌خوانی این روستا قرار گرفت و با تحسین کسب عنوان دوستدار کتاب توسط این روستا گفت: کسب این عنوان توسط اهالی روستایی که حتی کتابخانه عمومی ندارد بسیار قابل توجه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از راه‌اندازی کتابخانه تخصصی کودک در دبستان روستای امامزاده بزم حمایت و عنوان کرد: روستای امامزاده بزم با اقدامات ابتکاری همچون نام‌گذاری کوچه‌های روستا با نام مشاهیر فرهنگی و کتاب، راه‌اندازی موکب کتاب‌خوانی در پباده روی ١٥هزار نفری رضوی، راه‌اندازی پویش مردمی ترویج کتاب‌خوانی روستاییان فرزانه، ایجاد کتابخانه در گردش نگین فیروزه‌ای در حرم حضرت شاه میرحمزه(ع)، برگزاری برنامه "چاووش کتاب" در همایش چاووش خوانی فارس، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی آنلاین، برگزاری جشنواره قصه‌های فولکلور بوانات با عنوان "قصه‌های بی بی" و ... گام‌های بلند و مؤثری در مسیر کسب عنوان برگزیده برگزیدگان روستاهای دوستدار کتاب ایران برداشته است که امیدواریم در پنجمین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب ایران محقق شود.

الهه بهرامی