سرویس استان‌های هنرآنلاین: صابر سهرابی با بیان اینکه روح امید و آگاهی و اندیشه‌ورزی توسط اندیشمندانِ نویسنده، پژوهشگر و شاعر در کالبد جامعه دمیده می‌شود تصریح کرد: هنرمندان و مؤلفان زینت المجالس نیستند و باید از ظرفیت بی‌بدیل و کم نظیرشان در اعتلای فرهنگ، ایجاد فرصت‌های اجتماعی و از بین بردن تهدیدها بهره برد.

‌وی با بیان اینکه یک کتاب ارزشمند حاصل یک عمر تجربه زیسته و خردورزی یک مؤلف است خاطرنشان کرد: تاریخ نشان داده است، اندیشه‌های متعالی همواره در ایجاد جنبش‌های فکری و اجتماعی، آزادی خواهی، تعالی جامعه و زندگی کمال‌گرایانه جوامع نقش پر رنگی داشته‌اند که در این میان اندیشه بزرگان فارس از سیبویه در علم کلام، ملاصدرا در حکمت و فلسفه، قطب‌الدین شیرازی در علم، ابن باکویه، روزبهان و شیخ کبیر در عرفان گرفته تا حافظ، سعدی، مکتبی، قاآنی، شوریده، اهلی و ده ها چهره نامدار  دیگر در شعر ، بر تارک علم و ادب ایران اسلامی می درخشد.

وی گفت: البته فارس تنها به گذشته پر افتخارِ خود نمی بالد بلکه در دوران معاصر نیز داستان نویسان، شاعران و اساتید بزرگ ادبیات همچون عبدالعلی دستغیب، منصور اوجی، برادرانِ فقیری، ابوتراب خسروی، صدرا ذوالریاستین، سیروس رومی، پرویز خائفی، کاووس حسن لی، یوسف نیری، علی اکبر نحوی و ده ها شخصیت دیگر، پرچم ادبیات فارس را بالا نگه داشته اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ادامه به برنامه های این اداره کل و انجمن اهل قلم استان به مناسبت هفته قلم اشاره و خاطرنشان کرد: ۱۴ تیرماه در روز قلم و آغاز هفته گرامیداشت قلم استان فارس، به اهل قلم فقید که در آرامستان شیراز در خانه ابدی آرمیده اند، ادای احترام می شود و در روز شنبه به دیدار تعدادی از اهالی قلم پیشکسوت می رویم.

سهرابی افزود: در روز سه شنبه ۱۹ تیرماه، شب شعر و‌موسیقی فولکلور شیرازی با حضور شاعران بومی سرا برگزار می شود و در روز چهارشنبه نشست فصل نقد به بررسی رمان "گلوگاه" و تقدیر از نویسنده شایسته آن  طیبه گوهری اختصاص خواهد داشت.

وی "جشن قلم" را برنامه اصلی این هفته اعلام کرد و گفت: در این برنامه که پنج شنبه ۲۱تیرماه در خانه ای تاریخی برگزار می شود، علاوه بر اهل قلم، دبیران انجمن های ادبی شیراز و استان فارس نیز حضور خواهند داشت.

الهه بهرامی