سرویس استان‌های هنرآنلاین: نشست خبری هشتمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز صبح امروز با حضور مهدی رنجبر، معاون هنری سینمایی، علی توانگر، رئیس اداره سینمایی، علی سینا آزری، دبیر اجرایی جشنواره، محسن مقدم، عضو هیئت رئیسه انجمن فیلم کوتاه شیراز، برگزار شد.

در این نشست، معاون سینمایی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با توجه به اینکه هشتمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز با گرامیداشت هفته شیراز همزمان شده است، گفت: از ١٠ تا ١٣ اردیبهشت زیبای این شهر، هشتمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز آغاز بکار می‌کند.

مهدی رنجبر با اشاره به آخرین تغییرات جدول برنامه نمایش فیلم‌ها که در جهت رضایت فیلمسازان و مخاطبان خواهد بود، افزود: تغییرات بدین صورت است که ٦ نوبت به سئانس‌های دیگر اضافه می‌شود.

وی در ادامه اضافه کرد: در اصل این ٦ نوبت تکرار فیلم‌ها بصورت متفاوت است و فیلمسازان این امکان را دارند که آثارشان را در ٢ روز و در ساعت‌های مختلف نمایش بدهند.

در ادامه رئیس اداره سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هم با توجه به فهرست فیلم‌های هشتمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز بیان کرد: ساعت سئانس‌های نمایش فیلم با ایجاد تغییرات بدین شکل است که روز نخست(١٠ اردیبهشت) سئانس‌ها ساعت ١٦ و ١٨  و روزهای دوم و سوم(١١ و ١٢ اردیبهشت) در ٤ سئانس‌در ساعت‌‍های ١٢، ١٤، ١٦ و ١٨ خواهد بود که در ادامه ساعت ٢٠ هم نشست‌های تخصصی درخصوص انیمیشن و آسیب شناسی فیلم کوتاه و مستند با حضور استادان و هیئت داوران برگزار خواهد شد.

وی در عین حال محل برگزاری هشتمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز را سالن قرمز پردیس سینمایی هنرشهر آفتاب اعلام کرد و افزود: روز چهارم این جشنواره که ١٣ اردیبهشت ماه جاری است ٧ نوبت نمایش فیلم در ساعت‌های ١٣ و ١٤ برگزار می‌شود، سپس هشتمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز در ساعت ١٨:٣٠ با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.

همچنین دبیر اجرایی هشتمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز در ادامه با بیان اینکه این جشنواره با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در تاریخ ١٠ تا ١٣ اردیبهشت در شیراز برگزار می‌شود، گفت: با مساعدت‌ مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و حمایت‌های مجموعه هنرشهرآفتاب توانستیم هماهنگی‌های لازم را برای این دوره از جشنواره داشته باشیم و سالن‌های این مرکز در این مدت در اختیار جشنواره قرار دارند.

آزری در ادامه افزود: این دوره با سپاس از زحمات هیئت انتخاب توانستیم با هماهنگی‌های بسیار از هنرمندان باتجربه و فعال در عرصه‌های مختلف بعنوان داور هشتمین جشنواره فیلم کوتاه شیراز استفاده کنیم.

وی با اعلام اینکه ٣ نفر از فعالان حوزه فیلم کوتاه، مستند و پویانمایی داوری این رقابت سینمایی را برعهده دارند به معرفی آنان پرداخت و گفت: پیروز کلانتری(مستندساز)، عضو هیئت موسس انجمن مستندسازان سینمای ایران و سازنده فیلم‌های مستند موفقی همچون تهران، چند درجه ریشتر(١٣٨٥)، در خیابان‌های ناتمام(١٣٨٧)،سالینجرخوانی در پارک شهر(١٣٩٠)، نوید پورمحمدرضا(منتقد فیلم)، پژوهشگر، مدرس و منتقد در حوزه‌ مطالعات سینمایی و نویسنده‌  ده‌ها مقاله در مجلات مختلف سینمایی اعم از ماهنامه‌ "۲۴"، دوماهنامه‌ "سینما و ادبیات"، دوماهنامه‌ "شیوه" و ...، عضویت در شورای دبیران فصلنامه‌ سینمایی "فیلمخانه"، دبیری تحریریه‌ نشریه‌ فرهنگی‌ تحلیلیِ "روایت"، ترجمه‌ کتاب "شهرها و سینما"(برگزیده‌ ششمین دوره‌ جایزه‌ کتاب سال سینما) و مازیار محمدی‌نژاد(انیمیشن ساز) سازنده‌ فیلم‌های انیمیش کوتاه و بلند بسیار همچون سریال انیمیشن "سه راز" برای شبکه دوم سیما، تولید اولین انیمیشن بلند سه‌بعدی سینمای ایران به‌نام "هفت‌رنگ"(در سال ۸۴)، آثار راه یافته به بخش مسابقه را داوری می کنند.

محسن مقدم، عضو هیئت مدیره انجمن فیلم کوتاه شیراز هم در این نشست اعلام کرد: این دوره در کنار نمایش ٤٠ فیلم کوتاه‌ برگزیده شده در بخش‌های داستانی، مستند، پویانمایی و تجربی در ٦ سئانس‌جداگانه در سه روز، نشست‌های تخصصی در زمینه فیلم کوتاه نیز داریم.

وی افزود: در این مورد می‌توان به این دو نشست تخصصی انیمیشن با محوریت تهیه‌کنندگی انیمیشن در ایران و جهان با حضور مازیار محمدی نژاد و نشست آسیب‌شناسی فیلم کوتاه استان فارس با حضور پیروز کلانتری و نوید پورمحمدرضا  در روزهای دوم و سوم جشنواره اشاره کرد.

مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره استانی فیلم کوتاه شیراز در روز ١٣ اردیبهشت، ساعت ١٨ در سالن سبز مجموعه هنرشهرآفتاب برگزار می‌شود.