به گزارش هنرآنلاین، به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، دهمین جشنواره منطقه‌ای فرهنگ بومی فیلم و عکس ژیار از پانزدهم تا هفدهم اردیبهشت‌ماه97 با شرکت استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، آذربایجان‌غربی، چهارمحال و بختیاری، کردستان و همدان در شهر سنندج برگزار می‌شود.

این جشنواره با هدف معرفی فرهنگ و هنر منطقه، ایجاد بستری تبلیغاتی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری، بازسازی و تقویت سینمای کوتاه و همچنین معرفی و شناسایی و کشف استعدادهای جوان در منطقه در سه بخش فیلم کوتاه، عکس و فیلمنامه برگزار می‌شود.

بخش فیلم این رویداد شامل ۲ بخش مسابقه و جنبی‌‌است و حداکثر زمان فیلم‌ها در بخش مسابقه برای آثار داستانی، پویانمایی و تجربی 25 دقیقه و برای آثار مستند 40 دقیقه اعلام شده است.

بخش فیلمنامه به منظور کشف استعدادهای جوان در زمینه فیلمنامه‌نویسی و با توجه به اهمیت فرهنگ بومی به عنوان زیر ساخت تولید فیلم در دو بخش آزاد و اقتباسی (اقتباس ادبی از متون کهن یا معاصر ایرانی) برگزار می‌شود. فیلمنامه‌های ارسالی باید بر مبنای زمان حداکثر ۲۵ دقیقه نوشته و نباید تولید شده باشند.

بخش عکس جشنواره نیز شامل ۲ بخش مجموعه عکس و تک‌عکس است. در این بخش به مفاهیم واالی فرهنگی براساس باورها و ویژگی‌های فرهنگ بومی مناطق، ارائه اندیشه‌ای نو بر پایه پژوهشی جامع برای دستیابی به بیانی صریح و قدرتمند در ارائه یک اثر ناب پرداخته می‌شود و شرکت در آن برای عموم آزاد است.

شرکت همه‌ فیلم‌سازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی آزاد و ثبت‌نام در جشنواره تنها از طریق اینترنت امکان‌پذیر است. درخواست‌کنندگان با مراجعه به سایت www.iycs.ir می‌توانند شرایط کامل شرکت در جشنواره را مطالعه و فرم تقاضا را تکمیل کنند؛ مهلت ثبت‌نام و ارسال آثار 20اسفندماه سال‌ جاری است.

دهمین جشنواره منطقه‌ای فرهنگ بومی فیلم و عکس ژیار 15 تا 17 اردیبهشت97 توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در سنندج برگزار می‌شود.