سرویس استان‌های هنرآنلاین: آیین گشایش نمایشگاه هنر قرآنی با حضور مهدی رنجبر، معاون هنری و مهدی احمدی، رئیس گروه قرآن و عترت و مهرداد جمشید نژاد، رئیس گروه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در نگارخانه وصال برگزار شد.

در طلیعه این نمایشگاه؛ مهدی احمدی با اشاره به این رویداد قرآنی گفت: نمایشگاه هنر قرآنی که امروز آغاز بکار کرده همزمان با هفته قرآن و عترت تا ٢٨ دی ماه جاری برپاست.

وی با اعلام اینکه ٢٥ هنرمند از استان فارس در این نمایشگاه دارای اثر هستند افزود: در این نمایشگاه ٤٠ اثر قرار گرفته که در طول هفته قرآن و عترت در معرض دید مخاطبان و علاقه مندان قرآن کریم قرار می گیرد.

احمدی با بیان اینکه استادان فوق ممتاز انجمن خوشنویسی شیراز در این نمایشگاه حضور دارند گفت: خطوطی که در این نمایشگاه قرار گرفته، نستعلیق، شکسته، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث و معلی است.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از به نمایش در آمدن آثار تذهیب و گل مرغ در نمایشگاه یادشده خبر داد و افزود: در خوشنویسی در رشته های یادشده به میزبان شهرستان مرودشت مسابقه ای برگزار شده که آیین اختتامیه روز سه شنبه در ساعت ١٠ صبح به میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا می شود.

روح الله محرری دبیر اجرای نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب هفته قرآن و عترت استان فارس در حاشیه گشایش نمایشگاه هنر قرآنی به میزبانی نگارخانه وصال گفت: ٤٠ اثر از ٢٥ هنرمند در بخش هایی که نام برده شد در این نمایشگاه ارایه شده که هنرمندان عمدتا مدرک فوق ممتاز و استادی انجمن خوشنویسی را دارند.

وی پیرامون آثار ارایه شده اعلام کرد: از آنجا که خطوط نسخ و ثلث از خطوط قرآنی به شمار می روند و با متون قرآنی در ارتباط هستند، قرابت بهتری با قرآن کریم پیدا کرده اند اما، شکسته نویسان و خوشنویسان نستعلیق برای اینکه از این موضوع دور نمانند، در کتابت قران استفاده کردند.

محرری با بیان اینکه تمامی این نمونه ها در کنار یکدیگر در این نمایشگاه قرار گرفته افزود: در کنار این آثار خط معلی هم حضور دارد که از خطوط قرآنی و آیینی به شمار می رود.

دبیر اجرای نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب هفته قرآن و عترت استان فارس پیرامون خط معلی گفت: خط معلی در سال ١٣٧٨ توسط استاد حمید عجمی ابداع شد و در سال یادشده به ثبت رسید و از سوی فرهنگستان هنر مهر ثبت دریافت کرد.

وی تاریخچه ابداع خط معلی را در پی سفارش تمبری با نام مبارک حضرت علی(ع) عنوان کرد که به استاد عجمی داده می شود و ایشان با توجه به اینکه موضوع آن در ارتباط با مولا علی(ع) بوده از قابلیت و فرم طراحی منحصری استفاده کرده و و خط معلی را قانونمند و نقطه گذاری می کنند.

دبیر اجرای نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب هفته قرآن و عترت استان فارس تصریح کرد: ٤ نفر از هنرمندانی که در نمایشگاه هنر قرآنی دارای اثر می باشند از اساتید انجمن خوشنویسان هستند که از قلم های مختلفی بهره برده شده است.

وی اعلام کرد: در تمامی خطوط این نمایشگاه از قلم هایی به ویژه در خط نستعلیق از قلم هایی با عنوان غبار آثار داریم در کنار آن آثاری با قلم مشقی و قلم جلی دیده می شود که از آثار استاد رستگار است.

یادآور می شود: برنامه های هفته قرآن و عترت از ٢٣ تا ٢٨ دی ماه جاری همزمان در سراسر استان فارس برگزار می شود.

الهه بهرامی