به گزارش هنرآنلاین، به مناسبت روز ملی سینما؛ نسخه جدید فیلم "جام حسنلو" به مدت 28 دقیقه به کارگردانی محمدرضا اصلانی با عنوان "گفتم این جام جهان‌بین" و با حضور این کارگردان سرشناس سینمای ایران و همچنین فیلم‌های کوتاه "بیگانه و بومی" به مدت 11 دقیقه و "باد سرخ" به مدت 11 دقیقه به کارگردانی علی محمد قاسمی به صورت ویژه در ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل خورشید در تالار شهید آوینی شهر بندرعباس به نمایش در می‌آیند.

نسخه جدید فیلم "جام حسنلو" با حمایت موزه ملی ایران، مستند تاریخی "جام حسنلو" ساخته تحسین‌برانگیز "محمدرضا اصلانی" بار دیگر و بصورت رنگی، با دوربین RED توسط امیر رضا سالاری تصویر‌برداری شده است. این فیلم که در سال 1346 به صورت شانزده میلیمتری و سیاه و سفید توسط مرحوم مهرداد فخیمی فیلمبرداری شده بود، یکی از آثار شاخص محمدرضا اصلانی به شمار می‌آید؛ اما متأسفانه نگاتیو این فیلم مفقود شده و کپی‌های در دسترس نیز کهنه و صدمه دیده هستند. به همین دلیل اصلانی تصمیم گرفت فیلم را بار دیگر بسازد تا بهتر دیده شود.

جام تمام طلای حسنلو که در اواخر دهه 30 خورشیدی توسط یک گروه آمریکایی به سرپرستی دایسون باستان‌شناس پیدا شد، قصه‌ اسطوره‌ای شورش یک خدا بر علیه خدایان دیگر است. ظرافت خاص نقوش و جنس طلای آن باعث شده تا اصلانی با استفاده از فناوری دیجیتال بتواند تصاویر متفاوتی از این جام تهیه کند. رنگ درخشان فلز طلا و استفاده از لنز‌های جدید ماکرو و سیستم تصویر‌برداری 2K هم باعث شده تا امکان بیان آنچه در دهه 1340 امکان‌پذیر نبوده، مهیا شود و گویندگی منوچهر انور و امین اصلانی آن را ماندگارتر کرده است.

ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل خورشید به‌ عنوان رویداد ویژه سینمای مستقل تجربه‌گرا در کشور؛ به دبیری مهدی یارمحمدی با موضوع آزاد و با پیام احترام به انسان و طبیعت در بخش‌های مختلف از جمله؛ بخش رقابتی "فیلم‌های مستقل تجربه‌گرا"، بخش رقابتی "زیباترین رؤیاها"، بخش رقابتی مقاله سینمای تجربه‌گرا، بخش "بین‌الملل" شامل؛ "مروری بر بهترین فیلم‌های کوتاه تجربی جهان در جشنواره کن ٢٠١٦" و "مروری بر فیلم‌های کوتاه تجربی تاریخ سینمای جهان" از روزهای 20 تا 23 شهریور ماه سال جاری در تالار شهید آوینی شهر بندرعباس؛ مرکز استان هرمزگان برگزار ‌می شود.