به گزارش هنرآنلاین، محمد محمدپور گفت: در تبریز نیاز به حرکت و جنبش در عرصه هنر دیده می‌شد که برگزاری جشنواره‌ای همچون جشنواره عکس مستند تبریز؛ نشان از تحقق این مهم دارد.

وی افزود: انجمن هنر عکاسی استان آذربایجان شرقی خوشبختانه در طول سال فعالیت‌های خوبی انجام داده و می‌دهد و برگزاری جشنواره سراسری عکس مستند تبریز را می‌توان جزو مهم‌ترین فعالیت‌های این انجمن به شمار آورد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: ما به واسطه داشتن هنرمندانی برجسته در تمام حوزه ها شاهد نخستین های بسیاری بوده ایم و این جشنواره نیز نمونه ای از این نخستین ها است.

محمدپور در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت عکس مستند خاطرنشان کرد: به وسیله جشنواره عکس مستند می‌توانیم داشته‌های هر منطقه از ایران زیبا و لبریز ار فرهنگ و تمدن‌مان را به تصویر کشیده و در مقابل چشم مردم قرار دهیم که این نوع معرفی بسیار ارزشمند است.

وی همچنین با بیان اینکه خاک تبریز برای پرورش و رشد پدیده های قابل توجه هنری و هنرمندان عرصه‌های مختلف بسیار مستعد است، تصریح کرد: همواره از گذشته هنرمندان بزرگی در این خطه رشد یافته و به مدارج بزرگ و مهم دست یافته‌اند و امیدواریم همین کودکان و نوجوانانی که امروز دوربین به دست گرفته و زیبایی‌های دنیا را ثبت می‌کنند بتوانند روزی به بزرگ‌ترین هنرمندان جهان تبدیل شوند.

در پایان این مراسم از پوستر نخستین جشنواره سراسری عکس مستند تبریز رونمایی شده و پوستر توسط مدیران و هنرمندان  امضا شد.

گفتنی است؛ نخستین جشنواره عکس مستند تبریز توسط انجمن هنر عکاسی آذربایجان شرقی با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار می شود.

موضوع جشنواره آزاد بوده و تنها "مجموعه عکس" در ژانر "مستند اجتماعی" پذیرفته می‌شود و هر عکاس حداکثر با ۲ مجموعه عکس (هر مجموعه شامل ۱۰ تا ۱۵ فریم) می‌تواند در جشنواره سراسری عکس مستند تبریز شرکت کند.

مجموعه عکس‌ها باید بین سالهای ۱۳۹۵و ۱۳۹۶و در محدوده جغرافیایی ایران عکاسی شده باشند و در مورد مجموعه‌های بلند مدت که در بازه زمانی بیش از دو‌سال گذشته عکاسی شده‌اند، باید حداقل ۲ فریم، در سالهای ۱۳۹۵ یا ۱۳۹۶ عکاسی شده باشند که به تکمیل مجموعه کمک کند.

عکس های ارسالی باید با فرمت JPEG در اندازه ۱۲۰۰ پیکسل در ضلع بزرگ، با رزولیشن (dpi) ٧٢ باشند، ترتیب اولویت عکس‌های یک مجموعه بر اساس نامگذاری فایل‌ها خواهد بود و مجموعه‌ها باید دارای متنی شامل عنوان و توضیحات کلی برای مجموعه عکسهای ارسالی باشد.

عنوان و توضیحات هر مجموعه باید در قالب یک فایل WORD داخل پوشه عکس‌ها ارسال شود و مجموعه‌هایی که فاقد این اطلاعات باشند داوری نخواهند شد، همچنین  عنوان و بیانیه عکاس باید به زبان های فارسی و انگلیسی ارسال شوند.

هیئت داوران از بین آثار ارسالی تنها ۱۰ مجموعه عکس را برای جشنواره و نمایشگاه انتخاب خواهند کرد و از بین ۱۰ مجموعه عکس ۳ مجموعه به عنوان برگزیدگان برتر معرفی خواهند شد.

آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره روز چهارشنبه ۲۶ مرداد ماه ۱۳۹۶  بوده و اعلام نتایج آثار راه یافته نیز اول شهریور ماه و مراسم اختتامیه جشنواره و اهداء جوایز برگزیدگان همزمان با افتتاح نمایشگاه  ۸ شهریور ماه ۱۳۹۶ خواهد بود.