سرویس معماری هنرآنلاین : موزه طراحی در لندن فهرست 13 نامزد جایزه سال این مرکز هنری را منتشر کرد. این جایزه جهانی هر ساله به پروژه‌های برتر معماری سال تعلق می‌گیرد. پروژه‌های منتخب در این رویداد در حقیقت معرفی برخی از دستاوردهای مهم معماری جهان به شمار می‌رود.

این جایزه، در حال حاضر نهمین سال برگزاری را تجربه می‌کند، نمایشگاهی از پروژه‌های برگزیده را از 24 نوامبر از طریق صفحه نمایش ارائه خواهد داد. سال گذشته، این جایزه به آلخاندرو آراونا مدیر پانزدهمین دوسالانه معماری ونیز برای طراحی مرکز نوآوری UC Aravena اهدا کرد.

ساختمان الحاقی ده طبقه که به گالری تیت مدرن لندن اضافه شده این مرکز را در فهرست این جایزه قرار داده است. با افزایش این ساختمان، ظرفیت تیت را۶۰ درصد بزرگتر می کند. هزینه ساخت آن ۳۶۷ میلیون دلار بوده و ۱۶۸ هزار آجر در بنای آن به کار رفته است. مجموعه جدید روز جمعه بیست و هشتم خرداد ماه و دقیقا مطابق با وعده مسئولان این مرکز معتبر هنری افتتاح شد.

ستونهای بتونی ناهموار یادآور گذشته صنعتی این مکان است که در گذشته نیروگاه برق بوده است. طرح توسعه گالری تیت مدرن در لندن مشتمل بر ساختمانی است که توسط Herzog & de Meuron طراحی شده است.

معماران سوییسی این بنا در طراحی آن سعی کردند که عناصر قدیمی و مدرن را با هم پیوند بزنند. ژاک هرتسوگ یکی از دو معمار این بنا می گوید: "از تاریخ الهام گرفته ایم. اینجا یک محل صنعتی بوده که تغییر شکل یافته و نو شده است. ترکیب چیزهای مختلف خیلی مهم است. مثل بقیه موزه های مدرن نیست که زرق و برق آن زیاد باشد ولی بیشتر، دگرکون کننده است."

پروژه جدید "بنیاد پرادا" در میلان، ایتالیا هم در یک مجموعه صنعتی غیر فعال طراحی شده و علاوه بر حفظ و بازسازی فضاهای موجود، سه ساختمان جدید به این مجموعه اضافه شده است. این مجموعه در واقع یک پروژه ترکیبی شامل حفاظت از ساختمان قدیمی و ساخت فضاهای جدید بصورت همزمان است؛ ترکیب دو مفهوم که معمولاً در مقابل هم قرار می‌گیرند.

جدید، قدیمی، افقی،‌عمودی، وسیع، باریک، سیاه، سفید، باز و بسته همه این متضادها نشان‌دهنده ویژگی‌های ساختمان جدید پرادا است. این پروژه از هفت ساختمان قدیمی موجود و سه ساختمان الحاقی شامل پودیوم، یک فضای بزرگ برای نمایشگاه‌های موقت، سینما، یک تالار همایش چند رسانه ای ،‌ یک ساختمان بلند ۹ طبقه برای فضاهای نمایشگاهی دایمی به منظور نمایش فعالیت‌های بنیاد پرادا تشکیل شده است.

منبع: Archdaily