به گزارش هنرآنلاین ، برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع (بررسی عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری) و با حضور دکتر سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به روی آنتن رفت.

وی ادامه داد: در یونسکو موفق شدیم دو اثر خیلی مهم یعنی قنات ایرانی و کویر لوت را ثبت جهانی کنیم. با این دو پرونده ای که در تیر ماه به ثبت رساندیم، مجموعه بناهایی که به ثبت جهانی رسیده است، به 21 عدد رسیده که از این جهت نیز وضعیت خوبی در جهان داریم. گذشته از این‌ها به دلیل دارا بودن یک سابقه فرهنگی و تاریخی طولانی، در حال حاضر نزدیک به 50 پرونده در فهرست در انتظار یونسکو داریم.

معاون رئیس جمهور با با بیان اینکه کمیته میراث جهانی یونسکو از سال 2007 به بعد سالیانه یک سهمیه بیشتر برای کشورها در نظر نمی‌گیرد، گفت: البته در حقیقت دو سهمیه است که یک سهمیه برای فرهنگ و یک سهمیه نیز برای طبیعت قائل می‌شود، اگر می‌توانستیم سالانه ده میراث ثبت کنیم، این توان را داشتیم.

وی به بناهای داخل کشور نیز اشاره کرد و افزود: در این مدت توانستیم خیلی از بناهای داخلی را ثبت داخلی کنیم و موزه‌هایمان را در یک سال گذشته گسترش دادیم به ویژه موزه مادر، یعنی موزه ملی کشورمان که فضای نمایشگاهی آن خیلی محدود شده بود و به حدود 2500 متر کاهش پیدا کرده بود به حدود ده هزار متر افزایش دادیم. همچنین دو بخش موزه دوران انسانی و موزه پیش از تاریخ را به آن اضافه کردیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی به بخش ثبت میراث ناملموس اشاره کرد و عنوان داشت: این میراث مجموعه ای از فرهنگ‌ها، آداب، سنن و باورهای مختلف مردم است. برای ثبت ملی این بخش نیز قدم‌های زیادی را برداشته‌ایم و توانستیم آثار زیادی را ثبت کنیم. یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌هایمان ثبت 21 اثر یا یادمان متعلق به دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است که برای نخستین بار انجام شد.

ارزش دارایی‌های مادر موزه‌هایمان بیشتر از ذخایر بانک مرکزی است

وی خاطرنشان ساخت: ارزش دارایی‌های ما در موزه‌هایمان بیشتر از ذخایر بانک مرکزی است. در حقیقت گنجینه‌های زیادی در موزه‌هایمان داریم. به عنوان مثال در همین موزه ملی ایران، 120 هزار سکه و 80 هزار عدد اشیاء است.

معاون رئیس جمهور به حوزه گردشگری اشاره کرد و بیان داشت: در سه سال گذشته با رشد گردشگران خارجی مواجه بودیم. تقریباً به طور میانگین در سه سال گذشته سالی 30 درصد افزایش گردشگران خارجی را شاهد بوده‌ایم.

وی درباره معیار بیان این آمار گفت: همه گردشگران خارجی که وارد کشور می‌شوند، مشخصات و نوع ویزایشان توسط پلیس مهاجرت ناجا ثبت می‌شود. اگر می گوییم پنج میلیون و 200 هزار گردشگر در سال گذشته وارد شدند، دقیقاً همین میزان وارد شده‌اند،

سلطانی فر در خصوص گردشگران داخلی عنوان داشت: چون امکان ثبت همه سفرهای مردم در داخل و در طول سال را نداریم و خیلی از این جابجایی‌ها سفر نیست، آمارمان تنها محدود به اقامت‌هایی است که در هتل‌ها و مسافرخانه‌ها وجود دارد. اما خیلی از افراد برای دیدن اقوام به شهرها می‌روند و به همین جهت به هتل‌ها نمی‌روند.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: تا سال گذشته ویزای فرودگاهی که برای گردشگرها صادر می‌کردیم، 15 روزه بود امسال تصویب کردیم زمان ویزای فرودگاهی به سه ماه افزایش پیدا کند.

سلطانی فر در خصوص ترکیب گردشگران گفت: نیمی از گردشگرانی که وارد کشور می‌شوند به مقاصد مذهبی و زیارتی می‌روند. اولین مقصد گردشگران شهرهای قم یا مشهد است. بعد از اینکه زیارت را انجام دادند به استان‌های شمالی کشور برای طبیعت گردی می‌روند.

ویزای الکترونیکی تا پایان سال عملیاتی خواهد شد

وی به صدور ویزای الکترونیکی نیز اشاره کرد و بیان داشت: این نوع ویزا تا پایان سال عملیاتی خواهد شد و در حال حاضر صدور آزمایشی آن انجام شده است. همچنین امیدوار هستیم در بخش زیرساخت بتوانیم با اقداماتی که در زمینه گسترش هتل‌ها و اماکن اقامتی انجام داده‌ایم، شاهد حضور بیشتر گردشگران در کشور باشیم.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می‌شود و علاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

تحقق اشتغال پایدار برای 500 روستا در حوزه گردشگری!

برنامه "بدون خط خوردگی" رادیو گفت وگو ضمن مصاحبه با معاون سازمان میراث فرهنگی بمناسبت هفته دولت به بررسی عملکرد این سازمان پرداخت.

مرتضی رحمانی موحد در گفت وگو با "بدون خط خوردگی" گفت: «از ابتدای دولت یازدهم برنامه ریزی راهبردی را برای چهار سال فعالیت دولت طراحی کردیم که در زمان‌های مختلف و متناسب با امکانات، برنامه‌ها را اجرا کنیم.»

وی با اشاره به 5 راهبرد ساماندهی گردشگری داخلی و خارجی، توسعه گردشگری مجازی، راهبردهای نوین و آموزش و توانمندسازی منابع انسانی و نیز توسعه زیر ساخت‌های گردشگری اظهار کرد: «برای این راهبردها سیاست‌ها و اقدامات عملیاتی را ترسیم و فعالیت‌هایی که باید در هر سال صورت گیرد را تعریف کردیم.»

رحمانی با اشاره به آمار 5 میلیون و 200 هزار نفری گردشگران ورودی به کشور گفت: «برای اولین بار رتبه کشورمان به زیر 50 کشور دنیا آمد و همین مسیر را تا امروز طی کردیم.»

وی با اشاره به درآمد 7.5 میلیاردی در حوزه گردشگری ورودی به کشور افزود: «در همه حوزه‌های گردشگری فعالیت‌هایی را طراحی کردیم و خوشبختانه علی رغم کمبود منابع، با استفاده از ظرفیت‌های مردمی به این آمار دست یافتیم.»

رحمانی افزایش سهم 4.9 درصدی گردشگر در بازه زمانی 2016 تا 2024 را از جمله برنامه‌های پیش رو خواند و افزود: «تا کنون یکی از مدل‌های همکاری برای توسعه همکاری در خارج از کشور را تأسیس کرده‌ایم و با ایجاد نمایندگی‌های خارج در بازارهای هدف، اقدام به معرفی تشکل‌ها و مؤسسات گردشگری کشور کرده‌ایم.»

وی تقویت گردشگری روستایی و عشایر را مهم برشمرد و گفت: «با هدفگذاری 500 روستای منتخب برای کل برنامه ششم توانمندسازی جوامع محلی و اشتغال پایدار را در این روستاها ایجاد می‌کنیم و از 40 اقامتگاه در سال 92، امروز 300 اقامتگاه پروانه بهره برداری گرفته‌اند.»

فایل صوتی برنامه «بدون خط خوردگی » از سایت شبکه قابل دریافت است.