به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، افشین یزدانی عضو کمیته فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اعلام این خبر گفت: کارخانه آرد نقش رستم با قدمتی افزون بر ۲۰ سال در محدوده حریم درجه ۲ محوطه میراث جهانی تخت جمشید، نقش رستم و شهر استخر قرار گرفته است. به دلیل حجم بالای تولید گندم در دشت مرودشت و نیاز به ذخیره سازی به شیوه بهداشتی و نوین در کارخانه آرد نقش رستم، ساخت سیلوهای بتنی ذخیره سازی در محوطه کارخانه به ضرورت بدل شده است.

به گفته یزدانی، این در حالی است که به دلیل واقع شدن محوطه کارخانه در محدوده حریم درجه ۲ تخت جمشید و نقش رستم و براساس ضوابط و مقررات مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ساخت پروژه های عمرانی دارای محدودیت‌هایی برای حفاری در زمین و بلند مرتبه سازی است.

او تصریح کرد: هرگونه طرح توسعه در این محدوده در چارچوب طرح های کلان مدیریتی و طرح‌های هادی و آن هم به شرط نبود آلایندگی زیست محیطی و بیشینه ارتفاع ۸.۵ متر از سطح زمین امکان پذیر و مجاز است.

این باستان شناس افزود: بر همین اساس محدوده طرح عمرانی کارخانه یاد شده پیش از هر چیز بایستی به جهت کیفیت آثار زیر سطحی مورد بررسی دقیق قرار گیرد. برنامه کاوش و گمانه زنی در محدوده کارخانه مورد نظر بر همین اساس و با هدف پاسخگویی و روشن سازی پرسش کیفیت لایه های زمین شناسی و باستان شناسی در منطقه و در نهایت امکان یا نداشتن امکان هرگونه عملیات خاکبرداری و گود برداری در محل یاد شده به پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پیشنهاد و پس از گرفتن مجوز نسبت به عملیات میدانی کاوش و گمانه زنی اقدام شد.

به گفته وی، کاوش‌های باستان شناسی در حال انجام بخشی از یک برنامه جامع بررسی و مطالعه دقیق محدوده کارخانه آرد نقش رستم و اطراف آن شامل عملیات دورسنجی مغناطیسی (ژئوفیزیک) و بررسی و تحلیل تصاویر هوایی و پیمایش میدانی است. از شروع عملیات ۱۶ گمانه در اندازه‌های ۲در ۲ و ۲ در یک متر در محدوده کارخانه مورد کاوش ایجاد شده که این تعداد در روزهای آینده به حدود ۲۰ گمانه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

به گفته یزدانی، کاوش و گمانه‌زنی در محدوده طرح عمرانی کارخانه آرد نقش رستم علاوه بر آگاهی افزایی نسبت به کیفیت لایه‌های باستانی منطقه، نقشی اساسی در بازسازی چشم انداز فرهنگی و طبیعی دشت مرودشت و تعیین حدود شهر پارسه خواهد داشت کاوش‌های جاری جدای از آن که پژوهشگران را نسبت به کیفیت لایه‌های باستانی منطقه آگاه می سازد نقشی اساسی در بازسازی چشم انداز فرهنگی و طبیعی دشت مرودشت و تعیین حدود شهر پارسه خواهد داشت.

این باستان شناس گفت: این کاوش ها همچنین به شکلی دقیق ما را از کیفیت رسوب گذاری در دشت مرودشت و در نزدیکی تخت جمشید در هزاره های مختلف و از دوران هخامنشی در حدود ۵۰۰ پیش از میلاد تا به امروز آگاه می سازد.

یزدانی تأکید کرد: انجام عملیات کاوش و گمانه‌زنی هیچ گونه ارتباطی با تخلف انجام شده در رابطه با ارتفاع خارج از ضوابط دو کندوی ساخته شده نداشته و تخریب حریم منظری محوطه میراث جهانی تخت جمشید و نقش رستم توسط بخش حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و قوه قضائیه تا کسب نتیجه دلخواه و کاهش ارتفاع تا مقدار قانونی در حال پیگیری و انجام است.

کاخ‌های هخامنشی پاسارگاد مسقف می شوند

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از برنامه مسقف کردن کاخ‌های هخامنشی پاسارگاد با همکاری موسسه ایتالیایی با هدف جلوگیری از تخریب خبر داد.

حمید فدایی با اشاره به برنامه مسقف کردن کاخ های هخامنشی پاسارگاد به خبرنگار مهر گفت: از ابتدا تاکنون اعتبارات مجموعه جهانی پاسارگاد از استان فارس به این مجموعه تخصیص می یافت اما با اقدامات صورت گرفته از این به بعد اعتبارات به طور مستقیم از تهران به این مجموعه اختصاص می یابد.

وی در خصوص فواید تخصیص اعتبار از تهران بیان کرد: با این شرایط، در زمینه مدیریت اعتبار می توان بهتر و موثرتر عمل کرد که این امر تحولاتی را در این مجموعه جهانی ایجاد می کند.

سرپرست پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از مسقف شدن کاخ های هخامنشی پاسارگاد در پاییز امسال خبر داد و افزود: این کار با همکاری موسسه عالی حفاظت رم و باستان شناسان و کارشناسان ایتالیایی انجام می شود.

فدایی با اشاره به اینکه آثاری که در معرض تخریب جدی هستند با ایجاد سقف می توانند از فرسایش در امان باشند، بیان کرد: پاییز امسال دو درگاه (دروازه) کاخ اختصاصی کوروش ، مسقف خواهد شد.

وی ادامه داد: برای ساخت و نصب سقف دروازه ها، مبلغی بالغ بر ۵۰ هزار یورو هزینه پیش بینی شده است.