سرویس معماری هنرآنلاین: آپارتمان ۱۴۴ که به‌تازگی در وب‌سایت معماری معاصر ایران (cao) معرفی شده، طرحی مبتکرانه از علی سوداگران و نازنین کازرونیان است. ایده اصلی برای طراحی این پلاک مسکونی با توجه به موقعیت قرارگیری آن در منطقه باغ گلشن (باغ عفیف‌آباد شیراز) و باغ‌های میوه اطراف آن ‌که به علت گسترش شهر هم‌اکنون در مرکز شهر واقع شده‌اند، تأمین نیازهای اولیه‌ بهره‌برداران و توجه به طبیعت منطقه و انعکاس آن در فضای داخل در راستای توسعه پایدار بوده است.

طراحان این بنا در تلاش بوده‌اند تا ضمن بازنگری بر پارادایم‌های تکرارشونده پیشین، منطبق بر ضوابط و قوانین منطقه با محوریت انسان و توجه به اقتصاد، اجتماع و محیط‌ زیست، تأثیرگذار در فضای شهری و همچنین تأمین‌کننده نیازهای ساکنانش باشد.

پنجره یکی از مهم‌ترین عواملی است که سهم قابل‌توجهی در شکل دادن به ظاهر بنا و انتقال ویژگی‌های معماری دارد و چنانچه از ویژگی‌های بستر پروژه تبعیت کند می‌تواند در خلق هویت معماری بومی هر منطقه مؤثر باشد. با توجه به سابقه سکونت ۳۰ ساله کارفرمایان در این پلاک مسکونی و تجربه قبلی، یکی از اصلی‌ترین نکاتی که در طراحی این ساختمان مورد تأکید قرار گرفت، ابعاد بازشوها برای کنترل نور و صدا بوده که نقش پنجره‌ها را بسیار پررنگ می‌کند.

انتخاب مصالح بومی در این پروژه در اولویت انتخاب‌ها قرار داشته و عموم مصالح به‌کاررفته در پروژه به‌جز موارد معدودی که نمونه داخلی نداشته، محصول ایران است.

انتهای پیام/