سرویس معماری هنرآنلاین : آکادمی سلطنتی معماران انگلستان (RIBA)، زاها حدید معمار شناخته شده عراقی- بریتانیایی را شایسته دریافت نشان این موسسه در سال آینده میلادی معرفی کرده است.

این نشان که یکی از مهم‌ترین افتخارات جامعه معماری جهان محسوب می‌شود، هر ساله به یکی از معماران شاخص جهان اعطا می‌شود. "شیلا ادانل" دریافت‌کننده این نشان در سال جاری میلادی بود. همچنین از دیگر معماران زنی که پیش از این به این جایگاه دست پیدا کرده‌اند، می توان به پتی هاپکینز در سال 1994 اشاره کرد.

اعطای نشان RIBA که از سوی شخص ملکه انگلستان به تصویب رسیده و در حقیقت به رسمیت شناختن فعالیت یک عمر معماران دریافت کننده این نشان شمرده می‌شود، به طراحانی تعلق می‌گیرد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تاثیر قابل توجهی در پیشرفت معماری جهان داشته‌اند.

اسامی تعدادی از شناخته‌شده‌ترین معماران معاصر جهان از جمله فرانک گری، نورمن فاستر، لودویگ میس ون در روهه، لوکوربوزیه و فرانک لویدرایت در فهرست دریافت‌کنندگان نشان سلطنتی انگلستان، اعتبار این رویداد را خاطرنشان می‌کند. در مراسم اعطای این نشان به زاها حدید، همچون روال همیشگی این رویداد، نام او در کنار برندگان پیشین بر دیوار مرمری مقر RIBA در لندن حکاکی خواهد شد.

منبع: Arch Daily