سرویس معماری هنرآنلاین : بیش از ۴۵۰۰ سال از ساخت هرم "جیزه" می‌گذرد و با این حال هنوز معماهای زیادی درباره مجراهای تودرتوی آرامگاه یکی از فراعنه مصر وجود دارد. در هرم بزرگ جیزه بخش‌هایی که به کانال تهویه شبیه هستند از بیرون مسدود شده‌اند و کسی علت آن را نمی‌داند.

تیم روباتیک دانشگاه لیدز در انگلستان، موفق شده است روباتی طراحی کند که اطلاعاتی درباره دو کانال تهویه این هرم باستانی در اختیار باستان‌شناسان و مصرشناسان قرار می‌دهد. کشف این رازها همچنین حقایقی دراین‌باره که این اهرام چگونه ساخته شده‌اند، به دست می‌دهد.

ساخت این روبات که "جدی" نام دارد، بخشی از طرحی به همین نام است که از چند سال پیش آغاز شده است. مزیت این روبات نسبت به روبات‌های کاوش‌گر که قبلاً برای شناسایی نقاط مخفی و غیرقابل دسترسی اهرام ثلاثه طراحی شده بود، این است که روبات "جدی" کوچک و چابک است و به‌سادگی می‌تواند تا انتهای کانال‌های تهویه بخزد.

جیسون لئو یکی از محققان تیم روباتیک دانشگاه لیدز می‌گوید: "روبات ما چهار بالشتک نرم دارد که با فشار آن‌ها خود را به دیواره‌های کانال نگه می‌دارد. قسمت آزاد روبات حرکت می‌کند، درحالی‌که این بالشتک‌ها ثابت هستند و دیواره کانال را خراش نمی‌دهند. درنتیجه، این روش حرکت کردن روبات اثر ناچیزی بر سطح دیواره باقی می‌گذارد و از این نظر از روش‌های دیگر بسیار بهتر است."

برای ساخت روبات "جدی" از فناوری چاپ سه‌بعدی استفاده شده است. محققان با استفاده از این فناوری می‌توانند بخش‌های پیچیده و مقاوم روبات را همزمان پرینت بگیرند. این روبات همچنین دارای یک دوربین و یک دستگاه بسیار کوچک مجهز به سیستم فراصوتی است که با آن می‌توان به دیوارها ضربه زد و درباره ضخامت و شرایط سنگ‌ها اطلاعاتی به دست آورد.

منبع: یورونیوز

انتهای پیام/