سرویس معماری هنر آنلاین: چهل و یکمین برنامه تهرانگردی احمدمسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران،صبح جمعه در شهر ری و مرکز ری‌شناسی آغازشد.

در این برنامه که دکترصفی‌نژاد استاد دانشگاه و ری پژوه عضو شورای اسلامی شهر تهران را همراهی می‌کرد، اولین سایت رسمی ری‌شناسی توسط مسجدجامعی افتتاح شد.

در این سایت علاوه بر تاریخ ری باستان، اماکن دیدنی شهرستان ری و معرفی مشاهیر، امکان دیدن تصاویر این اماکن به صورت ۳۶۰ درجه وجود دارد و بازدید کنندگان از این سایت می‌توانند ازطریق تور مجازی از اماکن مختلف ری، دیدن کنند. این سایت به آدرس Reyshenasi. Com آماده بازدید علاقه‌مندان است. همچنین احمد مسجد جامعی عضو افتخاری باشگاه هواداران این سایت شد.

مسجد جامعی در ادامه بازدید از این مرکز، با بیان اینکه اطلاع دقیقی از جمعیت ری در اواخر دوره قاجار وجود ندارد،گفت: بررسی‌های تاریخی نشان داده که سال ۱۲۹۸ در سرشماری که در خصوص جمعیت تهران انجام گرفت، آمار و اطلاعاتی مربوط به جمعیت ری ارائه نشده است.

وی همچنین پیشنهاد داد تا همایش نجم‌الملک که یکی از افراد سر‌شناس ری است، برگزارشود. به گفته وی،در زمان قاجار نجم‌الملک کتابی در خصوص مریخ به نگارش درآورد که این نشان‌دهنده عمق تفکرات وی است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران، در بازدید از کارگاه‌های هنری و صنایع دستی این مرکز با تاکید بر اینکه شخصیت‌ها و اماکن شهرری در اولویت آثار مرکز ری‌شناسی قرار گیرد، تصریح کرد: شخصیت‌های بزرگی در ری وجود دارد که هر کدام برای خود دارای جایگاه بالایی هستند. پیشنهاد می‌کنم که تصاویر این شخصیت‌ها در آثار هنرمندان در اولویت قرار گیرد و در این مرکز ماندگارشود.

لازم به ذکر است سال گذشته و در جریان بازدید تهرانگردان از شهر ری و کارگاه های صنایع دستی، پیشنهادی مطرح شد که این هنرمندان در محلی متمرکز و مشغول به فعالیت شوند. اما به دلیل بحث مالکیت در یکی از قلعه های تاریخی شهر ری، این اقدام در مرکز ری شناسی انجام شد که طی یک سال گذشته بیش از هزار هنرجو و هنرمند را جذب کرده است.

مسجدجامعی درپایان این بازدید از افتتاح اولین خیابان هنر در تهران و در پیاده راه مرکز ری‌شناسی خبرداد.

بازدید از تنها معدن موجود در شهر تهران

در ادامه برنامه کشف تهران گروه تهرانگردی به معدن سیمان که به گفته مسئولان، تنها معدن موجود درشهر تهران است، رفتند و از این مکان که همجوار با آستانه مقدسه بی‌بی شهربانو (س) است، دیدن کردند. سپس مسجدجامعی به کارخانه سیمان تهران رفت و آن‌ را یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولید این محصول در منطقه دانست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران،سپس در مورد آلودگی این کارخانه نکاتی را متذکر شد. وی با اشاره به اینکه در آستانه هفته سلامت باحضور دراین کارخانه، مسائل زیست‌ محیطی را بررسی می‌کنیم، گفت: کارخانه سیمان قرار بود از فیلترهای کنترل‌کننده هوا استفاده کند که بر اساس اطلاعات مسئولان کارخانه در حال حاضر از ۴کوره این کارخانه،یک کوره در شرایط استاندارد از لحاظ خروجی گرد و غبار قرار دارد. مسجد جامعی عنوان کرد: هر چند بر اساس اظهار نظر مسئولان کارخانه ما بقی کوره‌ها نیز از نظر خروجی گرد و غبار در شرایط ایده‌آل خط زیر استاندارد قرار دارند، اما از آنجایی که این کارخانه در نزدیکی مناطق مسکونی است، باید کاهش خروجی گرد و غبار این کارخانه در دستور کار قرار گیرد. به گفته مسئولان این کارخانه این توضیحات در شرایطی است که از سوخت گاز استفاده شود و اگر از سوخت مازون استفاده شود، شرایط متفاوت است.

گفتنی است بر اساس وعده مسئولان کارخانه سیمان تا پایان تیر ۹۴ استاندارد سازی مابقی کوره‌ها نیز به اتمام می‌رسد. در حال حاضر میزان خروجی گرد و غبار 13.1میلی‌گرم در متر مکعب است که باید این مسئله کاهش پیدا کند. بر اساس اعلام مسئولان کارخانه سیمان این کارخانه ۴۱۳هکتار وسعت دارد که ۲۱۶هکتار آن فضای سبز با ۱۰۳گونه گیاهی است و سرانه فضای سبز در این کارخانه بیش از سرانه پیش بینی شده است. اما مسجد جامعی اعتقاد دارد که باید اقدامات مؤثرتری در راستای کاهش خروجی گرد و غبار انجام گیرد و همچنین مشکل جابه‌جایی خاک‌های نرم آن بر اثر وزش باد صورت پذیرد.در پایان مسئولان کارخانه به عضو شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد کردند که از کارخانه های ذوب فلزات نیز بازدیدی داشته باشند تا از شرایط آلاینده های زیست محیطی این کارخانه ها نیز مطلع شوند.

پیشنهاد احداث موزه صنعت سیمان

در ادامه این بازدید، موضوع گرد وخاک برخاسته از دپوی سیمان در زمین‌های جانبی معدن مورد بررسی قرارگرفت که عنوان شد گرد و غبار ماهیت معدن است و اجتناب ‌ناپذیر است، اما به ‌دلیل کاهش گرد و غبار ناشی از حفاری، روش حفر، هیدرولیک شده است که خاک اضافی را جذب می‌کند. همچنین مشکلات پیرامون کارخانه سیمان که ناشی از کارخانه‌های اطراف بود، مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه یکی از اعضای شورای کارگری این کارخانه از سختی کار کارگران آن گفت و عنوان کرد که با توجه به سطوحی که برای مشاغل سخت تعیین شده است، بار‌ها برای مشاغل سخت کارگران این کارخانه اقدام کرده‌ایم که متاسفانه تا امروز موفق به این امر نشده‌ایم. در ادامه احمد مسجد جامعی پیشنهاد داد که با توجه به قدمت بیش از ۹۰ سال این کارخانه و از رده خارج شدن خط تولید قدیمی، این بخش به موزه صنعت سیمان تبدیل شود.

مسئول گودبرداری‌های حریم بقعه بی‌بی شهربانوکیست؟

اما یکی از مشکلاتی که در این منطقه وجود داشت، گود برداری نا مناسب و بی‌رویه در اطراف بقعه بی‌بی شهربانو (س) بود. مسئله‌ای که مدیران کارخانه سیمان تهران عنوان کردند: این گودبرداری‌ها برای حفاری معدن سیمان نیست و سازمان میراث فرهنگی و اوقاف تهران به دلیل محوطه سازی و ایجاد پارکینگ این گودبرداری را انجام داده اند. مسئله‌ای که مسئولان بقعه نیز نپذیرفتند و کارخانه سیمان تهران را مسئول گودبرداری حریم این آستانه دانستند. احمد مسجد جامعی سپس به زیارت بی‌بی شهربانو (س) رفت و از قسمت‌های مختلف این بقعه مانند گچبری‌های دوره قاجار و یک بادگیر قدیمی در پشت بام بقعه، دیدن کرد. طبق اسناد موجود این بقعه مربوط به همسر امام حسین (ع) و دختر یزدگردسوم است. وضع ساختمان سنگی و گچی و مربوط به قرن چهارم هجری است که گفته می‌شود از آثار دوره آل بویه است.