به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کتابشهر ایران، محمد رضا زائری، رییس مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلام و پژوهشگر و خطیب برجسته دینی، در جلسه هم اندیشی "کتابشهر: یک دهه تجربه ماندگار کتاب فروشی" که با حضور کارگزاران کتابشهر ایران در تالار اجتماعات سازمان دارالقرآن برگزار شد، ضمن بررسی وضعیت نشر و توزیع کتاب و تقدیر از توسعه پایانه‌های فروش کتابشهر در اقصاء نقاط کشور یادآور شد: با آنکه همه از وضعیت بلبشوی کتاب و اقتصاد نشر ناله سر می‌دهند، اما باز می‌بینیم در همین شرایط نویسندگان، ناشران و کتاب فروشانی پیدا می‌شوند که جریان فرهنگی را در دستشان گرفته‌اند و تاثیرگذار هستند.

وی افزود: در سفری به اروپا با کتاب فروش ایرانی آشنا شدم که همه می‌گفتند کارش را از یک مغازه زیرپله‌ای شروع کرده و امروز حسابی کارش گرفته، این کتاب فروش هم اکنون صاحب یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های کتاب در اروپاست، وقتی از او علت این رونق را پرسیدم، گفت که فروشگاهم یک زیرپله‌ای بود که از قضا در موقعیتی نامناسب قرار داشت و کمتر عابری از آنجا می‌گذشت، یک روز بررسی کردم و دیدم اغلب اهالی شهری که من در آن زندگی می‌کنم، سگ دارند، برای همین هر روز غذای سگ می‌خریدم و بوی غذا سگ‌هایی را که از پیاده‌رو مقابل گذر می‌کردند، به پیاده‌رو مقابل کتاب فروشی می‌کشاند، از این طریق صاحبان این سگ‌ها مجبور بودند که لحظاتی مقابل فروشگاه کتاب درنگ کنند و همین توقف موجب می‌شد که آن‌ها نسبت به محصولات فروشگاه کنجکاو شوند و من از این فرصت استفاده می‌کردم برای فروختن خنزر پنزر فروشگاه به مردم و با همین رویه کم‌کم کتاب فروشی را توسعه دادم.

زائری اظهار داشت: کتاب‌فروشان ایرانی باید از شیوه‌های مختلف و نوین برای کشاندن مردم به کتاب فروشی استفاده کنند، مثلاً کودکان را به فروشگاه‌ها جذب کنند، وقتی یک کتاب فروش خرده‌پا در اروپا مردم را به هوای سگ‌ها به کتاب‌فروشی می‌کشاند و سود کلانی به جیب می‌زند، چرا کتاب‌فروشان ایرانی نتوانند پدر و مادرها را به هوای بچه‌ها به فروشگاه‌ها بکشانند.

وی افزود: گاهی یک کتاب‌فروش می‌تواند تاثیری در ذهن و حال مردم بگذارد که هیچ گاه از ذهن آن‌ها فراموش نشود، در دوران آغاز طلبگی یک روز به کتاب‌فروشی در خیابان انقلاب رفتم که صاحب آن مرد سالخورده‌ای به نام آقای حیدریان بود، آن روز من از او یکی از فیلم‌نامه‌های بهرام بیضایی با عنوان "یزگرد سوم" را مطالبه کردم، در این اثنا یک دختر بچه بانمکی وارد فروشگاه شد و کتاب "شرح سیوطی" را جویا شد، کتاب فروش سالخورده با تعجب پرسید، مطمئن هستید که اشتباه نمی‌کنید و بر عکس نمی‌گویید. بعد از این جریان ما با هم دوست شدیم و او هنوز هم در ذهن مانده است و من هر وقت یاد او می‌افتم فاتحه‌ای برایش می‌خوانم.

این پژوهشگر علوم دینی، افزود: گاهی اوقات وارد کتاب فروشی می‌شوم که فروشنده با روی ترش کرده برخورد می‌کند و به سختی جواب سوال‌های آدم را می-دهد، ظاهر قضیه این است که یک فردی آمده کتاب بگیرد، اما گاهی اوقات این آمدن، بهانه‌ای برای ارتباط‌های بعدی می‌شود. بنابراین هر آدمی که به یک کتاب فروشی آمده است می‌تواند مشتری بالفعل کتاب شما باشد، من در اینجا از شب اول قبر سخن نمی‌گویم، از سودآوری در کتاب فروشی می‌گویم. امروز همچنان که در این جلسه حضور دو تن از عزیزان روحانی کتاب فروش را می‌بینید، (کارگزاران روحانی فروشگاه‌های کتابشهر)، ما در صنف روحانیت نیز کتاب فروش داریم، نظر من فقط در قم نیست، بلکه در خارج از این شهر هم روحانی کتاب‌فروش البته نه به معنای مدیر کتاب فروشی، بلکه به معنای واقعی کلمه کتاب فروش موفق داریم.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز "کتاب درمانی" یکی از بحث‌های کلیدی در جهان است، اظهار داشت: کار یک کتاب‌فروش که بدون ادعا و هیاهو کتاب می‌فروشد، کتاب درمانی است که این قبیل کارها بر اساس آیات قرآن و روایات یک سنت حسنه محسوب می‌شود.

رییس مجتمع سرچشمه با تاکید بر همت کتاب‌فروشان ایرانی برای ایجاد انس با کتاب در مردم گفت: مردم حتی در این شرایط اقتصادی، برای خرید کتاب پول دارند، ولی مسئله اینجاست که ما بلد نبودیم که انس با کتاب ایجاد کنیم. آن‌ها هم کتاب را نمی‌شناسند و هم به آن دسترسی ندارند، اگر اطلاع‌رسانی و دسترسی ایجاد شود، پول مردم هم وارد چرخه نشر خواهد شد، من هم اکنون عضو هیئت مدیره خانه کتاب هستم، آمارهایی که از فروش کتاب ارائه می‌شود، می‌بینم آنقدرها که ناله می‌کنیم بد نیست.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی کتاب‌نخوانی مردم ما نبود انگیزه است، تصریح کرد: اغلب ناشران بزرگ دنیا، نبض بازار را به خوبی در کنترل دارند و ذائقه مردم را می-شناسند، بنابراین به نویسندگان و صاحبنظران سفارش کتاب می‌دهند، مثلاً در فاصله‌ای که معدن‌کاران برزیل در زیر زمین گیر افتاده‌بودند، یکی از ناشران معروف جهان، کتابی درباره این اتفاق سفارش داد، که به سرعت تدوین و منتشر شد، که این کتاب در صدر پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت.

زائری تصریح کرد: اگر کتاب به دغدغه مخاطب و نیاز او مربوط باشد، مشتری هم خواهد داشت، مثلاً حالا که دعوا بر سر کنسرت بالا گرفته، اگر ناشری کتاب درباره کنسرت سفارش بدهد، آیا بیشتر مورد استقبال قرار نخواهد گرفت؟

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت کتاب‌های منتشر شده در عرصه دین، گفت: کتاب‌های دینی در کشور کم نیست اما ادبیات برخی از این متون دینی ما هنوز نوسازی نشده و گاهی مناسب صدسال پیش است، با این ادبیات کهنه نمی‌توانیم در حوزه دین با نسلی که با شبکه‌های اجتماعی ارتباط می-گیرد، ارتباط و تعامل ایجاد کنیم.

گفتنی است، موسسه کتابشهر ایران به عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای کتاب و محصولات فرهنگی در ایران از سال ۸۳ تاکنون ۴۲ فروشگاه کتاب و محصولات در ۲۱ استان کشور فرهنگی با شعار "کتابشهر، کتاب فروشی خانواده ایرانی" راه‌‌اندازی کرده است.