به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی جشنواره، انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران با همکاری معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی، موسسه خانه کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی هنری آوای معلولان دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع "معلول، معلولیت و توانمندسازی" را برگزار می‌کند. منصور برجیان دبیر دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع "معلول، معلولیت و توانمندسازی" درباره این جشنواره گفت: "موضوع معلولیت و توانمند سازی این افراد، یکی از موضوعات مهم در عرصه‌های فرهنگی است. هدف ما از برگزاری چنین جشنواره ای بیش از هرچیز، شناسایی افرادی است که معلولیت‌هایی دارند و با وجود این معلولیت‌ها فعال هستند. بسیاری از این افراد استعدادهای ویژه ای دارند و دست به قلم هستند و اگر بستر کافی فراهم باشد، شکوفا می‌شوند. ما می‌خواهیم از این معلولان فعال تقدیر کرده و زمینه را برای توانمندسازی هرچه بهترشان مهیا کنیم".

وی در ادامه افزود: "جامعه باید نسبت به این مسائل تفهیم شود و همه بدانند معلولان علی رغم همه مسائلی که برای زندگی در شهر برایشان وجود دارد و همه جا امکانات برای رفت و آمدشان فراهم نیست، مستعد هستند و باید برایشان زمینه سازی کرد. مشکلات جسمی هیچگاه نباید سدی در برابر این عزیزان باشد. فعالیت و حضور در اجتماع براساس توانایی‌هایشان، حق همه افراد است".

برجیان در ادامه ضمن تاکید به تلاش‌هایی که تا امروز توسط افراد غیرمعلول برای معلولان صورت گرفته است، گفت: "در بخش دیگری ما از ناشرانی که در زمینه نشر محصول برای معلولان تلاش می‌کنند، قدردانی خواهیم کرد. این جشنواره یک جشنواره رقابتی است و کتاب‌های که به بخش داوری می‌رسد، توسط خانه کتاب ارزیابی می‌شود. خانه کتاب داوری کتاب سال را هم برعهده دارد و خوشحال هستیم که داور جشنواره ما هم هستند. بخشی هم تحت عنوان جایزه ویژه در نظر گرفته‌ایم که ازآثار و نوشته‌های معلولان تقدیر می‌شود".

وی در ادامه در مورد رهاورد این جشنواره‌ها در آینده و شرایط معلولان، توضیح داد: "چنین جشنواره‌هایی حداقل توانمندی و استعداد معلولان را نمایش می‌دهند. وقتی آثار ارزشمند این افراد در معرض دید همگان قرار گیرد، جامعه به آن‌ها اعتماد می‌کند و همه باور می‌کنیم که معلولان بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنند قادر به خلق و تولید هستند. ما با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم توافقاتی داشته‌ایم و قرار است از 500 تا 1000 جلد از کتاب‌های افراد معلول خریداری شود تا انگیزه کافی برای این هنرمندان و صاحب قلمان ایجاد کنیم. اختتامیه این جشنواره قرار است در کتابخانه ملی و سالن صاحبان قلم برگزار شود که راهی برای معلولان است تا به این فضاها وارد شوند".

منصور برجیان در مورد حمایت‌هایی که برای برگزاری این جشنواره از آن‌ها صورت گرفته است و کمبودهایی که در مسیر رسیدن به هدف برای آن‌ها وجود دارد، توضیح داد: "سازمان بهزیستی کشور، معاونت توانمندسازی از ما حمایت کردند و تمام تلاششان این بود که همه چیز به بهترین شکل برگزار شود. خانه کتاب هم با قبول داوری نقش مهمی را بازی می‌کند، به اضافه اینکه تهیه و چاپ پوستر جشنواره هم توسط این نهاد انجام می‌شود. واقعاً از همه نهادهایی که برای این جشنواره ارزش قائل هستند تشکر می‌کنم. وزارت ارشاد و معونت هنری هم همکاری مستقیمی ما دارند. این جشنواره به این دلیل که محوریت فرهنگی دارد، افراد علاقه مند به این حوزه را دور هم جمع می‌کند. تنها نهادی که تا امروز با ما همکاری نداشته، شهرداری بوده است. ما از شهرداری درخواست بنر و بیلبورد در سطح شهر داشتیم که موافقت نکردند وفکر می‌کنم مشکل اینجاست که در کشور ما همه چیز در محور پول می‌چرخد. انجمن ما تنها انجمنی است که برای معلولان کار می‌کند و واقعاً از همه مردم و مسوولان خواهش می‌کنم مسئله توانمندی سازی معلولان را جدی بگیرند و همه چیز در حد حرف باقی نماند. معلولان می‌توانند منشأ برکت در اجتماع شوند".