سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: ریموند تورنتون چندلر متولد 23 ژوییه و درگذشته به سال ۱۹۵۹ است. از او به عنوان یکی از برترین نویسندگان رمان جنایی و پلیسی یاد می‌شود که از بیشتر آثارش نسخه‌های متعدد سینمایی اقتباس شده است.

ریموند چندلر در ۲۳ ژوئیه ۱۸۸۸ در شیکاگو به دنیا آمد، ولی سال‌های اولیه زندگی را در پلاتسمووته، نبراسکا سپری کرد. پس از آن‌که پدر که الکلی بود آنها را ترک کرد، به همراه مادر به کرویدون انگلستان رفت و در آنجا با حمایت‌های دائیش با مادر، مادربزرگ و خاله‌اش زندگی کرد. او در کالج دالویچ تحصیل کرد و به جز سفرهای تحصیلی که به منظور تقویت زبان خارجی به فرانسه و آلمان داشت، به دانشگاه نرفت. در سال ۱۹۰۷ به تابعیت انگلستان درآمد و سال بعد به عنوان خبرنگار شروع به کار کرد، در همین سال بود که اولین شعرش منتشر شد.

چندلر در سال ۱۹۱۲ به آمریکا بازگشت و در سان‌فرانسیسکو ساکن شد. در آنجا در دوره شبانه حسابداری شرکت کرد. در سال ۱۹۱۳ به همراه مادر به لس آنجلس رفت و در یک لبنیاتی به عنوان حسابدار مشغول به کار شد. چندلر در طول جنگ جهانی اول در ارتش کانادا خدمت کرد و سپس به نیروی هوایی منتقل شد. ریموند چندلر در سال ۱۹۲۴ با پرل سیسلی هالبرت ازدواج کرد.

از آثار معروف اوست: "خواب گران"، "بدرود، محبوبم"، "پنجره مرتفع"، "بانوی دریاچه" و "خداحافظی طولانی".

اثر معروف ریموند چندلر: "خواب گران" در ایران توسط قاسم هاشمی نژاد فقید ترجمه شده است.