به گزارش هنرآنلاین به نقل از فارس، نشست خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور سید عباس صالحی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه کتاب تهران، مدیران کمیته های نمایشگاه و تشکل های نشر برگزار شد.

بر اساس این گزارش، صالحی در شروع این نشست خبری گفت: امروز به گونه‌ای افتتاحیه قبل از افتتاحیه نمایشگاه را برپا کردیم. اولین دوره برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب است. مکان همیشه مسئله ما بوده است هر قدر رویداد ها بزرگتر باشد مسئله مکان مهمتر است.

او گفت: شهر آفتاب شروعی برای اتفاق خوب است بیش از ٣٠٠ هتکار کلی و ١٦٠ هتکار در فاز کنونی دارد. خوشبختیم شروع نمایشگاه‌های تهران در شهر آفتاب با نمایشگاه کتاب آغاز شد و همه شهر آفتاب را شهر فرهنگ و کتاب خواهند شناخت.

امضاء تفاهمنامه با شهرداری برای حضور رایگان ده‌ساله در شهرآفتاب

معاون فرهنگی وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به همکاری شهرداری تهران گفت: می‌توانیم بگوییم نقطه شروع خوبی را در پیش داریم. روز سه شنبه همزمان و در حاشیه افتتاحیه وزارت ارشاد با شهرداری قرارداد ده ساله امضا می‌کند تا اینکه بالاخره نمایشگاه کتاب در جایی مستقر شده و صاحب خانه شود. تفاهمنامه‌ای که تا ده سال شهر آفتاب را رایگان در اختیار کتاب خواهد گذاشت. از نوع نگاه شهرداری در تفاهمنامه که تجلی یافته تشکر می‌کنم چرا که شهر آفتاب می‌تواند جایگاه و پایگاهی برای کتاب باشد.

او ادامه داد: ویژگی دوم نمایشگاه امسال توجه بیشتر و موکدتر به حوزه‌های حمایتی تسهیلاتی و رفاهی است. نمایشگاه کتاب فستیوال فرهنگ و کتاب است و در بحث یارانه‌ها سرفصل‌های جدید باز شد از جمله بن دانش آموزی کتابداران و مهدهای کودک و سایر حوزه های حمایتی. بخش سوم تاکیدی است که از اولین دوره نمایشگاه دولت جدید در همکاری با تشکل ها برداشته شد و گام‌های رو به جلو طی شد. در شورای سیاستگذاری سه نفر و در بخش کمیته ها ٥ بخش فعال شد.

صالحی ادامه داد: تقویت وجوه نمایشگاهی نمایشگاه از دوسال پیش آغاز شده و ما می‌توانیم امسال در این دوره جدید احساس کنیم. روز بعد از نمایشگاه را می‌توانیم روز آغاز برنامه ریزی نمایشگاه سی ام قرار دهیم. در دوره های گذشته درگیر مکان بودیم که کجا می‌خواهیم خیمه بزنیم اما امسال میدانیم برای دوره سی ام در کجا قرار است قرار بگیریم.

رئیس نمایشگاه کتاب افزود: نواقصی در اسباب کشی ها وجود دارد تا نقطه استقرار اما مهم این است ناشرانی که همراهی با این مسیر داشته اند و رسانه ها با این منظر بنگرند که مقدمه ای است برای اتفاقات خوب. ممکن است نقص داشته باشد اما مهم این است مجموعه برای سالهای آینده می‌تواند تصمیم بگیرد که بهتر و بهتر شود.

*مدیران شهرداری کاری جهادی کردند

امیرمسعود شهرام نیا قائم‌مقام نمایشگاه کتاب نیز در این نشست خبری گفت: زمان برای مهیا کردن شهر آفتاب کوتاه بود اما مدیران شهرداری طی دو ماه گذشته کار بزرگ و مدیریت جهادی کردند گاهی شبانه روزی وقت گذاشتند امروز اگرچه نواقصی وجود دارد اما همه نگرانی های موارد عمده خوشبختانه برطرف شده است. مشکل اول دسترسی بود که مترو طی یک و نیم ماه انجام شد و ابنیه تحویل شد. مسیرهای گردش خوردهای اطراف نمایشگاه برطرف شده است

٤ مسیر برای دسترسی پیش‌بینی شده است. اول مترو تهران است که از انتهای خط سه نعمت اباد ون قرارداده شده است دوم خطوط اتوبوس شهری با ١٥ خط آماده شده. سومین راه استفاده از تاکسی و وسیله نقلیه شخصی است که داخل مجموعه پایانه تدارک دیده شد و برای وسایل شخصی ٢٠ هزار پارکینگ تدارک دیده ایم نگرانی از باب جای پارک خودروی شخصی نداریم چرا که ٤ برابر سالهای گذشته است.

او ادامه داد: در فضای نمایشگاهی حدود ٤٥ هزار متر فضای مسقف داریم که حدود ٦٠ هزار متر فضای موقت احداث شده داریم. یکی از مشکلات در مصلا به دلیل عرض خیابانها سازه ها بود اما در شهر آفتاب تجهیزات رفاهی پیش بینی شده است.

شهرام‌نیا گفت: در بخش بین الملل؛ روسیه مهمان ویژه است خوشحالیم موضوع مهمان ویژه به عنوان بخش جدی نمایشگاه در حال جا افتادن است. سال گذشته تواففی ارائه فضای رایگان برای روسیه را با متراژ ٢٧٠ متر امضا کردیم. ٤٥ نفر از روسیه مهمان کشورمان هستند و دستیار ویژه رییس جمهور روسیه و چند ناشر در بخش فروش نمایشگاه حضور دارند.در حوزه لاتین ٤٦ موزع و در بخش عربی ٨٤ موزع حضور دارند و ١٢٠هزار کتاب لاتین و ٥٠ هزار کتاب در بخش عربی عرضه می‌شود.

قائم‌مقام نمایشگاه کتاب درباره دیگر مهمانان امسال نمایشگاه کتاب خاطرنشان کرد: از آستان حرم امام حسین و حضرت علی و بخش نشرشان و از مراکز حامیان مقاومت فلسطین گروهی در نمایشگاه حضور خواهند داشت. معاون وزیر کشور ایتالیا، رییس دانشکده ادبیات دانشگاه سوربون و روسای نمایشگاه تونس مکزیک روسیه در نمایشگاه حضور دارند.

توکل صدیق مدیر کمیته ناشران داخلی به واسپاری امور به تشکلها اشاره کرد و افزود: انتقال نمایشگاه به محلی که خودش در حال احداث بود توفیق برای مسئولین دست اندرکار است و خاطره ای فراموش ناشدنی برای خودم است. انتقال به محل جدید طبعا نارضایتی هایی را دارد، وقتی به شهر آفتاب امدیم با ظرف جدید مواجه شدیم که ممکن است نارضایتی برخی همکاران را همراه دارد اما ممکن است همه آنها به حق نباشد.

*خرید 1.5میلیاردی از ناشران از محل صرفه‌جویی جابجایی نمایشگاه

معاون فرهنگی ارشاد در پاسخ به سئوالی پیرامون «افزایش یارانه‌ها و فشاری که به چرخه توزیع و فروش وارد می‌کند و این که بخشی از یارانه به بخش فروش تزریق شود» گفت: با توجه اینکه اجاره نمی‌پردازیم تصمیم شد که ما صرفه‌جویی را در سه بخش داشته باشیم. چون گاهی مطرح می‌شد ارشاد برای هزینه کمتر جابه‌جایی را موافقت کرده اما وضع مالی در ارشاد و معاونت فرهنگی خوب نیست و در معاونت سخت‌تر است اما این تصمیم برای این مسئله نبود.

او ادامه داد: بخشی از اجاره دریافتی ٣ میلیاردی صرف خرید کتاب از ناشران می‌شود که حدود یک و نیم میلیارد تومان است بنابراین بخش اول صرفه جویی در خرید یک و نیم میلیاردی ختم می‌شود. بخش دوم بر اساس نظر شورای سیاستگذاری در حوزه جمعیت هزینه می‌شود که در این راستا موضوع تبلیغات مدنظر است و بخش سوم افزایش یارانه ها را داشتیم.

صالحی گفت: البته دریافت هزینه کمتر به لحاظ غرفه ها و یا رایگان بودن هم مطرح شد که نمایندگان تشکل‌ها مرافقت نکردند با این نگاه که اگر ما شروع را در شهرافتاب رایگان آغاز کنیم یا نیم بها؛ عوارضی بر صنعت نشر خواهیم داشت و اگر مسیر تخفیف ادامه یابد باید منابع پایدار نمایشگاه را کاهش می دهد لذا بخش مجانی بودن در شورا منتفی شد و قرار شد اجاره و تعرفه داخلی همانند سال گذشته اعمال شود.

خبرنگاری پرسید مصلا هم ده سال میزبان بود و حالا پس از ده سال تفاهمنامه ارشاد با شهرداری چه خواهد شد؟ که شهرام نیا پاسخ داد: افق ادامه نمایشگاه باید به سمتی باشد که نمایشگاه خودگردان اداره شود، این برنامه ده ساله برای ما خط نشانگر است که به مرور زمان به سمت خودگردانی برسیم من امیدوارم با این شیب پیش از ده سال به خودگردانی برسیم.

صالحی در پاسخ به سوالی پیرامون مهمترین دغدغه خود پاسخ داد: موانع پیش بینی نشده از دغدغه‌های ماست موانع پیش بینی نشده‌ای که ممکن است پیش اید. هرچند امسال ارشاد و شهرداری به حالت متمرکز در شهرافتاب حضور خواهند داشت اما مانند هر اسباب کشی امور پیش بینی نشده ممکن است پیش آید که برایش تدارک نداشته باشیم اما ستادها فعال است تا در صورت بروز مشکل سریع درصدد رفع برآیند.

رییس نمایشگاه کتاب در انتها از رسانه ها استدعادارم به موضوع نمایشگاه در سال جاری با یک نگاه منافع ملی و فرهنگی دنبال کنند.