سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: "نوبت ماهیگیری" (مثبت‌نگری کاربردی و رهایی از افکار منفی)، تالیف محمد نوراللهی است که پس از نمایشگاه کتاب امسال، ازسوی انتشارات آرادمان به بازار نشر عرضه شد. حالا پس از گذشت چند ماه، این کتاب تجدید چاپ شده است.

محمد نوراللهی که پیش از این، ترجمه‌ بیش از 20 اثر از ادبیات جادویی جهان را در کارنامه داشته، درباره‌ چرایی اقبال مخاطبان ایرانی در سال‌های اخیر به کتاب‌هایی که در حوزه مثبت‌نگری منتشر شده‌اند، نوشته است:

"شما هم توجهتون به این موضوع جلب شده که اخیرا در جامعه صحبت درباره مثبت‌نگری و تغییر و تحول فردی نسبت به قبل فراگیرتر شده است؟

شاید تا چند سال قبل کمتر کسی درباره این موضوع در تکیه کلام‌ها یا مشورت‌هایش صحبت می‌کرد و بیشتر صحبت‌های عمومی درباره شکوه و شکایت از شرایط بود، اما چند سالی است که بیشتر در میان این شکوه و شکایت‌ها صحبت از مثبت‌نگری و ضرورت تحول فردی رنگ بیشتری به خود گرفته است. امروزه این باور که منشاء اثر ضخصی در زندگی فردی و اجتماعی تاثیر بسزایی دارد امری عجیب و غیر قابل باور نیست و روزانه مطالب بسیاری در این زمینه در فضای مجازی و گپ و گفت‌های دوستانه منتشر و مطرح می‌شود.

شاید بتوان ریشه این موضوع را به یک دهه گذشته مربوط دانست که کتاب‌های بسیاری در این زمینه منتشر شد و سمینارهای گسترده‌ای نیز از سوی مربیان مدیریت فکر در سراسر کشور آغاز شد و ادامه یافت و اصولا هر گاه حرکتی آغاز می‌شود سریع تکثیر می‌شود، اما همزمان نیز به طور طبیعی نیرویی مخالف آن به موازاتش شکل می‌گیرد. همین امر شاید موجب به وجود آمدن به ظاهر وقفه‌ای در مسیر حرکت آغازین باشد اما در صورت تداوم، راه خود را باز می‌کند و در یک جایی، دیگر کاملا فراگیر می‌شود.

در همان‌ سال‌ها فبلم و کتابی در ایران منتشر شد به نام راز. این فیلم به خصوص زمانی که از شبکه چهار صدا و سیما پخش شد توانست توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کند و علاقمندانش را بر آن داشت که در این زمینه به مطالعه کتاب‌های دیگر و شرکت در سمینارهای مرتبط بپردازند.

اما اساس مفهومی که در این سمینارها و کتاب‌ها مطرح می‌شود چیست و چرا تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته‌اند؟

به طور مشترک، در این کتاب‌ها و سمینارها صحبت درباره تاثیر امید، شکرگزاری و قدر نعمت‌ها را دانستن و همچنین تفکر بر حال و زندگی فردی است و وقتی این اصول از سوی علاقه‌مندان به کار گرفته می‌شود و تاثیرات آن را در زندگی‌شان می‌بینند مورد توجه بیشتر از سوی آنها قرار می‌گیرد.

اما در این میان جای خالی نگاه ایرانی در اکثر این کتاب‌ها دیده می‌شود و در اغلب این کتاب‌ها به عمد یا به سهو وجود و اثر خداوند نادیده گرفته شده است. در حالی که در فرهنگ و مکتب ایرانی اسلامی، اساس اطمینان از یاد خداست.

از سوی دیگر در اکثر این کتاب‌ها اصولا درباره فوائد مثبت‌نگری یا ذکر مثال‌هایی درباره اتفاقاتی که برای مثبت‌اندیشان رخ داده صحبت شده و راهکارهای عملی برای آن ارائه نشده است. نکته دیگر آن که در اغلب این کتاب‌ها بر تفکر مثبت چنان تاکید می‌شود که نقش عمل و تلاش مغفول می‌ماند و طبیعتا تمامی مثال‌ها غیر انسانی است و از آنجایی که طی دهه گذشته مربیان ایرانی زیادی در این زمینه در کشورمان فعالیت می‌کنند لازم است که دست به قلم برده و تجارب خود و مخاطبانشان را در این زمینه مکتوب کنند و با توجه به فرهنگ ایرانی به بازنویسی اصول مثبت‌نگری بپردازند".

کتاب "نوبت ماهیگیری" (مثبت‌نگری کاربردی، رهایی از افکار منفی) ازسوی انتشارات آرادمان به بهای 12 هزار تومان به بازار نشر عرضه شده است.