به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران در این نشست که با حضور عبدالجبار کاکایی، حمیدرضا شکارسری، سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و علاقمندان به حوزه ادبیات برگزار شد، کتاب روزنامه نگار آخرین اثر مهدی ایوبی با حضور نویسنده این اثر از جهت ارزش‌های متنی و فرامتنی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

شکارسری درنقد این اثر بیان کرد: هرسطر هنری دونوع ارزش دارد، یکی ارزش متنی و دیگری ارزش فرامتنی که هر کدام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این کار‌شناس ادبی درادامه افزود: "ارزش متنی به مشخصات تاریخ و مقطع زمان سرایش شعر برمی گردد و ارزش فرامتنی اثر به مقتضیات تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی وچیزهای دیگر که این طبیعی است زیرا بدون این ارزش‌های فرامتنی، قضاوت صحیح نخواهد بود. بطور مثال اگر شعرنیما را بخوانیم بدون اینکه بدانیم درچه روزگاری به لحاظ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی سروده شده یا چه آرمانی داشته درحقیقت تاریخی ادب فارسی، در انتقال شعر سنتی به شعر نو بدون بررسی این مسائل، یک قضاوت درست نخواهیم داشت.

وی گفت: در بهترین وضعیت به تعبیر من ترانه یا آنچه که تحت عنوان ترانه امروز منتشر می‌شود در مقایسه با هر اثر هنری دیگر دارای ارزش متنی و فرامتنی است، ارزش فرامتنی به آنچه که ازمتن جداست برمی گردد.

شکارسری درادامه افزود: مهم‌ترین مسئله این است که این ترانه درچه مجموعه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، ملودی آن چیست و تنظیم این ترانه چگونه انجام شده است و خواننده آن کیست. چگونه و کجا و درچه موقعیتی اجرا خواهد شد، مثلا فرض بفرمایید" همه چی آرومه "در چه زمانی اجرا می‌شود، آن فرامتن چقدر کمکش می‌کند و اینکه آن مجموعه پکیج موفقی باشد. بنابر این بخشی ازترانه مربوط به خود ترانه نیست بلکه ارزش‌های فرامتنی دارد که باعث می‌شود آن ترانه موفق خوانده شود.

عبدالجبار کاکایی ترانه سرای مطرح کشور نیز در ادامه این نشست ضمن بیان اینکه اسم روزنامه نگار برای این کتاب اسم خوبی بوده است گفت: مهدی ایوبی دراشعار این کتاب توانسته ساده حرف بزند و به لایه‌های درونی خیلی زود برسد. همچنین دراین اشعار صراحت زیادی دیده می‌شود.

وی درادامه افزود: بعضی از این اشعار در سطحی است که عامه جامعه از آن می‌توانند استفاده کنند که البته این مسئله مانند تیغ دو دم است که گاهی کار را به مرز ابتذال نزدیک می‌کند.

کاکائی درادامه بیان کرد: در مجموعه آثار این کتاب، با فقر عنصر خیال روبروهستیم و در شعرهای عاشقانه آن با تخیل خودکار روبرو می‌شویم.

این ترانه سرا درادامه افزود: درتاریخ ادبیات ایران مضامین و تعبیر‌ها قابل جستجو است. دراین اثر گاهی اوقات شاعر تصمیم می‌گیرد به بیان روزمره خیلی نزدیک شود که این موضوع البته خیلی ضعیف دیده شده است.

قابل ذکر است، جلسات نقد کتاب ترانه اولین چهارشنبه هرماه ساعت ۱۷ در سالن کتابخانه فرهنگسرای نیاوران باحضور کار‌شناسان و منتقدان ترانه و علاقمندان به حوزه ادبیات، برگزار شود.

"یلدا دارد می‌میرد" در نشست کانون کتابخوانان ملل بررسی می‌شود در دور همی کارگاه کتابخوانان "کتاب یلدا دارد می‌میرد با حضور نویسنده کتاب رزیتا بهزادی و خانم ایجادی برگزار می‌شود. مجموعه داستان "یلدا دارد می‌میرد" شامل ۱۳ داستان کوتاه است که در ۱۱۹ صفحه به چاپ رسید.

نوینسنده این اثر از رزیتا بهزادی است از وی پیش از این داستان‌هایی در مجموعه‌های کارگاهی منتشر شده است.

یادآور می‌شود، این نویسنده و ویراستار پیش از این موفق به دریافت جایزه ادبی فهرست در سال ۱۳۹۲ بابت داستان ۳۰۰ کلمه‌ای "شمعدانی قرمز" شده است. وی در حال حاضر کار‌شناسی بخش داستان مجله انشا و نویسندگی را بر عهده دارد.

داستان‌های مجموعه "یلدا دارد می‌میرد" به سبک رئال نوشته شده و مسایل و معضلات اجتماعی دنیای امروز لابه لای آن به چشم می‌خورد. علاقمندان جهت شرکت در این برنامه می‌توانند امروز یکشنبه ۲۰ دی ماه ساعت ۱۶ به فرهنگسرای ملل به نشانی: بزگراه صدر، بلوار قیطریه، بزرگراه صدر، سالن فرهنگ مراجعه نمایند و جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۲۲۶۷۱۷۱۸ تماس حاصل نمایند

انتهای پیام/