سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: غلامرضا معدنی پور، مدرس دانشگاه هنر،فارغ التحصیل کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه هنر تهران،عضو انجمن عکاسان ایران و عضو سرای اهل قلم در باره انتشار اوین دفتر شعر خود،" تو همچون پاریس زیبایی" می گوید : یکی از مشخصه های شعر من این است که گرچه غمگنانه، تلخ و گزنده است ولی همواره پایان را امیدوار کننده ترسیم می کنم زیرا چه در زندگی و چه در آثارم علاقه‌مند پایان تلخ و نا امید کننده و القای فضای افسردگی به مخاطب نیستم .

او گفت: 70درصد شعرهای این کتاب عاشقانه هستند و مانند هر شاعر دیگری سعی کرده ام تجربیات حسی و عاشقانه خود را در برابر مخاطب قرار دهم . او افزود:موتیف شعرهای من سه عنصر"زن و زیبایی و زندگی است" که رد پای هریک از این عناصر را در دیگر عنصر می توان پیدا کرد و این سع عنصر از ددگاه من در هم و با هم معنا پیدا می کنند و هر کدام نیز در حالت مستقل هم ،هم معنا دارند و هم در اشعار من به آن پرداخته شده است . کما اینکه دیدگاه اجتماعی و سیاسی خود را در به صورت هویدا و آشکار ،بلکه به گونه ای شاعرانه با استعار و تلمیح عنوان می کنم.من شاعری سیاسی_اجتماعی به طور مشخص و اخص نیستم ولی به شدت به همان تعبیر معروف"که انسان جانوری است سیاسی" نبت به پیرامون محیطی و اجتماعی خود آگاه و نگران هستم و واکنش نشان می دهم که این واکنش در قالب شعر،در دفتر دوم شعرم با نام"زیبا دشوار است"_که آماده چاپ است_ خود را بیشتر نشان خواهد داد.

غلامرضا معدنی پور گفت : این کتاب شامل 103 قطعه شعر و در قالب شعر آزاد سروده شده است و من سعی کرده ام وزن و هارمونی را برای بهتر خوانده شدن این اشعار رعایت کنم . و البته که بیشتر اشعار این دفتر شعر عاشقنه ها هستند.

شاعر" تو همچون پاریس زیبایی" که عکاس ، فیلمساز و مدرس رشته سینما در دانشگاه‌های هنر است در خصوص پیشینه سرایش شعر خود می گوید : از سه سال پیش نوشتن شعر را به صورت حسی آغاز کردم و شعر را که همیشه در کنار موسیقی بر اساس نگاه استتیک و زیبایی شناسانه در فلسفه هنر،برترین هنر می دانسن،رسانه و ابزاری مناسب دیدم که در این مقطع و برهه می‌توانم حرف‌های خودم را بهتر در قالب دوگانه فکر_حس بیان کنم و بر اساس همین تصمیم گرفتم این کار را در کنار فعالیت‌های دیگر هنریم به صورت مجزا پیگیری کنم .

او گفت : تمام قطعه شعرهای این کتاب دارای ریشه های عاطفی ، فکری ، سیاسی و اجتماعی در زندگی من هستند . در حقیقت فاش می گویم و از گفته خود دلشادم که به شدت می توان ردپای زندگی خودم را در آن مشاهده کرد. البته 70 درصد شعرهای این کتاب عاشقانه هستند و من نیز مانند هر شاعر دیگری سعی کرده ام تجربیات حسی و عاشقانه خود را در برابر مخاطب قرار دهم. خداوند در "حدیث کنز" قدسی معروف می فرماید "کنت کنزاً مخفیاً فاحببت أن أعرف فخلقت الخلق لکی أعرف" من گنجی پنهان بودم، دوست داشتم که شناخته و آشکار شوم، پس آفریدم تا شناخته شوم ... یک هنرمند هم در راستای خلق کردن جا پای خالق خود می‌گذارد و در خود چیزی را حس می‌کند و چون دوست دارد آن چیز دیده شود دست به تولید اثر هنری یا ادبی می‌زند .

معدنی پور ادامه داد : من در" تو همچون پاریس زیبایی" تلاش کردم تا در شعرهایم، تجربه های حسی و عاشقانه و نگاه اجتماعی و انتقادی خود را فارغ، از اینکه این اشعار لحظات و دغدغه های عاشقانه و تاملات خودم هست؛ به گونه ای بیان کنم که شاعر پنهان باشد و هر خواننده شعرم، خواست حسی_فکری خود را بتواند در آن شعرها بیابد که البته این هدف و نگاه حداکثری من است و امیدوارم این اتفاق در ذهن مخاطبم شکل بگیرد . نکته ای که در اولین مجموعه شعر من وجود دارد این است که الهام گرفته از بسیاری از استنادات وارجاعات اسطوره ای و تاریخی و تاریخ هنر و حتی جملات قصار بسیاری از فیلسوفان و ادیبان است . مثلا من در یکی از شعرهایم از جمله والتر بنیامین استفاده کرده ام که می گوید:"چیزی هراسناک تر از عدم پاسخ نیست"

شاعر مجموعه شعر تو همچون پاریس زیبایی تشریح کرد : در واقع از این جمله استفاده کرده ام تا در یک تمثیل ، عاشقی را متصور شوم که در گفتگویی یک طرفه با معشوق پاسخی را از او نمی شنود و عدم پاسخگویی از معشوق را همان هراسی دانسته ام که والتر بنیامین به آن اشاره می کند که البته اشاره "بنیامین" بسیار گسترده تر و جهانشمول تر است ولی من آن را مصادره به رای کردم. . یا برای مثال تئودور آدونو جمله ای دارد که می گوید : بعد از آشویدس شاعری ممکن نیست و من در جایی با اشاره به این جمله گفته ام" هنوز هم می توان شعر گفت حتی اگر بعد از آشویتس باشد ... هنوز هم می توان فریاد زد اگر دهان شاعری را دوخته باشند ... و از این نمونه ها در این کتاب شعر به وفور یافت می شود و به جرات می خواهم عنوان کنم که این نوع از سرایش را می خواهم سبک خاص و اخص خود کنم در بین شعرهای موجود.

این مدرس دانشگاه در مورد نام این مجموعه شعر اظهار داشت : اینکه پاریس همواره به عنوان عروس شهرهای جهان مطرح بوده چیز تازه ای نیست و در برخورد اول با عنوان این کتاب زیبایی شهر پاریس متبادر خواهد شد در ذهن بیننده و خواننده ولی نگاه مستتر و ایهام من به عنوانبندی این مجموعه از این انتخاب پاریس فرزند پریام در اسطوره های یونانی هم بود . همان فردی که پسر پادشاه تروا و برادر هکتور بود و در اسطوره های یونانی پاریس مردی زیبا معرفی می شود ،"پاریسی" که "هلن" را می دزدد و آتش جنگ تروآ با این مسئله افروخته می شود.....پاریسی که به همان اندازه هلن نیز زیبا بود.

این عکاس و فیلمساز افزود : من بسیار علاقه مند هستم که شعرهایم تصویری باشند و در همین راستا به شعرهای ایماژیست ها علاقه خاصی دارم،از طرفس سالیان دراز تجربه عکاسی کردن در من یک ذهنیت تصویری ایجاد کرد و این جایگاه تصویر در ذهنم باعث شد سعی کنم در اشعارم را جایگاه تصویر و ایماژ را ارزش ویژه‌ای بدهم .در همین راستا از قدمای شعر فارسی علاقه خاصی به دوشاعر سبک هندی صائب تبریزی و بیدل دهلوی دارم که این دو در نقد ادبی ما به عنوان شعرای ایماژیست شناخته می شوند . البته اواخر قرن نوزدهم در اروپا هم شعرای ایماژیستی مانند رمبو ، مالارمه هم وجود داشته اند که در قله ایماژیستها به سر می برند و من به آثار این دو شاعر هم علاقه خاصی دارم .از طرفی ساده گویی از لحظات معمولی و پیش پا افتاده "بوکوفسکی" را وامدار هستم و به خصوص در دفتر دوم شعرم با نام "زیبا دشوار است" این ساده گویی از لحطات ساده و معمولی را بیشتر لحاظ کرده‌ام. همچنین از قدمای شعر پارسی به دوبیتی های محزون بابا طاهر و هم به شدت علاقه دارم و حزنی چنان را در لجظات عاطفی نسبت به محبوب معشوق را الگو دارم و حکمت شعری خیام را هم با علاقه می ستایم و حافظ را هم یکی از بزرگترین ایماژیست هاست بسیار مرور می کنم و صد البته که انعکاس گستردگی واژگان و اطلاعات را از سهراب سپهری گرفتم و خود ر از نظر جهانبینی شعری بسیار تحت تاثیر او می‌‎دانم ؛در حقیقت بالاترین تاثیر بر زندگی هنری و ادبی من وامدار سهراب سپهری است.

او در ادامه خاطر نشان کرد : من همینجا باید دین خودم را به کتاب نقد ادبی " طلا در مس " رضا براهنی ادا کنم که مرا با شعر ایماژ آشنا کرد و دیگر اینکه چارچوبهای شعری را در نقد شعر و شاعری سالیان بسیار دور بر من مکشوف کرد .

غلامرضا مع"دنی پور در مورد زبان و لحن تو همچون پاریس زیبایی" گفت : تعدادی از شعرهای من لحن آرکائیک و حماسی دارند و از این نظر شاید ناخودآگاه تحت تاثیر علاقه من به شعر شاملو است . قطعاتی از این مجموعه شعرنیزتحت تاثیر طنز و سرخوشی و واله‌گی و دوپهلو گویی شع شعر مهدی اخوان ثالث است...در مجوع بگویم که التقاطی آگاهانه را سعی کرده‌ام رویه شعر خود کنم ولی با این هدف که شبک شعری اشعارم کاملا خودی و مال خود باشد.

وی در خصوص تفاوت‌ها و شباهت‌های کتاب قبلی خود با این دفتر شعر گفت :" چهل سالگی ها" یک کتاب عکس_ نوشت است؛مجموعه ای است از گزین گویه ها(آفوریسم) و عکس ها . آفوریسم با نیچه به اوج رسید و پنهان نیست که من از نظر دیدگاه فلسفی بسیار تحت تاثیر نیچه هستم . در واقع نیچه بود که" آری گویی والا در زندگی" را به من آموخت. البته در قرن بیستم حتی هایدگر و ویتگن اشتاین هم به چنین سبکی از نوشتار دست زدند .

معدنی پور افزود : کتاب شعر" تو همچون پاریس زیبایی" سومین کتاب من بعد از" چهل سالگی ها" و کتاب تخصصی" مکتب‌های سینمایی" است و اولین کتاب شعر من محسوب می‌شود . همچنین کار نوشتن دومین کتاب شعرم به نام " زیبا دشوار است" نیز به پایان رسیده و در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد،نام و عنوان ایت مجموعه دوم شعرم نیز وام گرفته از "رساله هیپیاس یزرگ" نوشته افلاطون است که از زبان سقراط در آن کتاب می گوید: "زیبا دشوار است" .

این شاعر در پایان گفت : در این مکاره بازار نشر من خودم را خوشوقت و مسرور می دانم که توانستم با همکاری انتشارات مروارید ، کتاب تو همچون پاریس زیبایی را روانه بازار کنم و جا دارد از همکاری و مساعدت آقای فاضل ترکمن(دبیر انتشارات) و آقای "حسن زاده" گرامی مدیر انتشارت و دیگر مدیران این مجموعه سپاسگزاری کنم و امیدوارم این کتاب مورد پسند مخاطبان قرار بگیرد ضمن اینکه از نقد استقبال می کنم و امیدوارم بتوانم نقد پذیر نیز باشم .

انتهای پیام/