سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: شناختنامه سیدعلی صالحی با عنوان ˝ارمغان دوست˝ به کوشش ایرج زبردست در نشر نگاه منتشر شد. در این کتاب، هم نوشته‌هایی از سیدعلی صالحی آمده و هم گفت‌و‌گوهای مفصلی درمورد زندگی و شعر وی آورده شده است. همچنین مطالبی در همین رابطه از سیمین بهبهانی، منوچهر آتشی، یدالله رؤیایی، فریبرز رئیس‌دانا، شمس لنگرودی، شیرکو بی‌کس و چهره‌های سرشناس دیگر. در مجموع این کتاب شامل چهار بخش "سید علی صالحی از نگاه دیگران"، "گزینۀ بعضی گفتارها"، "سخنرانی‌ها و یادداشت‌ها و پیام‌های سیدعلی صالحی" و "خطاب به سید علی صالحی" است.

"ارمغان دوست" با 240 صفحه و قیمت 12000 تومان از سوی انتشارات نگاه راهی کتابفروشی‌ها شده است.

کتاب "تکه قبل از تکه شدن: الفبای آثار ساعدی" نوشته آسیه جوادی درباره‌ نویسنده معاصر غلامحسین ساعدی است و بخش آغازین آن نیز به بیوگرافی و آثار متعدد غلامحسین دولت‌آبادی در زمینه نمایشنامه، داستان، رمان، فیلمنامه و... اختصاص دارد.

معرفی نمایشنامه‌هایی چون "شبان فریبک"، "پیگمالیون"، "کاربافک‌ها در سنگر"، "بهترین بابای دنیا"، "چوب‌به‌دست‌های ورزیل"، "پرندگان در طویله"، "آی باکلاه، آی بی‌کلاه"، "زاویه"، "دیکته"، "پروار بندان"، "محال ممکن"، "ما نمی‌شنویم"، "چشم در برابر چشم"، "مار در معبد"، "عاقبت قلم‌فرسایی"، "ضحاک"، "رگ و ریشه‌ی دربدری"، "ماه‌عسل"، "جانشین"، "خانه‌روشنی"، "مولوس کورپوس"، "فصل گستاخی"، "دعوت"، "دست بالای دست"، "خوشا به حال بردباران"، "پیام زن دانا"، "خیاط افسون‌شده" بخش آغازین این کتاب را تشکیل می‌دهند.

همچنین "خانه‌های شهرری"، "پیگمالیون"، "کرانه‌های ناپیدا"، "صندوق عهد خداوند"، "خلد آشیان"، "سه‌گانه"، "دندیل"، "واهمه‌های بی‌نام و نشان"، "ترس و لرز"، "شب‌نشینی باشکوه"، "عزاداران بیل"، "گور و گهواره"، "آشفته‌حالان بیداربخت" از داستان‌هایی هستند که در این کتاب معرفی شده است.

در فصل رمان‌های کتاب " تکه قبل از تکه شدن"، آثاری با عنوان "توپ"، "تاتار خندان"، "غریبه در شهر"، در فصل کتاب‌های کودکان داستان‌هایی با نام"گم‌شده لب دریا"، "کلاته‌نان"، "کلاته‌کار"، "یکی یک دانه" و در فصل فیلمنامه‌ها، فیلمنامه" ما نمی‌شنویم" بررسی شده است.

در بخش لال بازی نیزکه یک گونه نمایشی سنتی است آثاری با عنوان "پوپک سیاه"، "دشت‌پیما"، "فقیر"، "دعوت"،"ظلمات"، "شفاعت"، "ضیافت"، "شهادت"، "روح چاه"، "در انتظار"، "جنگل" و "طالع" معرفی شده است.

همچنین در بخش دیگری از این کتاب جهان‌بینی ساعدی و تاثیر صداها در کار ساعدی تشریح شده است.

آسیه جوادی در بخش آخر این اثر به پایان قصه لکاته و اثیری می‌پردازد.

«تکه قبل از تکه شدن» با تیراژ 1100 نسخه و بهای 24500 تومان در پیشخوان کتابفروشی ها قرار گرفته است. علاقه‌مندان همچنین در نشر چشمه 7 کتاب در وزه داستان و شعر منتشر شد. "پذیرفتن" شامل 38 شعر در 95 صفحه می‌شود. این کتاب با قیمت 6500 تومان منتشر شده است.

"پرنده پنهان"(دفتر شعر جوان)، "رنگ‌های رفته دنیا"(نشر آهنگ دیگر)، "سطرها در تاریکی جا عوض می‌کنند"(نشر مروارید) و "حفره‌ها" (نشر چشمه) از دیگر آثار گروس عبدالملکیان است.

"اسکیس‌های عاشقانه" رسول رخشا نیز در 113 صفحه و در شمارگان 1200 نسخه منتشر شده. این کتاب دربرگیرنده 96 شعر است. "اسکیس‌های عاشقانه" با قیمت 7500 تومان منتشر شده است.

همچنین سومین مجموعه منتشر شده در نشر چشمه "دوئل دو صندلی خالی" اثر مجید رفعتی است. در این کتاب 62 شعر می‌خوانیم."دوئل دو صندلی خالی" در 81 صفحه و با قیمت 6 هزار تومان منتشر شده و تیراژ آن همچون "اسکیس‌های عاشقانه" 1000 نسخه است.

همچنین "سرش را گذاشت روی فلز سرد" با عنوان فرعی "از کشتن و رفتن" اثر محمود حسینی زاد، "پاییز فصل آخر است" اثر نسیم مرعشی، "قوچ" از مهدی اسد زاده و "شب شاه کشان" اثر علیرضا شهبازین در روزهای اخیر و در نشر چشمه منتشر شدند.

"سرش را گذاشت روی فلز سرد" با عنوان فرعی "از کشتن و رفتن" اثر محمود حسینی شامل 10 داستان کوتاه است که در دو بخش "از کشتن" و "از رفتن" گرد هم آمده‌اند.این کتاب در 153 صفحه و با قیمت 10 هزار تومان منتشر شده است. شمارگان آن هم 1200 نسخه است.

همچنین از نسیم مرعشی که در آخرین جشنواره سینمایی فجر به عنوان فیلمنامه نویس فیلم "بهمن" حضور یافت، رمان "پاییز فصل آخر است" منتشر شده است.این کتاب در شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 12000 تومان در 189 صفحه منتشر شده است.

"قوچ" داستان بلندی ست از مهدی اسدزاده.این کتاب با قیمت 7000 تومان و در حج 112 صفحه‌ای منتشر شده.

و در آخر "شب شاه کشان" اثر علیرضا شهبازین در 172 صفحه و با قیمت یازده هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/