سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: کتاب "شب در مسیر غرب" اثر بریل مرکام و ترجمه احسان نوروزی در سری کتاب‌خای جهان کلاسیک نشر چشمه منتشر شده است.

بریل مرکام (1986-1902) نویسنده‌ای است بریتانیایی که کودکی‌اش را در میان بومیان افریقایی گذراند. گفته می‌شود که او نخستین زنی است که به تنهایی بر فراز افریقا پرواز کرد. این کتاب را می‌توان خاطرات این نویسنده بریتانیایی دانست.

ارنست همینگوی در نامه‌ای که به مکسول پرکینز می‌نویسد، درباره این کتاب اینگونه توضیح می‌دهد:

"کتاب بریل مرکام، شب در مسیر غرب، را خوانده‌ای؟ وقتی افریقا بودم نسبتا خوب می‌شناختمش و هیچ وقت گمان نمی‌کردم بتواند و بخواهد که دست به قلم ببرد، مگر برای نوشتن دفترچه پروازش. از قرار معلوم، خیلی هم خوب نوشته، به شکل اعجاب انگیزی خوب، آن قدر که من از خودم به عنوان یک نویسنده شرمنده شدم.حس کردم صرف ایک نجار کلمات هستم، هر چه را در کار صیقل خورده باشد بر می‌دارم و به هم میخ‌شان می‌کنم و بعضی وقت‌ها یک خوکدانی معمولی می‌سازم. ولی او(بریل مرکام) فاتحه همه ما که خودمان را نویسنده می‌دانیم نوشته است. آن بخش‌هایی‌اش را که شخصا اطلاع دارم، که یا خودم آنجا بودم و یا در روایات مردم شنیده‌ام، کاملا حقیقت دارند... امیدوارم این را بگیری و بخوانی‌اش، چون واقعا کتاب محشری است."

این کتاب در 1000 نسخه و با قیمت 20 هزار تومان منتشر شده است.

انتهای پیام/