به گزارش سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین ؛ اولین جلسه برنامه‌ریزی نمایشگاه‌های استانی روز گذشته با حضور سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی و نمایندگان تشکل‌های نشر برگزار شد.سید عباس صالحی در این نشست با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های استانی گفت: بعد از نمایشگاه کتاب تهران یکی از اتفاقات مهم فرهنگی در کشور نمایشگاه‌های کتاب استانی است اما نیاز به اصلاحات و تجدید نظر در رویکرد کلان این نمایشگاه‌ها احساس می‌شود.

او افزود: از سال گذشته انتقاداتی نسبت به برگزاری نمایشگاه‌های استانی مطرح بود اما از آنجا که چرخه نمایشگاه در حال حرکت بود و همزمان جلسات هماهنگی برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نیز برگزار می‌شد، تصمیم گرفته شد تا پس از پایان نمایشگاه کتاب تهران نسبت به اصلاحات در برگزاری نمایشگاه‌های استانی اقدام شود.

صالحی با اشاره به نگاه معاونت امور فرهنگی در برگزاری نمایشگاه‌های استانی عنوان کرد: نگاه ما این است که کارها بر عهده بخش خصوصی باشد و همچنان بر واگذاری هر چه بیشتر امور به بخش خصوصی تاکید داریم. باید ریل‌گذاری واگذاری حداکثری اتفاق بیفتد و با همین نگاه هم بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد. نمایشگاه‌های کتاب استانی موانعی در پیش دارند که برخی از آن‌ها در کوتاه مدت قابل حل هستند و به همین منظور تصمیم گرفته شد تا با حضور تشکل‌های نشر نقاط ضعف و قوت نمایشگاه‌ها استانی مورد بازبینی قرار گیرد.

همچنین در این جلسه، مسعود شهرام‌نیا ضمن برشمردن برخی از مشکلات برگزاری نمایشگاه‌های استانی گفت: برخی ناشران و کتاب‌فروشی‌ها با برگزاری نمایشگاه کتاب در استان‌های کشور مخالف هستد زیرا به چرخه اقتصادی آن‌ها ضرر وارد می‌کند. از سوی دیگر ناشران مهم و عمده انگیزه چندانی برای شرکت در این نمایشگاه‌ها نداشتند و دیگر ناشران نیز تلاش می‌کردند با واگذاری آثار خود به نمایندگی‌های نشر در این نمایشگاه‌ها حضور یابند. غرفه‌های کوچک و کمبود فضا نیز یکی از دغدغه‌ها و مسائل ناشران برای حضور در نمایشگاه‌های استانی بود.

او افزود: از سوی دیگر فشردگی کار در برگزاری نمایشگاه‌های استانی موجب می‌شد تا ناشران آثار جدید خود را به نمایشگاه کتاب نیاورند و کتاب‌های در انبار مانده را در نمایشگاه‌های استانی در معرض دید مخاطبان قرار دهند. این موارد و مشکلات دیگر موجب شد تا تصمیم گرفته شود نسبت به برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه‌های تصمیمی عاجل اتخاذ شود و جلسات کارشناسی در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برگزار شد.

در ادامه جلسه نیز نمایندگان تشکل‌های نشر به تبادل نظر درباره برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه‌های استانی پرداختند.در پایان این جلسه نیز تصمیم گرفته شد تا به منظور برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه‌های استانی، چندین جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان تشکل‌های نشر و مسئولان برگزاری نمایشگاه برگزار شود.

در این نشست مشترک مسعود شهرام‌نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی، همایون امیرزاده مشاور فرهنگی، اجرایی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی، محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ و نشر، علی شجاعی صائین مدیرکل اداره کتاب و کتابخوانی، نادر قدیانی دبیرکل اتحادیه ناشران و کتاب فروشان، محمود آموزگار دبیر اتحایه ناشران و کتاب فروشان، محمدرضا حاتمی مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی و محمود حسینی مدیر عامل شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان قم حضور داشتند.

انتهای پیام/