به گزارش هنرآنلاین، معاون میراث فرهنگی کشور در هفتمین اجلاس سراسری ثبت با بیان اینکه جای مردم شناسی تحلیلی خالی است به ظرفیت های این حوزه اشاره کرد و افزود: هم اکنون در حوزه میراث معنوی از حوزه مردمشناسی استفاده می کنیم و از محققان و کارشناسان برجسته ای هم استفاده می کنیم اما صرفا به توصیف بسنده شده و جای مردمشناسی تحلیلی در راس میراث معنوی خالی است.

به گفته وی، مردمشناسی می تواند بسیار گسترده تر و نافذتر در حوزه بین المللی راه پیدا کند.

دراین میان آتوسا مومنی، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی، ضمن بیان اینکه علویان صدر معاون میراث فرهنگی مبتکر و معمار نهضت ثبت است به تعداد پرونده های ثبت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 777 پرونده در فهرست میراث معنوی جای گرفته است.

مومنی ادامه داد: هم اکنون سطح پرونده های میراث معنوی بسیار بالاتر از اجلاس های پیشین است. فرصتی که سبب می شود که به بررسی ایران بزرگ بپردازیم و دایره المعارفی از میراث ملی و معنوی جمع آوری کنیم.

همچنین حمید یزدانی مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان سمنان نیز افزود: با شناساندن آداب و سنن و فرهنگ استان کهن سمنان تبادل فرهنگ با سایر استان ها داشته باشیم تا زمینه های معرفی آداب فاخر ما به سایر کشورها فراهم شود.

یزدانی افزود: تاکنون و ظرف 2 سال گذشته 35 اثر معنوی و طبیعی به ثبت ملی رسیده است و در این همایش هم قرار است 40 پرونده در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت برسد. چنانچه جزو لیست استان های برتر قرار بگیریم.