به گزارش هنرآنلاین، حجت الاسلام محمد زائری، شامگاه شنبه، ششم مهر در آیین افتتاح سومین همایش بین المللی هنری، ادبی باران غدیر گفت: ثبت و ضبط ، معرفی و نشر آثار ادبی و هنری در نقاط مختلف جهان توسط پیروان ادیان و مذاهب گوناگون در اعتراف به حقیقت ولایت حضرت علی (ع) و ذکر فضیلت ها و ارزش های پیامبر اسلام (ص) و خاندان گرامی او آن هم در روزگار فتنه و آشوب سیاه استکبار جهانی و صهیونیسم از اهداف این همایش است.

دبیر جشنواره باران غدیر، تجلیل از نخبگان و فرهیختگانی که درباره پیامبر (ص) و ائمه (ع) اثر خلق کرده اند را از سویی ادای احترام به کسانی عنوان کرد که به ذکر امیرالمومنین و رسول خدا (ص) پرداخته اند و از سوی دیگر فرصتی برای ایجاد ارتباط ،همدلی ، آشنایی و دوستی میان نخبگان فرهنگی ایرانی و غیر ایرانی و مسلمان و غیر مسلمان دانست .

زائری یادآور شد: در همایش دوم حوزه جغرافیایی مهمانان گسترش یافت و شاهد تنوع مذهبی و دینی تازه ای بودیم و اکنون در همایش سوم گسترش حوزه موضوعی آثار ملاحظه می شود. او توجه به موضوع ادبیات میان دینی و میان مذهبی در فضای دانشگاهی کشور و تدوین پایان نامه های متنوعی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را یکی از آثار و برکات این همایش دانست و گفت:انتشار برخی آثار و تالیفات جدید توسط هنرمندان و نخبگان شرکت کننده در دو دوره قبلی در کشورهای خود از جمله نتایج و برکات همایش بوده است.

دبیر همایش باران غدیر همچنین به برنامه های این همایش اشاره کرد و افزود: علاوه بر گرامی‌داشت شاعر نامدار مسیحی لبنان پولس سلامه، گرامیداشت پروفسور دهرمیندرنات( شاعر هندو مذهب) و برگزاری بخش ویژه رحمه للعالمین و نیز تدوین و ثبت آیین هنری غدیریه خوانی در مناطق مختلف کشور از چهار کتاب منتشر شده در سومین همایش بین المللی باران غدیر نیز رونمایی می شود.

گرامی‌داشت یاد پولس سلامه، شاعر و اندیشمند مسیحی لبنانی و رونمایی از کتاب" پولس سلامه و حماسه غدیر" به صورتی نمادین از بخش های این برنامه بود. اجرای قطعاتی در وصف امیر مومنان (ع) توسط گروه قوالی عابد مهر علی خان از کشور پاکستان نیز برنامه دیگر این همایش بود که با استقبال حاضران روبه رو شد.

آیین افتتاحیه همایش بین المللی باران غدیر شامگاه شنبه با حضور محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، حجت الاسلام محمد زائری دبیر همایش، فاضل نظری رییس حوزه هنری استان تهران،تعدادی از شخصیتهای فرهنگی و شاعران و اندیشمندان خارجی و داخلی در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.