سرویس موسیقی هنرآنلاین: روز پنجشنبه آرزو علیوا بانوی اهل آذربایجان در تالار وحدت به اجرای اولین کنسرت بانوان خارجی در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر پرداخت.

علیوا در اولین اجرای خود در جشنواره فجر، بیش از حد انتظار نشان داد و با آوازهای بی‌نظیرش باعث شد که از طرف بانوان حاضر در سالن مورد تشویق فراوان قرار بگیرد.

برنامه آرزو علیوا در حالی آغاز شد که این نوازنده آذربایجانی به همراه دو عضو دیگر گروه او که آن‌ها نیز از نوازندگان آذربایجانی هستند، با لباس‌های سنتی آذربایجانی به روی صحنه آمدند.

علیوا خواننده و نوازنده دف در این برنامه با لباس آبی و همراهان او سمیرا جلیلوا و همچنین زر گلام جعفروا با لباس‌های سبز و زرد به روی صحنه آمدند. علیوا برای اجرای خود قطعاتی محلی از موسیقی آذربایجان را تدارک دیده بود که هر کدام آن‌ها مورد استقبال شدید مخاطبان قرار می‌گرفتند.

بانوان حاضر در تالار وحدت، پس از هر اجرای علیوا، قطعاتی را از این خواننده آذری درخواست می‌کردند.

قطعه معروف "بری باخ" اثر زامیق علی‌اف، بیشترین اثری بود که از علیوا و همراهان او درخواست می‌شد که درنهایت، علیوا این اثر را در میان تشویق حضار اجرا اثر ساری گلین، دیگر اثری بود که به درخواست مخاطبان توسط علیوا اجرا شد. جالب آن بود که حاضرین در تالار وحدت، برای دفعات متعدد، قطعات مورد نظرشان را به زبان فارسی از آرزو علیوا درخواست می‌کردند، در حالی که این بانوی آذری به زبان فارسی مسلط نیست؛ بنابراین علیوا به زبان آذری نسبت به نام قطعات درخواست شده واکنش نشان می‌داد.

علیوا در بین اجراهایش عنوان کرد که خانم‌های شیرین‌زبانی در این سالن حضور داند و از دیدن آن‌ها بسیار خوشحال است.

او با اجرای امروز خود در تالار وحدت ثابت کرد که تا چه اندازه از توانایی بالایی در اجرای موسیقی برخوردار است. صدای علیوا بسیار دلنشین و وسیع و هماهنگی او و دو عضو دیگر گروهش در اجرا و نوازندگی قطعات آذری بسیار مثال‌زدنی بود.

علیوا اولین بانوی آذربایجانی است که در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته و اجرای کم نقص او در دومین روز سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر می‌تواند موجبات حضور بانوان خواننده و نوازنده دیگر آذربایجان در کشور ایران را نیز فراهم کند.

کنسرت امروز خواننده آذربایجانی در حالی امروز در تالار وحدت برگزار شد که سال گذشته نیز یکی از معروف‌ترین خوانندگان آذربایجان در همین سالن به اجرای موسیقی پرداخته بود. عالی‌ام قاسم اف در اردیبهشت و همچنین دی‌ماه سال گذشته به ایران آمد که در اردیبهشت‌ماه در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران و در دی‌ماه در تالار وحدت به اجرای ماندگارترین قطعات موسیقی آذربایجان که به صورت ارکسترال تنظیم شده بودند پرداخت.

آرزو علیوا متولد سال 1991 و دانش‌آموخته کنسرواتوار آذربایجان است. این بانوی جوان آذربایجانی در عرصه‌های بین‌المللی عناوین مختلفی به دست آورده که باعث محبوبیت بیشتر او گردیده است. علیوا دارنده مقام نخست سومین رقابت ملی موسیقی مقامی در سال 2006 و رقابت‌‌های دلفی در کشور قزاقستان بوده و همچنین توانسته دیپلم افتخار یونسکو برای اجرا در جشنواره‌ی «نغمه‌های شرقی» و جشنواره موسیقی مقامی «فضای مقام» را کسب کند. جایزه‌ی جوان و سولیست اپرای ملی آذربایجان از دیگر افتخارات این خواننده است.

مینا آتشی