به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر؛ عصر روز پنج‌شنبه 29 بهمن، مستند "خانه‌ام خالیست" رضا مهران‌فر در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران از ساعت 18:30 اکران می‌شود. این مستند پرتره به زندگی و آثار هنری استاد نورالدین زرین کلک و همچنین روایتی بر کوچ او از کشور است.

نورالدین زرین‌کلک، نویسنده، تصویرگر کتاب کودک و انیمیشن‌ساز در کارنامه هنری خود تالیف و تصویرگری بیش از 20 کتاب و ساخت 16 فیلم انیمیشن دارد. این هنرمند پیشکسوت که جوایز متعدد بین‌المللی در زمینه تصویرگری و ساخت انیمیشن کسب کرده در فروردین ماه سال 93 در تولد 77 سالگی خود ایران را ترک کرد.

لازم به ذکر است، روز پنج‌شنبه 29 بهمن ماه چهار فیلم دیگر نیز در بخش مستند جشنواره تجسمی فجر اکران می‌شود. "دلواپس درختان بوم" علی محمد مسیحا و "درخت سخنگو" علیرضا قاسم خان در بخش جنبی و "فراتر از رنگ" مریم سپهری و "بر پرند خیال" رهبر قنبری در بخش مسابقه مستندهای هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اکران می‌شوند.

نمایش فیلم‌های مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی همه روزه تا ۳۰ بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر تهران ادامه دارد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از ۹ بهمن تا ۱۷ اسفندماه به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا، موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران و موزه فلسطین برگزار می‌شود.

برنامه سومین روز از بخش مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر امروز چهارشنیه ۲۸ بهمن‌ماه و در سومین روز از بخش مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر؛ مستند پرتره‌هایی از زنده یاد حسین مجابی نقاش پیشرو و حمید عجمی خالق خط معلی در موزه هنرهای معاصر تهران اکران می‌شود.

بخش جنبی مستندهای تجسمی فجر امروز ۲۸ بهمن ماه از ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۷ میزبان سه فیلم "آرزوی همه" علی قدیریان، "معلی" سید محمدرضا‌ ترین سان و "پریان اندوه" هومن حسنی است.

"آرزوی همه" به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی قدیریان مستندی تجربی است که در خلاصه آن آمده است:" پرتره - هنرمند می‌بایست مفهوم محور باشد و خود را هرچه بیشتر به فضای آن نزدیک کند. این مستند هماهنگی فرم و مفهوم را در خلق موضوع دینی به نمایش می گذارد."

"معلی" ساخته سیدمحمدرضا‌ترین سان به تهیه‌کنندگی مجید عزیزی است که این فیلم به کیفیت پیدایش رسم الخط "معلی" در عرصه هنرهای خوشنویسی با نگاهی به زندگی استاد حمید عجمی می پردازد.

"پریان اندوه" به کارگردانی هومن حسنی و تهیه‌کنندگی هومن حسنی و دوهفته‌نامه هنرهای تجسمی تندیس و سازمان زیباسازی شهر تهران؛ مستند - پرتره زنده یاد حسین مجابی نقاش پیشرو معاصر است.

سانس دوم مستندهای هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با اکران یک فیلم در بخش مسابقه ادامه خواهد یافت. در این سانس که از ساعت ۱۷:۱۵ تا ۱۸:۳۰ برگزار می شود فیلم "خطوط ناپیدا" به کارگردانی و تهیه کنندگی مهدی رخشانی به نمایش درخواهد آمد که مستند پرتره علی راشکی نقاش معلول سیستانی است.

بخش پایانی سومین روز از نمایش مستندهای تجسمی فجر به اکران فیلم "چشم جنگ" ساخته یوسف حاتمی‌کیا و مهذی برجیان به تهیه‌کنندگی ابراهیم حاتمی‌کیا اختصاص دارد. این فیلم روایتی از زندگی سعید صادقی؛ عکاس جنگ تحمیلی است که بعد از گذشت ۳۰ سال از جنگ به دنبال آدم‌های درون عکس‌هایش می‌گردد.

لازم به ذکر است، نمایش فیلم‌های مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی همه روزه تا ۳۰ بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر تهران ادامه دارد. این بخش از جشنواره تجسمی فجر به دبیری علیرضا قاسم‌خان برگزار می‌شود.

هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از ۹ بهمن تا ۱۷ اسفندماه به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا، موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران و موزه فلسطین برگزار می‌شود.