سرویس تجسمی هنرآنلاین: مجتبی آقایی دبیرکل این جشنواره درباره وضعیت کنونی این رویداد هنری گفت: اکنون که جشنواره فجر پوسته نویی به خود گرفته است و در حال حرکت به سمت یک جشنواره معتبر هنری است، می‎توان گفت مجموعه‎ برنامه‌هایی که برای این دوره از جشنواره فجر درنظر گرفته شده است و کیفیت و کمیت آثار دریافتی مؤید این است که رویکرد امسال جشنواره درست بوده است.

وی ادامه داد: ما هر سال ماهی هر رشته را در تنگی می‎انداختیم و در دریای تجسمی رها می کردیم به این ترتیب عرصه جولان هنرمندان هر رشته در حصار محدود رشته باقی می ماند، امسال ماهی‌ها در دریای هنرهای تجسمی رها شدند و عرصه جولان بیشتری یافتند. وقتی عرصه باز می‎شود هنرمندان در افق بازتری می‏توانند کار کنند و به علاوه هنرمندان برای همدیگر عرصه های جدیدتری برای کار ایجاد می‏کنند. البته چون این رویکرد ممکن است برای همه هنرمندان شناخته شده نباشد. به هر حال بسیاری از آثاری که به دست ما رسیده است نشان می‌دهد که معدودی از هنرمندان فراخوان را به خوبی نخوانده‌اند. فراوانی آثار بینارشته‎ای رسیده به دبیرخانه در حد مطلوب نیست اما این تغییر در نگرش جشنواره به وجود آمده است و به ویژه برای هنرمندان جوان که افق‎های گسترده‎تری را برای پرواز طلب می کنند این زمینه ایجاد شده است. دبیر جشنواره تجسمی فجر درباره ارزیابی آثار رسیده نیز اظهار کرد: این دوره از جشنواره فجر را می‏توان دوره انتقال نامید که نگرش های سنتی در عرصه هنرهای تجسمی در آن تکامل یافته است. در این دوره تجربیاتی به دست می‎آوریم که می‎تواند ما را به ساختار مطلوب نزدیکتر کند. برای خود من نیز این تجربه خوبی بود که هنرمندان رشته‌های مختلف دور هم بنشینند و آثار همه رشته‎ها را ارزیابی کنند. شورای هنری به مفهوم کلی هنرهای تجسمی توجه کرده و به کارها رای داده‎اند. آنان به این موضوع توجه کردند که نسبت این آثار به کلیت هنرهای تجسمی و جشنواره فجر به مثابه شاخص ترین عرصه تجسمی کشور چیست و انتخاب آثار اولیه ما را دلگرم کرده و بر صحت راه رفته امیدوار کرد. آقایی با اشاره به اینکه ایده جشنواره امسال در یک فضای تعاملی شکل گرفته و طراحی شده است افزود: آثار علاوه بر اینکه باید در فضایی آزادانه خلق شوند، باید در شکلی درست در فضای جشنواره چیدمان شوند زیرا چیدمان آثار یکی از نکات مهم درباره ارائه درست آثار هنری است. همراهی هنرمند در مرحله پسا اجرا و چیدمان موجب خواهد شد که فضای خوبی در جشنواره امسال وجود داشته باشد.

وی درباره بخش‎های مکمل جشنواره امسال نیز توضیح داد: یکی از بخش‎های هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بخش تجلیل از مفاخر است. در سال‎های گذشته تنها به تقدیر هنرمندان بسنده می‌شد، اما در این دوره شرایطی ایجاد شده تا این هنرمندان که هشت نفر هستند حاصل تجربه خود را به نمایش بگذارند. به علاوه در بخش هنرمندان مدعو نیز هنرمندان برجسته ایران که با دقت انتخاب شده‎اند و تجربه‎های آنان مدل‌های قابل اعتنایی از هنرمندان ایران برای معرفی است نیز می‏توانند آثار خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهند.

دبیر هشتمین جشنواره تجسمی فجر درباره بخش آرتکس نیز توضیح داد: این بخش توانمندی‎های حوزه هنرهای تجسمی را در یک فضای منسجم ارائه خواهد کرد تا به این ترتیب تنها به اثر هنری توجه نداشته باشیم و موسسه‎هاٰ، ناشران، گالری‌داران، رسانه‌ها، اسپانسرها و... می‎توانند دستاوردها و تولیدات خود را ارئه و معرفی کنند.

آقایی با بیان اینکه بخش تقدیر از خبرنگاران، ناشران، جشنواره‎ها و گالری‌داران و فعالان حوزه تجسمی در افتتاحیه جشنواره هشتم برگزار خواهد شد، درباره بخش تازه هفته هنر مکزیک نیز توضیح داد: ما جلسه‎ای داشتیم که در آن از رایزنی‎های فرهنگی کشورهای مختلف در ایران دعوت کردیم که آنها در جشنواره بین‏المللی فجر حضور داشته و هنر خود را به مخاطبان ایرانی معرفی کنند. از میان این کشورها مکزیک برای برگزاری هفته هنر مکزیک اعلام آمادگی کرد. در این برنامه آنها آثار هنری خود را در خانه هنرمندان ایران و همزمان با جشنواره تجسمی فجر ارائه می‏کند. مکزیک کشور برخورداری در هنرهای تجسمی است و هنرمندان بزرگی دارد که نمایش آثار آنان می‎تواند برای مخاطبان جذاب باشد.

وی همچنین درباره اینکه چرا برای جشنواره امسال تم خاصی انتخاب نشده است نیز گفت: تعیین موضوع، سفارش موضوع به هنرمند است اما وقتی چنین تمی نباشد، هنرمند می‌تواند فضای ذهنی و ایده‎های خود را در اثرش بیان کند. من عنوان آزاد را برای آن به کار نمی‎برم، بلکه اینجا هر هنرمندی ذهن و شیوه بیانی کارهای خود را ارائه خواهد کرد و امیدوارم که این شکل از کار در دوره‌های بعدی جشنواره تجسمی فجر نیز وجود داشته باشد. در این دوره هنرمندان خود سوژه را انتخاب می کنند و باید خود را بپرورانند همانند آنچه در جشنواره های فیلم، موسیقی و تئاتر نیز اجرا می شود.

دبیر جشنواره تجسمی فجر همچنین درباره بخش نمایشگاهی که در موزه فلسطین به نمایش گذاشته خواهد شد نیز گفت: امسال هشتمین دوره از جشنواره تجسمی فجر است و در نزد ما شیعیان عدد هشت را به امام رضا (ع) منتسب می‎کنیم به همین دلیل و به امید تبرک کردن این دوره با نام امام هشتم (ع) در این نمایشگاه گزیده ای از آثار موزه آستان قدس رضوی، موزه ملک و جشنواره رضوی در موزه فلسطین به نمایش گذاشته خواهد شد.

انتهای پیام/