به گزارش هنرآنلاین : به نقل از روابط عمومی گروه موسیقی "دالغا"، چنگیز مهدی‌پور سرپرست و آهنگساز گروه موسیقی "دالغا" درباره کنسرت این گروه در تالار وزارت کشور گفت: برای کنسرت تهران برنامه ریزی کرده‌ایم که همه بتوانند از اجرا لذت ببرند. ما در اجرای تهران قطعه‌هایی داریم که از نظر فنی سطح بالایی دارند. سعی کرده‌ایم که چهار بخش موسیقی عاشیقی یعنی حماسی، شاد، عرفانی و عاشقانه را در کنسرت تهران داشته باشیم، تنها بخش شاد را کمی پررنگ‌تر کرده‌ایم.

وی با اشاره به نوع سازبندی گروه "دالغا" اظهار کرد: موسیقی آذری در گذشته تنها با "قوپوز" اجرا می‌شده، بعد از مدت‌ها "بالابان" اضافه شده و در ادامه هم ریتم به میان آمده است. اگر داستان‌های آذری را خوانده باشید می‌بینید که از سازهایی مانند "جوره"، "تاوار" و "آنا" نام برده شده است. ما در اجرای کنسرت سال ۱۳۸۹ در برج میلاد برای نخستین بار از این سه ساز استفاده کردیم.

وی ادامه داد: ‌ برای اجرای قطعه‌های حماسی ریتم "قاوال" اصلا جوابگو نبود. نقاره هم سازی است که تنها برخی از نوازندگان می‌توانند کارهای خاصی با این ساز کنند. اما من در گروه "دالغا" مدتی ساز "تومبا" را اضافه کردم. این اواخر هم ساز "کاخون" را به ترکیب گروه اضافه کردم. بعد‌ها دف و تنبک را هم به موسیقی آذری آوردم. ویلنسل را هم برای فضاسازی و داشتن صدای بم در گروه مورد استفاده قرار گرفته است. به طور کلی صدادهی گروه بسیار خوب است.

مهدی‌پور با اشاره به حضور سه خواننده در ترکیب گروه "دالغا" گفت: چند سالی است که در ترکیب گروه "دالغا" سه نوع موسیقی سنتی، اُپرا و عاشیقی را مدنظر دارم. هر کدام از این انواع موسیقی نوعی تبلیغ برای دیگر بخش‌ها هم محسوب می‌شود و علاقه مندان به هر کدام از این سه بخش با بخش‌های دیگر هم آشنا می‌شوند. عاشیق جواد محرمی، علی نوروزی و بهنام ملکی خوانندگان گروه "دالغا" هستند.

گروه موسیقی "دالغا" فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۶۹ و با مدیریت چنگیز مهدی‌پور آغاز کرده است. این گروه از سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۸۰ بار‌ها در جشنواره‌های داخلی به عنوان گروه بر‌تر شناخته شده است. گروه "دالغا" کنسرت‌هایی در شهرهای مختلف ایران و بیش از ۳۰ کشور دنیا به روی صحنه برده است که از آن جمله می‌توان به اجرا در شهرهایی مانند اصفهان، کیش، همدان، کرمان، تهران و تبریز و کشورهایی مانند کانادا، ترکیه، فرانسه، آلمان، هلند، سوئد، ژاپن، چین، کلمبیا، آذربایجان و اسپانیا اشاره کرد.

گروه موسیقی "دالغا" به سرپرستی و آهنگسازی چنگیز مهدی‌پور کنسرت خود را با عنوان "آیریلیق" در تاریخ شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۰ در تالار وزارت کشور اجرا می‌کنند.

بلیت فروشی این کنسرت از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ آغاز شده و علاقه مندان می‌توانند برای تهیه بلیت به سامانه اینترنتی ۸۴۲۰۰ مراجعه کنند.

انتهای پیام/