به گزارش هنرآنلاین : به نقل از ستاد خبری سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، گروه موسیقی "درنگ" قطعاتی از آلبوم "عیاران" ساخته استاد احمد پژمان را که در معرض فراموشی قرار داشت، اجرا می‌کند.

فیاض در این باره گفت: آلبوم "عیاران" از ساخته‌های استاد ارجمند آقای احمد پژمان اثر ارزشمندی است که ایشان نت‌های این آلبوم را نداشتند و به همین دلیل تمامی قطعات را از روی یک کاست قدیمی نت نویسی کرده و پس از تصحیح تصمیم گرفتیم امسال این اثر را در جشنواره روی صحنه ببریم.

به گفته فیاض تمام قطعات این آلبوم با سازهای ایرانی مانند کمانچه، قیچک، عود، سنتور، تار، نی، سازهای ضربی و سایر سازهای ایرانی نواخته می‌شود و احمد پژمان در ساخت آن از موسیقی ایران باستان الهام گرفته است.

فیاض درباره نت نویسی قطعات این آلبوم گفت: نت نویسی از روی کاست کار ساده‌ای نیست اما این قطعات بسیار ارزشمند هستند و در ساخت آن‌ها به موسیقی بسیاری از نواحی ایران مانند موسیقی شمال، جنوب، خراسان و سیستان توجه شده‌است. برایم مهم بود که چنین قطعات ارزشمندی از دست نرود.

این پژوهشگر و مدرس موسیقی درباره اجرا در جشنواره موسیقی فجر گفت: طبعا اجرای در جشنواره برای همه گروه‌ها فرصت خوبی است که از آن استقبال می‌کنند و برایش برنامه ریزی می‌کنند.

وی درباره حمایت‌های جشنواره از موزیسین‌های جوان اظهار کرد: درباره کارهای اجرایی نمی‌توانم اظهار نظر بکنم، چرا که معلم موسیقی هستم و باید به فکر آموزش درست این هنر باشم اما در اینکه گروه‌های جوان نیازمند حمایت هستند شکی وجود ندارد و امیدوارم طی سال‌های آینده راه حمایت از گروه‌های جوان موسیقی فراهم‌تر شود و مسئولان فرهنگی بتوانند این کار را به شکل بهتری انجام دهند.

پیش از این اعلام شد که "عیاران" در قالب یک آلبوم به همت انجمن موسیقی منتشر خواهد شد. احمد پژمان از تلاش محمدرضا فیاض برای احیای این آلبوم تقریبا فراموش شده قدردانی کرده و همچنین همت انجمن موسیقی برای انتشار آن ستود.

انتهای پیام/