به گزارش هنرآنلاین: به نقل از ستاد خبری سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، مسعود نظر یکی از با تجربهترین افراد در عرصه موسیقی کودک و نوجوان و سرپررست گروه عرف در بخش کودک و نوجوان جشنواره به صحنه می‌رود.

نظر درباره شرکت در جشنواره موسیقی فجر گفت: اجرا در چنین جشنواره‌هایی شور و حال عجیبی در کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند. زمانی که قرار می‌شود برنامه از حالت تمرین خارج و روی صحنه اجرا شود انگیزه و شور و شوق وجود آن‌ها فرا می‌گیرد و سبب می‌شود تمرین و تلاش بیشتری داشته باشند. رفته رفته با اجرا روی صحنه اعتماد به نفس آن‌ها هم بیشتر می‌شود و باور بیشتری نسبت به خود پیدا می‌کنند. ‌

نظر در ادامه گفت: یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این اجرا‌ها به کودکان و نوجوانان آموزش داده می‌شود آموزش کار گروهی است. در ارکسترهای اینچنینی هر شخص می‌داند وظیفه جداگانه‌ای دارد و ساز مشخصی را می‌نوازد اما در عین حال همه اعضا برای هدف واحدی تلاش می‌کنند. با این شرایط کودک می‌آموزد انفرادی کار و زندگی نکند این امر روحیه همکاری و همیاری در کار گروهی را بین کودکان بالا می‌برد، نکته‌ای که شاید خلا آن را در میان بسیاری از افراد جامعه امروز مشاهده می‌کنیم.

مسعود نظر که در تمامی سی دوره جشنواره موسیقی فجر، هر سال به نوعی شرکت داشته است ادامه داد: یکی از ویژگی‌هایی که در ذات موسیقی نهفته است انس و الفتی است که بین افراد ایجاد می‌کند. در یک ارکس‌تر، موسیقی این ظرفیت را دارد که دوستی و همکاری بین اعضا به وجود آورد و هنرمندان انرژی این دوستی را در قالب اجرا به مخاطب منتقل می‌کنند.

گروه موسیقی آموزشگاه ارف به همت مسعود نظر هرسال برنامه متفاوتی را به روی صحنه برده‌است. اجرای امسال این گروه با نام "تهران، ایرانی کوچک" با هدف معرفی فرهنگ‌های مختلف موجود در تهران برگزار خواهد شد. نظر که معتقد است همیشه به دنبال نوآوری در کار بوده، سال گذشته زندگی جبار باغچه‌بان و سال قبل از آن سفر به کشورهای آسیایی را به روی صحنه برده بود.

وی درباره اجرای "تهران، ایرانی کوچک" که ۳۰ بهمن ماه ساعت ۱۸: ۱۵ در تالار ایوان شمس به روی صحنه می‌رود، گفت: امروزه تهران کلان شهریست که از هر فرهنگ و قومی نشانه‌هایی در آن وجود دارد و در این اجرا ما سعی می‌کنیم این فرهنگ‌ها و نشانه‌ها را نمایش دهیم.

نظر ادامه داد: در این برنامه اعضای ارکس‌تر و گروه کر از بین کودکان ۵ ساله تا نوجوانان ۱۵ ساله به روی صحنه خواهند رفت و اکثر سازهای موسیقی سنتی ایرانی در دل این ارکس‌تر نواخته خواهد شد. قسمتی از این برنامه به صورت تلفیق نمایش و کنسرت اجرا خواهد شد که کارگردانی آن را نیما خسروی به عهده دارد و جهانگیر اژدری بازیگر این بخش خواهد بود.

مسعود نظر درباره توجه به موسیقی کودکان در کشور گفت: "برخلاف آنچه تصور بسیاری از افراد است موسیقی کودک و نوجوان عرصه حساس و پیچیده ایست و بر اساس اثری که بر کودکان به عنوان بزرگسالان فردای جامعه می‌گذارد، نیازمند افرادی متخصص و تواناست.

وی معتقد است با مشخص و تدوین کردن روش‌های آموزشی و همچنین تعلیم آموزگاران می‌توان فردای بهتری برای موسیقی کودک و تعلیم کودکان و نوجوانان رقم زد.

انتهای پیام/