به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متن پیام "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به شرح زیر است:

"در گستره پیش روی جامعه‌ای که رویکرد عمومی آن متأثر از تدیّن و تمدنی توانمند و مزیّن به آموزه‌های ارزشمند دینی است، بی‌تردید توجه به جایگاه بی‌بدیل هنر «تئاتر» توجهی اصیل و ضروری بوده و از تعالی آگاهی همگانی برای تحقق آرمان‌های والای انسانی محسوب می‌شود و یقیناً در جهان امروز که از اندیشه‌گریزی، خشونت‌طلبی و هنجارشکنی‌های اخلاقی و عرفی رنج می‌برد، بیش از هر موقعیت و برهه‌ی دیگری، نیازمند تئاتری هستیم که در جهت کارکردهای ارزشمند فرهنگی و ایفای نقشی ماندگار در تقویت باورها و ارتقاء تربیت و فرهیختگی‌های فردی و اجتماعی، به دور از شعارزدگی ارائه شود.

اما شرط توفیق در انجام شایسته این مسئولیت، نگاه و تفکر صحیح حاکم بر پیکره‌ی آثار نمایشی است. چرا که اندیشه‌های نهفته در متن هر نمایشنامه، مانایی و یا میرایی آن اثر را ضمانت و یا تهدید می‌کند، تئاتر در صحنه‌ای به ظاهر کوچک و محدود سامان می‌گیرد، حرکت می‌دهد، جریان‌سازی می‌کند و می‌تواند هر تردیدی را به کیمیای قدرت معنوی خود، به ایمانی تماشایی بدل سازد.

از این منظر می‌توان انتظار داشت انقلابی که مبشر استقلال و آزادی در سایه معارف و فرهنگ اسلامی است، بر حمایت از فعالیت‌های ارزشمند هنری و از جمله تئاتر و بهره‌گیری از ظرفیت‌های وسیع آن تأکید نماید و این رویکرد ارزنده در جشنواره‌های تئاتر فجر انقلاب اسلامی گسترش و بروز بیشتری می‌یابد.

از همه هنرمندان گرامی کشور، پیشکسوتان، هنرجویان جوان و به ویژه عزیزان حاضر در جشنواره‌ سی و سوم سپاسگزارم و توفیق خدمتگزاری به فرهنگ و هنر ایران اسلامی را برای همگان مسألت دارم."

انتهای پیام/