همیشه افراد چاق برای تهیه پوشاک خود با مشکلاتی مواجه هستند. خواه لباس روزمره باشد یا لباس شب و لباس‌های اسپرت. زیرا غالبا لباس‌های موجود در بازار برای افرادی با سایز و وزن کمتر مناسب هستند. چند وقتی می‌شود در معابر و خیابان‌های شهر تبلیغات فروشگاه‌های لباس سایز بزرگ مردانه دیده می‌شود و خرید لباس را برای مردان درشت هیکل آسان کرده است. این در حالی است که چنین فروشگاه‌هایی با کاربری لباس زنانه وجود ندارد و خانم‌های بزرگ سایز برای تهیه البسه مورد نیاز خود باید دست به دامن خیاطان شوند.

اینکه چرا فروشگاه‌هایی با این سبک کاربری برای خانم‌ها وجود ندارد موضوعی است که فاطمه کریم زاد طراح باسابقه لباس درباره آن به خبرنگار هنر آنلاین توضیح داد: مردم بسیاری کشورها در نقاط مختلف دنیا به درد چاقی گرفتار هستند و این چاقی و اضافه وزن به عوامل زیادی مانند آب و هوا و نوع تغذیه و حتی فرهنگ آدم‌ها برمی‌گردد. اول از همه باید ببینیم که چرا ایرانی‌های ما نیز به این درد چاقی مبتلا شده‌اند و علت این پدیده چیست.

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم این قدر رفاه اجتماعی زیاد شده و نوع تغذیه ما به غربی‌ها شبیه شده که کم کم اندام‌هایمان دارد تغییر می‌کند و این اتفاق در ایران یک پدیده جدید است. البته این موضوع به آن معنا نیست که ما قبل از این آدم‌های چاق نداشتیم اما چاقی تا این حد در میان ما رواج پیدا نکرده بود. زمانی که یک بیماری در یک اجتماع رواج پیدا می‌کند باید به سرعت علاج آن هم پیدا شود. وقتی مردم جامعه ما به این سرعت به سمت و سوی اضافه وزن می‌روند باید طراحان لباس ما به این فکر باشند که افراد بزرگ‌سایز، بخشی از این جامعه هستند و بخشی از طراحی‌هایشان را برای این افراد انجام دهند.

وی افزود: وجود فروشگاه‌های بزرگ سایز خانم‌ها یک نیاز مبرم و ضروری است زیرا خانم‌ها بسیار سخت پسند تر از آقایان با لباس برخورد می‌کنند و نبود لباسی مناسب برایشان ناراحت کننده است. ضمن اینکه ما در کشوری اسلامی زندگی می‌کنیم و بحث عفاف و حجاب برایمان اهمیت ویژه‌ای دارد. از آنجایی که پوشیدن لباس تنگ برای خانمی که اندام درشتی دارد بسیار نامناسب است وجود چنین فروشگاه‌هایی لازم و ضروری است.

این طراح لباس در پایان تصریح کرد: در حال حاضر به دلیل اینکه از وجود چنین فروشگاه‌هایی در شهر و کشورمان خبری نیست خانم‌های معتقد به عفاف برای خرید لباس با مشکل روبه رو هستند و مایلند لباسی آزادتر و راحت‌تر بپوشند تا هم با عرف دینی و هم عرف اجتماعیشان هم سو باشد.

انتهای پیام/31