سرویس مدولباس هنرآنلاین؛ رومیان و یونانیان باستان بودند که برای اولین بار کفش‌هایی بلند از جنس چرم گاو و میش پوشیدند. آنها این کفش‌ها را بیشتر برای در امان ماندن پاهایشان از شر سنگ ریزه‌ها و سرما به صورت یک تکه، می دوختند. اما امروزه کافی است که فقط کمی باد سرد پاییزی بوزد تا ویترین مغازه‌ها پر شود از انواع و اقسام چکمه‌های کوتاه و بلند. چکمه‌هایی که تنوع بیش از اندازه‌شان ما را برای خرید، گیج می کند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که استفاده از این چکمه‌های پاشنه بلند با تمام زیبایی، خالی از ضرر و زیان نیست. بد نیست در هنگام خرید این چکمه‌ها کمی هم به سلامت جسمی‌ خود توجه کنیم و تنها زیبایی چکمه معیار انتخابمان نباشد.

آمارها نشان می‌دهد که بیش از سه میلیون زن در جهان از آسیب‌های شدید پا ناشی از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند رنج می‌برند. این زنان که شیفته پاشنه‌های قاتل هستند، سلامت و آسایش پاهای خود را قربانی کفش‌های پاشنه بلند و غیراستاندارد می‌کنند و بعد به ناچار در جست‌وجوی درمان پزشکی و یا حتی مراقبت‌های بیمارستانی برای بهبود این قبیل آسیب‌های آزار دهنده به تکاپو می‌افتند.

متخصصان می‌گویند: یک پنجم از زنان به قدری به این کفش‌ها علاقه دارند که اغلب دچار پیچ خوردگی شدید مچ پا و یا کشیدگی و پارگی تاندون پا می‌شوند.همچنین یک سوم از آن‌ها نیز به دلیل استفاده از کفش‌های پاشنه بلند با صورت به زمین می‌خورند و با آسیب دیدگی شدید دندان‌ها و شکستگی مچ دست مواجه می‌شوند.بر اساس نظرسنجی که از سه هزار زن انجام گرفت، دیگر آسیب‌هایی که در اثر پوشیدن این کفش‌ها بروز می‌کنند، شامل شکستگی قوزک پا و یا پیچ خوردن زانوها هستند. این بررسی آماری نشان داده ‌تنها دو درصد از زنان در نظرسنجی اظهار کردند که هرگز از کفش‌های پاشنه بلند استفاده نمی‌کنند.

بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان دانشگاه هاروارد، کفش‌های دارای پاشنه بلند و پهن، ۲۶ درصد میزان فشار روی زانوی فرد را افزایش می‌دهند. همچنین کفش‌های پاشنه بلند و نازک، ۲۲ درصد فشار روی زانو را افزایش می‌دهند. از طرفی سلامت غضروف بین استخوان‌های مفصل زانو، به مایع مفصلی زانو بستگی دارد چرا که تغذیه این غضروف از طریق همین مایع صورت می‌گیرد. وقتی فشار روی مفصل زیاد شود، هم غضروف فشار بیشتری را تحمل می‌کند و هم تغذیه آن از مایع مفصلی دچار اشکال می‌شود. به مرور زمان این پدیده باعث بروز آرتروز مفصل زانو می‌شود.

با تمام این‌ها اگر دلتان راضی نشد و هنوز هم مایلید از چکمه‌هایی با پاشنه‌های بلند استفاده کنید، هنگام خریدتان حتما به این نکات توجه کنید.

از آنجا که معمولا چکمه با جوراب های پشمی و ضخیم پوشیده می شود، بهتر است آن را کمی بزرگ تر از اندازه واقعی پاهایتان بخرید تا انگشتان یا پنجه پاها در چکمه احساس ناراحتی نکند. چکمه‌های رسمی و مخصوص میهمانی با جوراب یا جوراب شلواری های نازک پوشیده می شوند. بنابراین نیازی نیست این نوع چکمه ها را بزرگ تر از اندازه پاها بخرید.

اگر ساق پاهایتان چاق است، باید دور خریدن چکمه های بلند و تا زیر زانو را برای پوشیدن روی شلوار، خط بکشید زیرا با آنها چاقی پاهای شما بیش از اندازه نمایان می شود.اگر ساق پاهایتان چاق است و می خواهید برای یک میهمانی زمستانی کفشی با دامن کوتاه بپوشید، باید برعکس مورد قبل، چکمه ای پاشنه دار که تا زیر زانوانتان را می پوشاند، تهیه کنید. جنس چرم یا جیر این چکمه ها کمتر از جوراب باعث نمایان شدن چاقی پاها می شود.

چکمه هایی با جنس چرم یا ورنی به دلیل ضدآب بودن، گزینه های مناسبی برای پوشاندن پا و درامان نگه داشتن آن از شر سرما و برف و باران زمستان هستند. پوشیدن چکمه هایی با جنس جیر یا چرم های پوست ماری برای میهمانی شب، ظاهر شیک و منحصر به فردی برایتان دست و پا می کند.

استفاده از رنگ های تیره و گرم برای چکمه های زمستانی مناسب تر از رنگ های روشن و شاد است. بهتر است چکمه ای که می خواهید برای پوشیدن در محل کار یا دانشگاه بخرید، بیشتر از ۲ سانتی متر پاشنه نداشته باشد تا فشار زیادی در اثر پوشیدن آن به کمرتان وارد نشود. پوشیدن چکمه های کوتاه برای رفتن به خرید، محل کار یا دانشگاه مناسب تر است و چکمه های بلند، بیشتر به درد رفتن به میهمانی می خورند.

به دلیل اینکه چکمه در روزهای برفی و بارانی، هنگامی که زمین لغزنده است، پوشیده می شود، باید چکمه ای انتخاب کنید که حتما کف آن عاج داشته باشد. چکمه هایی که کفی صاف و صیقلی دارند، اصلا به درد روزهای برفی و بارانی نمی خورند.

با جور کردن رنگ چکمه با کیف، دستکش چرم یا شال گردن، خیلی شیک و برازنده خواهید شد. جنس داخلی چکمه می تواند از کرک، پشم یا حتی نخ باشد. البته کسانی که حساسیت های پوستی یا اگزما دارند، بهتر است چکمه هایی که داخل آنها با پارچه نخی پوشانده شده است بخرند تا ناراحتی پوستی شان تشدید نشود. اگر بیش از حد سرمایی هستید، پوشیدن چکمه هایی که ساق آنها از جنس کامواست، به شما پیشنهاد می کنیم.

برای پیشگیری از آسیب دیدن پوست ساق پاها در اثر پوشیدن چکمه های بلند، باید حتما جورابی بلندتر از چکمه بپوشید. برای اینکه پاهایتان داخل چکمه بیش از اندازه عرق نکند و محیط مناسب برای رشد قارچ های پوستی بین انگشتان پاها ایجاد نشود، بهتر است با چکمه جوراب های نخی بپوشید. اگر سرمایی هستید و نمی توانید به پوشیدن یک جوراب نخی با چکمه بسنده کنید، حداقل یک جوراب نخی و سپس یک جوراب پشمی روی آن پا کنید تا احتمال عرق کردن پا و رشد قارچ در فضای داخل چکمه کمتر شود. اگر داخل چکمه خیس شد، حتما آن را برای خشک شدن در معرض هوای آزاد قرار دهید، با این کار هم امکان رشد قارچ های پوستی و عوامل عفونی داخل چکمه از بین خواهد رفت.

حداقل ماهی یک بار داخل چکمه ها را با آب ولرم و مواد شوینده ملایم بشویید. برای پیشگیری از ترک خوردن چکمه های چرمی یا ورنی، آنها را یک روز در میان با واکس های روغنی تمیز و نرم کنید. اگر نمی خواهید ساق بلند چکمه ها در جاکفشی خم شوند و ترک بخورند، زیپ چکمه ها را بکشید و داخل آنها را با مقوا یا نایلون پر کنید.

تا می توانید چکمه های سبک تر را برای بچه های زیر 12 سال بخرید تا آنها بهانه سنگین بودن چکمه، از پوشیدن آنها سرباز نزنند. چکمه های عروسکی سبک برای بچه ها بهتر از چکمه های چرمی بلند و سنگین هستند. چکمه های زیپ دار برای بچه ها بهتر از چکمه های بندی هستند.

انتهای پیام/31