به گزارش هنرآنلاین، وقتی وارد نمایشگاه مد "مانتو و پوشش سر" می شوید دانشجویانی را می‌بینید که برای اولین بار درمسابقه طرح اولی‌ها شرکت کرده‌اند، برخی از آن‌ها بروی زمین نشسته و در حال طراحی هستند، برخی دیگر نیز طرح های خود را کشیده و آماده به مسئول برگزارکننده این مسابقه تحویل می‌دهند. قدری با آنان همراه شدیم و نقطه نظرات آنان را در مورد این مسابقه جویا شدیم.

نسترن محزون قدیری، دانشجوی رشته طراحی لباس دانشگاه علم و فرهنگ درباره مسابقه طرح اولی‌ها گفت: برگزاری مسابقه طرح اولی ها فکرجالبی بود که مسئولان برگزاری نمایشگاه مد مانتو و پوشش سر به آن پرداختند و به نظر من باعث ایجاد انگیزه در بین دانشجویان می شود. تبیلغات و اطلاع رسانی درباره مسابقه طرح اولی ها در دانشگاه ها باید از طریق پوستر و بنر انجام می‌شد زیرا بسیاری از دانشجویان از برگزاری این مسابقه در نمایشگاه مد "مانتو و پوشش سر" اطلاعی نداشتند و بهتر بود در زمانبندی مشخص به همه دانشگاه ها اعلام می شد.

وی افزود: با توجه به اینکه دانشجویان رشته های مرتبط با مد و لباس، قشری هستند که بعد از فارغ التحصیلی برای کاریابی و ایجاد اعتماد نیازمند حمایت مالی هستند، در مسابقه طرح ا ولی ها دادن وام یکی از جوایزآن تعیین شود تا از طریق آن بتوانند طرح های خود را از روی کاغذ به یک پارچه دوخته شده در قالب لباس درآورند.

وی اظهار کرد: داوران با داوری منصفانه همراه با تخصص کافی درمورد طرح‌های دانشجویان قضاوت کنند و قضاوت را به دست تولید کنندگانی که در مورد طراحی علمی ندارند واگذار نکنند.

بنفشه کبیریان دانشجوی طراحی دوخت دانشگاه شریعتی نیز درباره مسابقه طرح اولی گفت: مسابقه طرح اولی ها برای محک زدن خلاقیت‌های دانشجویان، اتفاق بسیار جالبی است، از آنجا که یکی از معضلات صنعت پوشاک، نبود تعامل بین طراحان و تولید کنندگان برای تجاری سازی طرح های اولیه آنان است به نظر من باید مسابقه طرح اولی ها باید منجر به یک اتفاق مهم برای رشد صنعت چاپ شود.

راضیه شیری دانشجوی رشته طراحی دوخت دانشگاه شریعتی نیز گفت: دانشجویان رشته های مرتبط با مد ولباس و کسانی که برای اولین بار در نمایشگاه مد مانتو و پوشش سر در مسابقه طرح اولی ها شرکت می کنند اگر می توانستند با تولید کنندگان چهره به چهره صحبت کنند و تولید کنندگان نیزبه عنوان صنفی که مستقیم با مردم در ارتباط هستند نقطه نظراتشان را در مورد طرح های آنان بگویند، می‌توان گفت که دانشجویان با کسب این تجربه بعد از فارغ التحصیلی می دانند چه و پوششی به ذائقه مردم خوش می آید.

الناز حدیدی استاد دانشگاه آزاد یزد نیز بابیان اینکه مسابقه طرح اولی ها تا حدودی می تواند در زمینه پیوند دانشجویان با سایر دانشجویان دانشگاه های دیگر و مسئولان و تولید کنندگان موثرباشد گفت: به نظرمن زمانی صنعت پوشاک کشور پیشرفت می کند که این نمایشگاه هامنجر به ارتباط موثر دانشگاه وصنعت برای تجاری سازی و تولید انبوه شود، برای اینکه این موضوع مهم، اتفاق بیفتد، ازصاحبان صنایع مشهور می توان برای حضور در دانشگاه و سخنرانی برای دانشجویان دعوت به عمل آورد.

انتهای پیام/61